IstorieScandal

7 ani de la cea mai mare umilinta!!!

Pe 21 septembrie 2005 Rapid II elimina din Cupa Romaniei pe S****A. Iata un articol preluat din Romania Libera, publicat a doua zi dupa meci:

Steaua, campioana Romaniei, echipa care dorea sa intre in grupele Ligii Campionilor, formatia care si-a propus sa castige titlul national si Cupa UEFA, a fost eliminata ieri, incredibil, de echipa a doua a Rapidului in faza 16-imilor de finala ale Cupei Romaniei! Jocul a avut nevoie de prelungiri si penaltyuri, mergandu-se cap la cap pana la 7-7, atunci cand Nesu a ratat, iar Negrut a transformat! Campioana a fost eliminata, iar acest lucru nu s-a petrecut intr-un meci in care Steaua sa fi jucat cu juniorii, ci cu fotbalisti de la prima echipa!
Rapid II, FCM Targoviste, Petrolul Ploiesti, Cetate Suceava sunt premiantele 16-imilor de finala ale Cupei Romaniei la fotbal sau, daca vreti, Steaua, FC Arges, Gloria Bistrita, Sportul Studentesc sunt marile perdante ale aceleiasi faze, la capatul unor meciuri excelente.
Dinamo a invins pe Dunarea Galati cu 1-0 dupa ce cu numai trei minute inainte de reusita bucurestenilor gazdele de la Dunare ratasera un penalty; Rapid a castigat cu 1-0 la Resita, la capatul unui joc foarte disputat; Farul Constanta, „campioana provinciei”, a fost condusa cu 1-0 si a revenit in repriza secunda cu un efort imens; Poli Timisoara a fost condusa de CS Otopeni si a terminat prima repriza la egalitate, pentru a se dezlantui in repriza secunda… sunt doar cateva dintre surprizele „partiale” ale Cupei Romaniei, competitie care a intrebuintat serios prim-divizionarele pentru a merge – unele – mai departe. Dincolo de toate insa sta chinul Stelei in Giulesti
Nu mai putin de sase din cele 16 meciuri ale etapei au avut nevoie de prelungiri, semn ca formatiile din esalonul secund s-au predat cu greu. Apoi, patru partide – in Giulesti, la Medias si Brasov – au avut nevoie de penalty-uri!