Fotbal internaționalMircea Lucescu

Răzvan Lucescu bate la Panathinaikos

Xanthi a obținut prima victorie în această ediție de campionat! Echipa lui Răzvan Lucescu s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Panathinaikos. Pablo de Lucas, fostul jucător al Petrolului, a deschis scorul în minutul 34, dar Leto a egalat pentru gazde în minutul 62. Xanthi a reacționat imediat, iar Vasilakakis a marcat pentru 2-1 cu un voleu de la 25 de metri, aducând astfel victoria oaspeţilor. Pe lângă de Lucas, Xanthi a mai avut în echipa de start un fost jucător al Petrolului, pe tunisianul Hamza Younes.

Răzvan Lucescu, spaima lui Panathinaikos

De cealaltă parte, italianul Andrea Stramaccioni nu a avut niciun jucător grec pe teren, pe parcursul celor 90 de minute. Xanthi obține prima victorie în 5 etape, în timp ce Panathinaikos a pierdut primul meci și este acum la două puncte în spatele liderului Olympiakos. De menţionat este că de când o antrenează pe Skoda, din vara lui 2014, Răzvan Lucescu a câştigat patru din cele şapte meciuri jucate cu Panathinaikos. Trei victorii fiind în deplasare!