Istorie

Cesinha şi Spadacio, magicienii Rapidului

Perioada 2008 – 2011 a fost una dintre cele mai frumoase pentru mulţi suporteri. Nu am luat vreun trofeu, am ratat două calificări în Cupele Europene, dar am avut în echipă doi fotbalişti brazilieni care şi-au asigurat un loc de cinste în istoria Rapidului. Cesar Carlos Cesinha a venit în Giuleşti încă din 2007 şi, printre altele, a fost protagonistul unei victorii cu 2-0 în „Ştefan cel Mare” şi a unui 5-1 împotriva Fcsb-ului, marcând în ambele meciuri. Spadacio a sosit după un sezon, dar rămâne în memoria noastră pentru dubla din Ghencea care ne-a adus o frumoasă victorie cu 2-1.

Spadacio a fost chiar golgheterul Rapidului într-un sezon, reuşind 16 goluri. Impresionant pentru un mijlocaş, fie el şi ofensiv! Fiecare a jucat peste 100 de meciuri oficiale în tricoul vişiniu şi a marcat peste 20 de goluri. Dincolo de toate însă, Cesinha şi Spadacio ne-au încântat sâmbetele şi duminicile cu driblingurile lor, cu felul în care loveau mingea sau cu modul în care executau o lovitură liberă. Cesinha şi Spadacio au fost imperiali cât au jucat în Giuleşti şi, cred, că îi putem numi drept cei mai valoroşi străini din istoria Giuleştiului.

Aboneaza-te la newsletterul 1923.ro

* indicates required





1923.ro

Online inca din 2009, site-ul 1923.ro este de departe cel mai important site dedicat unei echipe fotbal din Romania.Cu un trafic lunar de peste 1 milion de vizitatori, 1923.ro este inca o dovada ca dragostea, creativitatea si disciplina aduc rezultate notabile si infrang toate obstacolele aparute in cale.Fondat de Dragos Leasa in 2009, site-ul 1923.ro functioneaza de peste 15 ani pe un principiu prin care si-a castigat milioane de admiratori: "Spune cu voce tare ceea ce simti si da posibilitatea si altora sa faca acelasi lucru".Va multumim ca sunteti alaturi de noi in aceasta calatorie minunata!

S-ar putea sa te intereseze

Back to top button

Avem nevoie de tine!

Te rog deblocheaza Ad Blockerul.