Fotbal internaționalHoratiu MoldovanNaționala de Fotbal a României

Horatiu Moldovan a fost pentru prima oara titular pe Wanda Metropolitano. Romania a pierdut amicalul cu Columbia

România – Columbia 2-3. Prima victorie din istorie pentru sud-americani, în confruntările directe

Sud-americanii au început meciul cum nu se putea mai bine și au deschis scorul în minutul 6, prin Cordoba. Jhon Arias a dublat apoi avantajul în minutul 36.

Repriza secundă a fost mai echilibrată, dar Asprilla a marcat cel de-al treilea gol în minutul 80 și părea că România va înregistra un rezultat rușinos.

Însă, de la golul de 0-3 încoace, „Tricolorii” au atacat în valuri și au reșit să reducă din diferență prin Hagi, în minutul 83. Un alt fotbalist intrat de pe bancă, Tănase, a stabilit scorul final în minutul 90+3.

Deși a fost un meci amical, rezultatul este un prilej de mândrie pentru columbieni, care au înregistrat prima victorie din istorie împotriva României.

De remarcat că, fostul portar al Rapidului, Horațiu Moldovan, a fost pentru prima oară titular pe stadionul lui Atletico Madrid. Sperăm să-l vedem în aceeași postură și la echipa de club, cât mai repede posibil.