Gigi Becali isi asuma esecul cu Rapid: „Am gresit schimbarile”

Gigi Becali și-a asumat vina pentru înfrângerea suferită de FCSB cu Rapid, 1-2.
Patronul roș-albaștrilor recunoaște că s-a implicat la schimbări și spune că a greșit când i-a scos la pauză pe Compagno și Ovidiu Popescu, pentru a-i introduce pe Dorin Rotariu și Octavian Popescu.
„Am făcut echipa greșit. Dacă o lăsam pe aia era mai bine. Am făcut schimbări proaste. Am băgat pe Tavi Popescu și Rotariu, care sunt mult mai slabi decât Compagno și Ovidiu Popescu. Am slăbit echipa.
De Ovidiu Popescu îmi place când dă pase repede, când o primește și o dă. Nu când driblează. I-a intrat în cap că e mare fotbalist. Dar nu ai ce să faci. Ne trebuie un mijlocaș, un număr 8, și un atacant. Asta e. Știm ce avem de făcut.
Noi stăm în 5 fotbaliști: Radunovic, Coman, Băluță, Olaru și Șut. Campionatul îl luăm. Dar dacă vrei performanță europeană, îți trebuie 10. Avem doar jumătate de echipă. Am vorbit cu Coman acum și i-am spus că a driblat prea mul. Mi-a zis «Băi, nea Gigi, nu am avut soluții! Trebuia să driblez pentru că nu mi se dădeau soluții». Noi am fost buni când jucăm jucam rapid, în pase. Noi am dominat ambele reprize. Dar am făcut eu două greșeli.”, a declarat azi Gigi Becali.
Pentru SUPORTERUL RAPIDIST, cu respect: Punctele „pierdute” aduc prieteni si posibil aliati in retur si play off . Echipe anti coalitia pe care o formase taica Bercali, care se darama . Acum noi incercam sa ne facem si prieteni. Constanta e aia cat se poate, raportat la lotul pe care il avem. Oricum ne am depasit conditia. Nu joaca nimeni la maxim inca 27 de meciuri, cum nu dai 6-6 de cateva ori la rand, mai dai si 2-1. Meciurile cu Craiova si FCSB , contracandidate directe au fost eroice dar nu poti juca asa toate meciurile. Oricum suntem pe drumul cel bun, dar pana sa revina Petrila, Rrahmani,Emmers si sa si joace la potential maxim mai dureaza 3 luni minim. Vezi cand a inceput sa rejoace bine Papeau. Trebuie neaparat intariri in perspectiva play off si chiar cupe europene .
Pentru Cetățeanu’
Asta am remarcat și eu, dar nu-i de mirare, se știe că majoritatea comentatorilor și presa în general, din păcate pentru noi, mediatizează în continuu fcsb-ul, deși se vede de pe lună cât de prost este condusă.
Noi trebuie să ne vedem de treaba noastră și să avem mult mai multă constanța în meciuri, s-au pierdut puncte prețioase cu echipele mici din campionat.
Să sperăm că se va face și o pregătire fizica mai atentă pentru a nu mai avea accidentări în lot și cu încă câteva transferuri bune în iarnă, vom putea ataca cu succes podiumul campionatului.
FORȚA RAPID !
Ce comentarii de doi bani prin presa si la televiziuni! Toti arata unde a gresit taica Bercali, unde au gresit FCSB, in loc sa evidentieze patrunderea senzationala a lui PAPEAU care le-a facut fundasilor limba cravata, sutul imparabil si cerebral al lui IACOB ca urmare a unei faze excelent gandite, jocul elaborat de BERGODI, atitudinea de barbati, de lupta a intregii echipe, siguranta lui MOLDOVAN si a liniei de fundasi BRAUN, SAPUNARU,IACOB,BORZA , bataia pentru recuperari, travaliul enorm al lui ALBU si OAIDA, cursele pe tot terenul ale lui FUNSHO si nu in ultimul rand utilitatea la creatie in atac a lui IONITA si mai ales BORJA VALLE. Toti naimitii vorbesc tot despre fcsb si neimplinirile si masurile lui taica. Nici o declaratie a noului Lutu (mm). Familia Rapid merge inainte.
Hai sictir ciobi!