Gură uriaşă de oxigen pentru Marius Şumudică şi Cristi Săpunaru

Prosport Şumudică
Marius Şumudică, nou obiectiv. Foto: ProSport

ProSport scrie despre un succes vital obţinut de Kayserispor. Echipa s-a trezit după ce a încasat 11 goluri în ultimele trei meciuri şi nu a reuşit să marcheze nici măcar unul singur. Formaţia pregătită de Marius Şumudică a deschis scorul în minutul 28 al partidei cu Genclerbirligi, prin Boldrin, iar De Amorim a majorat avantajul înaintea pauzei, din pasa aceluiaşi Boldrin. Şumudică i-a titularizat pe toţi jucătorii trecuţi prin Liga 1 în meciul cu fosta echipă a lui Bogdan Stancu, iar pariul fostului tehnician din Giuleşti a fost unul câştigător. Sessegnon a redus din diferenţă în debutul părţii secunde, de la punctul cu var.

Victorie de infarct pentru Marius Şumudică

Săpunaru a încasat un cartonaş galben în minutul 54. Kayserispor s-a impus cu 3-2 în final. Turuc a punctat pentru 3-1 în ultimul sfert de oră, iar oaspeţii au închis tabela prin Skuletic, în minutul 87, pentru 3-2, notează ProSport. Marius Şumudică a fost exuberant la conferinţa de presă de după victorie. Antrenorul şi-a asumat din meritele succesului, aşa cum face şi la înfrângeri, şi a vorbit despre cei doi brazilieni care l-au salvat: De Amorim şi Boldrin, foşti la fcsb şi Astra. Şumudică a vorbit şi despre ambţiile legate de cupele europene, mai scrie ProSport.

Ce a spus antrenorul la finalul meciului, conform ProSport

„Atunci când echipa pierde, mereu este responsabilitatea mea. Echipa a câştigat astăzi. Este şi meritul meu pentru succes. Am schimbat filosofia de joc. Ne gândim la cupele europene, avem un meci foarte dificil vineri cu Başakşehir. Vom face totul pentru a câştigă acel meci. Vom lupta, toţi îşi vor arată forţa. Vom arăta tuturor că suntem o echipă bună şi pregătită. Cred că am meritat victoria, am fost concentraţi din primul minut până la final. Mereu voi susţine dezvoltarea echipei. Nu veau că echipele care vin aici să marcheze cu uşurinţă. Boldrin şi De Amorim au fost foarte buni pe teren, Boldrin a marcat un gol foarte important. Amorim a înscris şi a dat un assist” a spus Şumudică la conferinţa de presă, citat de ProSport.

Urmează un joc infernal

Pentru Kayserispor urmează meciul cu Başakşehir, ocupanta locului doi în clasament, pe 20 aprilie. În acest moment, echipa lui Marius Şumudică se află pe poziţia a şasea în clasament, cu 44 de puncte,  la 13 lungimi distanţă de ocupanta primului loc de cupe europene, care are 57.