1923.ro confirmat de Adrian Mutu. Poveste amuzanta cu Lupu si Lacatus in avion

Adrian Mutu, fostul mare fotbalist al României și actual antrenor la Rapid București, a povestit o întâmplare amuzantă cu Dănuț Lupu, de pe vremea când era încă la început de drum în fotbal, întâmplare pe care 1923.ro a relatat-o în exclusivitate în urmã cu 9 ani (DETALII AICI)
„Venise Iulian Chiriță la FC Argeș. Urma să jucăm cu Rapid, unde era Lupu. Chiriță îmi zice: «Ca să-l enervezi pe Lupu, trebuie să-i vorbești urât».
Înainte de meci, antrenorul mi-a zis să-l marchez eu pe Lupu. Zic: «Cum? Pe mine m-ați găsit? Cum să-l marchez eu? El e număr 10, eu cam tot la fel».
M-am ținut după el, am încercat să îi iau mingea. Dar, din punct de vedere fizic, Lupu era un «animal». Era mare. Nu puteai să pui mâna pe el, era puternic, te dribla. Și am început să-i vorbesc urât. L-am enervat, l-am scos din mână. El o luase personal, nu mai știu ce zicea pe acolo.
După meci, selecționerul Anghel Iordănescu a convocat lotul divizionar pentru un stagiu în Argentina (n.r. MEXIC) . Și am văzut că eram și eu, și Lupu. Mă gândeam cum mă duc acolo… La lot mă așteptau Lupu și Lăcătuș. Am început «Nea Dane, știi, că o fi… Nu am vrut, Chiriță mi-a zis». El spune: «Bine, ca să te iert, de la Londra la Buenos Aires (n.r. CIUDAD) ne pui în pahare tot drumul, mie și lui Lăcătuș».
Stăteam pe scaun cu Coca Cola în mână și mă strigau. Așteptam să adoarmă, nu mai puteam. I-am zis lui Lăcătuș: «Nea Marius, gata! Nu mai pot. Hai, că peste câțiva ani o să-mi ceri matale tricoul». Eu puneam Cola, completam la ei în pahare”, a povestit Adrian Mutu, la Digi Sport.