Florin Motroc: „Rapid are mare nevoie de jucatori cu personalitate”

Invitat in studioul Digisport, fostul jucator al Rapidului Florin Motroc, a afirmat la sfarsitul partidei ca s-a vazut cu ochiul liber faptul ca Rapidul are mare nevoie de jucatori cu personalitate.

„Rapidul, si nu numai Rapidul, toate echipele mari, au mare nevoie de jucatori cu personalitate. Oricare ar fi obiectivul, jucatorii cu personalitate sunt vitali la echipele mari. Am vazut ca Daniel a declarat ca in primul an telul este mentinerea in prima liga. Dar la cum ii stiu pe suporterii Rapidului, cu siguranta nu se vor multumi doar cu atat. Asteptarile sunt mari, pentru ca e vorba de RAPID. Acum ramane de vazut daca si bugetul va permite transferurile necesare”

CINE E FLORIN MOTROC

Florin Motroc (n. 8 august 1967,București) este un fost jucător român de fotbal care a jucat pe postul de mijlocaș, actualmente antrenor de fotbal si cadru didactic universitar. Tatăl său Ion Motroc a fost campion cu Rapid București în 1967

Te asteptam in FAN SHOP 1923 cu preturi accesibile si produse EXTRAORDINARE. In plus, LIVRAM RAPID! APASA AICI

CARIERA DE JUCATOR

  • 1975-1986: jucator de fotbal al echipei F.C. Rapid București, categoria juniori.
  • 1986-1987: jucator de fotbal al echipei F.C. Sportul Studențesc, categoria juniori.
  • 1987-1989: jucator de fotbal al echipei F.C. Sportul Studențesc, categoria seniori, București, Divizia A (Prima Liga).
  • 1989-1990: jucator de fotbal al echipei SPORTUL 30 DECEMBRIE, categoria seniori, Divizia B (Liga 2),
  • 1990-1992: jucator de fotbal al echipei F.C. ARGES, Pitesti, categoria seniori, București, Divizia A (Prima Liga),
  • 1992-1993: jucator de fotbal al echipei F.C. SELENA BACAU”, categoria seniori, București, Divizia A (Prima Liga),
  • 1993-1996: jucator de fotbal al echipei F.C. Rapid București, categoria seniori, București, Divizia A (Prima Liga),
  • 1996-1997: jucator de fotbal al echipei F.C. CEAHLĂUL PIATRA NEAMT”, categoria seniori, București, Divizia A (Prima Liga),
  • 1997-1998: jucator de fotbal al echipei F.C. FARUL CONSTANTA”, categoria seniori, București, Divizia A (Prima Liga),
  • 1998-1999: jucator de fotbal al echipei F.C. SHERIFF TIRASPOL – Republica Moldova, categoria seniori, Tiraspol, Divizia A (Prima Liga),
  • 2000-2001: jucator de fotbal al echipei U.M. TIMISOARA, categoria seniori, București, Divizia A (Prima Liga).
  • Din 08.2003 – pina la 12.2003 : jucator de fotbal al echipei „AL- JAHRA SPORTS CLUB”, KUWAIT, Liga a 2-a in KUWAIT
CITEȘTE ȘI  ACS Rapid FNG este lider în L4 și țintește a patra victorie din patru!

STATISTICA

  • Meciuri jucate in prima liga din Romania: 201 jocuri; goluri marcate 20.
  • Meciuri jucate in echipa nationala de tineret a Romaniei: 3 jocuri.
  • Meciuri jucate in echipa nationala divizionara a Romaniei: 5 jocuri.
  • Meciuri jucate in liga a II-a a Romaniei: 25 jocuri; goluri marcate 5.
  • Meciuri jucate in Cupa U.E.F.A. : 8 jocuri, toate cu echipa FC Rapid București.
  • Câștigător al Cupei Ligii din România / Editia 1993-1994 , cu echipa FC Rapid București.
  • Finalist al Cupei ROMANIEI / Editia 1994-1995, cu echipa FC Rapid București.
  • Cistigator al Cupei Moldovei / Editia 1998-1999 , cu echipa FCSHERIFF TIRASPOL”.

