Diverse

Daniel Niculae şi şansa unică în viată!

Daniel Niculae a anunţat că va continua să joace. Probabil că merge la Astra, numele echipei e mai puţin important. Totuşi, dacă va lupta alături de Şumi, Coman şi Ioniţă II pentru titlu, clar are o bilă albă. Ideea acestui material este însă alta. În urmă cu şapte ani, un moment crucial, al cărui protagonist a fost Daniel Niculae, ar fi putut duce către a doua generaţie de aur. Cel puţin în percepţia multor fani. România a jucat cu Italia la EURO 2008. A fost un meci extrem de reuşit alor noştri care, dacă ar fi fost câştigat, aveam locul asigurat în sferturile de finală.

Cum adversar ne-ar fi fost Spania, puteam vorbi chiar despre o rescriere a istoriei. Să revenim însă la Italia. În minutul 80 al partidei, la scorul de 1-1, gol marcat de Adi Mutu, Daniel Niculae este faultat în careu, iar arbitrul acordă lovitură de la 11 metri. În doar câteva secunde puteam intra iar în istoria fotbalului mare, iar acest fapt se datora, în mare măsură, lui Daniel Niculae. Rapidistului care juca la Auxerre pe atunci! Din păcate, Adi Mutu a fost nesigur şi a ratat, iar noi am rămas cu doar două puncte într-o grupă infernală cu Franţa, Italia şi Olanda. Păcat, momentul lui Nico a trecut neobservat…