Diverse

Mihai Mincă, cel mai bun portar din Liga 1

Mihai Mincă a fost desemnat conform statisticilor firmei de monitorizare InStat drept cel mai bun portar al sezonului trecut din Liga 1, anunță site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal. Goalkeeperul care a apărat poarta CFR-ului în 1229 de minute a avut un indice de 225. Mihai Mincă este omul care ne-a condamnat definitiv spre liga a doua, după ce în meciul CFR – Rapid, socr 2-1, din penultima etapă, a apărat, la scorul de 0-0, cinci mingi de gol! Două ale lui Daniel Niculae, două ale lui Rui Miguel şi una a lui Joan Oriol! Mihai Mincă a fost legitimat la Rapid între 2005 şi 2007, dar nu s-a impus în faţa lui Dani Coman şi nu a jucat decât în câteva partide.

Site-ul LPF vă prezintă azi situația portarilor. Conform coeficieților InStat Footbal, Mihai Mincă (CFR Cluj) are cele mai bune cifre din Liga 1 în cele 1229 de minute jucate” anunță Liga Profesionistă de Fotbal pe site-ul oficial.