CARIERA DIDACTICA

  • Profesor de educatie fizica si sport: 1990-1995.
1.Școala nr. 32 sector 2. București 1.09.1990 / Profesor.
2.Scoala nr. 11 .Pitesti 1.09.1990-31.08.1991 / Profesor.
3.Liceul Industrial “Tehnometalsector 6.București 1.09.1991-01.10.1995 Profesor.
  • Asistent universitar, Disciplina FOTBAL, titular, Catedra de Jocuri Sportive, a A.N.E.F.S.,București: 01.10.1995-1.09.1997 . Asistent universitar.
  • Directia Tineret si Sport a Jud. – Constanta. 01.09.1197 – 01.09.1999. Inspector judetean scolar.
  • Lector universitar, Disciplina FOTBAL, titular, Catedra de Jocuri Sportive, a A.N.E.F.S.,București: 1995-2002.
  • Din 1999, candidat la titlul de “DOCTOR in educatie fizica si sport, cu lucrarea de doctorat: Metode moderne de ameliorare a pregatirii fizice si tehnice la nivelul juniorilor.
  • Din 7.Junie.2005, DOCTOR in Educatie Fizica si Sport
  • Din Octombrie 2005 – pina in 04.2009, Lector universitar, titular – Disciplina FOTBAL, Catedra de Jocuri Sportive din cadrul Facultatii de Educatie Fizica si Sport a UniversitatiiConstantin Brancusi “, din orasul TG. JIU.
  • Din 1.10.2007 pina in 1.10.2010 “Cancelarul Facultatii de Educatie Fizica si Sport, din cadrul Universitatii “Constantin Brancusi din Tg.Jiu.
  • Din 05.2009 pina în 10.2016 – Conferentiar universitar -Disciplina FOTBAL la Facultatea de Educație Fizică, Litere și Kinetoterapie din cadrul Universității „Constantin Brâncuși din Tg-Jiu

