Alte sporturi

Rapid, victorie pe toate liniile! Handbal, polo și baschet!

Echipa feminină de baschet Rapid București a jucat în Liga Națională, în deplasare cu KSE Târgu Secuiesc. Formația giuleșteană, pregătită de antrenorul Dan Militaru, a câștigat cu scorul de 72-66, evoluția Florinei Stănici-Diaconu fiind de-a dreptul remarcabilă. Internaționala Rapidului a terminat cu un fantastic total de puncte, 46, dar și cu opt recuperări și o pasă decisivă, ceea ce i-a ridicat indicele de eficiență la +40. Sonia Cazacu a avut în statistici 8 puncte și 12 recuperări, iar Valentina Călin a fost cea mai bună pasatoare a meciului, cu 5 assist-uri. Jocul din orașul covăsnean a avut nevoie de o repriză suplimentară de prelungiri, la finele timpului regulamentar fiind înregistrată egalitate, 59-59.

CS Rapid, victorii la polo și la handbal!

Echipa masculină de polo Rapid București a obținut primele două victorii în actuala ediție a Superligii Naționale, 18-6 și 21-9 cu CSS Triumf București. Elevii lui Silviu Ceobanu au disputat meciurile respective la bazinul giuleștean și au șase puncte acumulate în clasament. Echipa feminină de handbal Rapid București a câștigat un meci foarte greu, în Liga Națională, pe terenul celor de la HC Danubius Brăila, cu scorul de 30-29 (16-14). Formația alb-vișinie s-a instalat la cârma jocului și a gestionat apoi foarte bine avantajul de 2-3 goluri de pe tabela de marcaj. Acest succes fusese anunțat de echipa de junioare 1 a clubului feroviar, care de dimineață s-a impus tot la Brăila, în Campionatul Național rezervat acestei categorii de vârstă, cu 33-28. La senioare, Rapid are 12 puncte și este printre fruntașele ierarhiei.
Sursa: Facebook Club Sportiv Rapid