Cristian SapunaruFotbal internațional

Echipa lui Şumudică nu-şi revine! Săpunaru n-a putut face nimic

ProSport scrie despre faptul că echipa românilor din Turcia, Kayserispor. traversează o perioadă extrem de nefastă. Formaţia antrenată de Marius Şumudică a ajuns sâmbătă la trei înfrângeri consecutive în campionat! Mai mult, ele sunt şi fără gol marcat. Trabzonspor s-a impus în etapa cu numărul 28, cu scorul de 4-0, după o nouă evoluţie modestă pentru Lung Jr&Co, notează ProSport. Elevii lui Marius Şumudică au fost mai periculoşi în prima repriză, dar n-au reuşit să înscrie pe arena „Senol Gunes”.

ProSport scrie că Kayserispor a capotat după pauză

Startul reprizei secunde a fost catastrofal pentru oaspeţi. Trabzonspor a deschis scorul în minutul 53, prin Omur. După alte zece minute, Yazici a majorat avantajul gazdelor, din pasa lui Omur. Vedeta celor de la Trabzon, Burak Yilmaz, a profitat de momentul nefast al oaspeţilor, reuşind să ducă scorul la 3-0. Acelaşi Burak Yilmaz a semnat dubla cu un sfert de oră înainte de final, spre disperarea lui Şumudică. Silviu Lung, Cristi Săpunaru şi Tiago Lopes au fost titulari pentru Kayserispor, în timp ce William de Amorim şi Boldrin au intrat în minutele 58, respectiv 67, încheie ProSport. Veşti extrem de proaste, aşadar, pentru Şumi şi Săpun…

Florin Andone se bucură de prima victorie după patru luni!

Altfel, pentru un alt fotbalist cu simpatii rapidiste, Florin Andone, acest weekend a fost extrem de productiv. Atacantul a jucat doar câteva minute pe finalul meciului echipei sale, Deportivo La Coruna. Galicienii au învins, pe final, scor 3-2 pe Malaga. Victoria nu ar fi fost atât de spectaculoasă dacă nu ar fi fost prima în La Liga din 2018! Mai mult, Depor nu mai câştigase în prima ligă spaniolă de aproape 4 luni! Concret, de pe 9 decembrie, de la victoria 1-0 cu Leganes.

E greu să mai evite retrogradarea

În acest moment, echipa lui Florin Andone se află pe locul 18 în clasament, retrogradabil. Cu şanse destul de mici să evite picajul în eşalonul secund. Având în vedere că diferenţa faţă de locul 17 este de cinci puncte, cu şapte etape înainte de final. În condiţiile în care Levante, echipa în cauză, are acum şi un meci în minus…