CARIERA DE ANTRENOR

  • 2001-2002: Antrenor secund al echipei de fotbal: „AL-SHABAB CLUB DUBAI”, U.A.E.- Prima Liga din Emiratele Arabe Unite.
  • 2002-2003: Antrenor principal al echipei de fotbal FC Rapid București- Echipa de tineret –sperante (UNDER 21),
  • 2003 – : Licenta de antrenor, Categoria 1-a, (cea mai importanta categorie de antrenor de fotbal din Romania). Aceasta licenta este echivalenta cu Licenta PRO – U.E.F.A.,acordata de U.E.F.A.in cadrul Conventiei de Recunoastere Mutuala a Calificarilor pentru Antrenori,
  • Din 08.2003 – pina la 12.2003: Antrenor secund si jucator de fotbal al echipei „AL- JAHRA SPORTS CLUB”- KUWAIT, din Liga a 2-a din KUWAIT. Cu, „AL-JAHRA SPORTS CLUB” am PROMOVAT in PRIMA LIGA din KUWAIT,
  • Din 01.2004 – pina la 06.2004:Antrenor principal al echipei de fotbal „AL-JAHRA SPORTS CLUB” – KUWAIT, din Liga 1-a din KUWAIT. „AL-JAHRA SPORTS CLUB” a terminat campionatul pe locul 8 din 16 echipe,
  • Din 07.2004 – pina la 02.2005 : Antrenor secund al echipei de fotbal „BANIYAS SPORTS CLUB”, U. A. E. din Liga a 2-a din Emiratele Arabe Unite. Echipa “BANIYAS SPORTS CLUB” a PROMOVAT in PRIMA LIGA din U.A.E. ,
  • Din 03.2005 – pina la 09.2005 : Antrenor principal al echipei de fotbal: ROCAR A.N.E.F.S. București, din Liga a 3-a din ROMANIA,
  • Din 10.2005 – pina la 05.2006 : Antrenor secund al echipei de fotbal FC Pandurii Lignitul Târgu Jiu, Liga 1-a din ROMANIA,
  • Din 05.2006 – pina la 06.2006 : Antrenor principal al echipei de fotbal FC Pandurii Lignitul Târgu Jiu, Liga 1 –a din ROMANIA,
  • Din 07.2006 – pina la 09.2006 : Antrenor secund al echipei de fotbal FC Sportul Studențesc din București, Liga a 2-a din ROMANIA,
  • Din 09.2006 – pina la 06.2007 :Antrenor principal al echipei de fotbal“ FC PREFAB MODELU, Liga a 2-a din ROMANIA,
  • Din 07.2007 – pina in 07.2008 : Antrenor principal al echipei de fotbal FC RAPID II București, Liga a 3-a din ROMANIA,
  • Din 07.2008 – pina in 03.2009 : Antrenor metodist al echipei de fotbal FC Sportul Studențesc din București, Liga a 2-a din ROMANIA,
  • Din 03.2009 – pina in 08.2010 : Antrenor principal al echipei de fotbal FC Sportul Studențesc din București, Liga a 2-a din ROMANIA,
  • Din 09.2010 – pina in 12.2010 : Antrenor metodist al echipei de fotbal FC Sportul Studențesc din București, Liga a 2-a din ROMANIA,
  • Din 01.2010 – pina in 06.2010 : DIRECTOR al Academiei de Fotbal a clubului FC FARUL CONSTANTA si Antrenor principal al echipei “FC FARUL II CONSTANTA , Liga a 3-a din ROMANIA,
  • Din 01.08.2010 – pina in 15.12.2010: Antrenor secund al echipei AL TAAWON , din KSA / Buraydah City, din Saudi Professional League,
  • Din 16.12.2010 – pina in 23.12.2012 : ANTRENOR PRINCIPAL al echipei AL TAAWON , din KSA / Buraydah City, din Saudi Professional League, Prima calificare in PLAY-OFF-ul Cupei Campionilor din KSA din istoria clubului Taawon , echipa care termina pe locul 7
  • Din 1.06.2012 – pina 5.05.2013 : ANTRENOR PRINCIPAL la echipa de fotbal SHABAB AL ORDON CLUB, din Jordan Pro-League / Orasul Amman: CAMPION/CHAMPION al IORDANIEI si castigator al SUPERCUPEI/SUPERCUP Iordaniei.
  • Din 1.08.2013 – 1.06.2014 : ANTRENOR PRINCIPAL la echipa “ AL RIFFA ”, din Viva League / Manama – BAHRAIN / CAMPION – CHAMPION si castigator al CUPA FEDERATIEI/FEDERATION CUP in BAHRAIN , Viva League / Manama -BAHRAIN ,
  • Din 15.07.2014 – 15.05.2015 : ANTRENOR PRINCIPAL la echipa „AL RAMTHA SC” , din Iordania Pro-League-LOCUL 3.
  • Din 1.08.2015 – 1.08.2017 : ANTRENOR PRINCIPAL la echipa „KAZMA SC” din Kuweit Proleague , CÂȘTIGĂTOR al CUPEI KUWEITULUI in 2016 , FINALIST in CUPA EMIRULUI in 2017 – LOCUL 4 în 2016 si LOCUL 5 in 2017.
  • Din 1.08.2017 – 31.12.2017 : ANTRENOR PRINCIPAL la echipa „DHOFAR SC” din OMAN Proleague/ CÂȘTIGĂTOR al Supercupei Omanulu i.
  • Din 1.01.2018 – 15.05.2018 : ANTRENOR PRINCIPAL la echipa „AL RAMTHA SC” , din Iordania Pro-League – LOCUL 4.
CITEȘTE ȘI  NEWS ALERT | Alexandru Ioniță II, prezentat oficial!

TROFEE CÂȘTIGATE:

  • DHOFAR SC (2017)- in Oman Pro League – Câștigător al SUPERCUPEI OMANULUI
  • KAZMA SC (2016-2017)- in KUWAIT PRO LEAGUE./ Loc 5 / FINALIST al Cupei Emirului .
  • KAZMA SC (2015-2016) – in KUWEIT PRO LEAGUE./ Loc 4 / Castigator al Cupei Federației in Kuweit 2015-2016
  • AL RAMTHA SC (2014-2015) – in JORDAN PROLEAGUE./ LOC 3 / Semifinalist Cupa Iordaniei 2014-2015.
  • AL Riffa (2013-2014) – CAMPION / CHAMPION in Bahrain si castigator la FEDERATION CUP of Bahrain – 2013-2014.
  • Al Shabab Al Ordon (2012-2013) – CAMPION / CHAMPION în JORDAN PROLEAGUE si castigator al SUPERCUPEI IORDANIEI-2012-2013.
  • Al Taawon FC (2010-2012) – Saudi Arabia
  • Al Jahra (2003-2004) – Kuwait
  • Baniyas (2004-2005) – UAE
  • AL SHABAB DUBAI (2001-2002) – UAE

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată.