Marius Şumudică şi Cristi Săpunaru, îngenunchiaţi de lider
ProSport scrie despre ultima partidă a echipei lui Marius Şumudică din campionatul Turciei. Basaksehir este noul lider din campionatul Turciei, după ce a învins Kayserispor, scor 3-1, pe teren propriu. Marius Şumudică nu reuşeşte să resusciteze echipa pe care a preluat-o la începutul sezonului şi cu care se lupta de la egal la egal cu granzii din Turcia, în prima parte a sezonului. Kayserispor a ajuns pe locul şase în clasament, dar poate fi evansată de Goztepe, care are 43 de puncte, dar şi un meci în minus, şi egalată la puncte de Sivasspor, în cazul unei victorii a acesteia din urmă pe terenul lui Trabzonspor, notează ProSport.
Cristi Săpunaru a fost titular în echipa prezentată de ProSport
În meciul dintre Basaksehir şi Kayserispor, scorul a fost deschis de Visca, în minutul 28, iar scorul la pauză a fost 1-0. Bulut a egalat imediat după pauză, în minutul 54, dar Arda Turan a adus desprinderea gazdelor în minutul 67. În prelungirile partidei, Elia a stabilit scorul final. Iată care este primul unsprezece pe care antrenorul rapidist l-a folosit, conform ProSport: Lung jr. – Lopes, Săpunaru, Kana, Turan – Badj, Cinaz – Turuc, Boldrin, De Amorim – Bulut. Aşa cum se poate observa, Cristi Săpunaru nu a putut lipsi din garnitura de start. Din păcate el nu şi-a putut ajuta în vreun fel colegii să ia puncte pe terenul puternicei echipe din Istanbul.
Misiune imposibilă pentru finalul campionatului
Mai jos aveţi meciurile pe care Kayserispor le mai are de jucat în campionat până la finalul sezonului în curs. Analizându-le, ne dăm seama că locul 6 în clasament este cam maximum posibil. Şi, realist vorbind, unul excelent pentru un club care s-a bătut pentru evitarea retrogradării în stagiunea precedentă. Participarea în Cupele Europene este de domeniul SF în acest moment!
- etapa 31: Alanyaspor, locul 14, acasă
- etapa 32: Beşiktaş, locul 3, deplasare
- etapa 33: Akhisarspor, locul 12, acasă
- etapa 34: Yeni Malatyaspor, locul 10, deplasare