Balamuc total la Rapid! Încă un jucător a rămas la Dubai cu Pașcanu

Rapidul traversează momente tensionate după finalul cantonamentului din Dubai. Dacă situația lui Alexandru Pașcanu, rămas în Emirate din cauza unei greșeli legate de pașaport, părea doar un incident izolat, refuzul atacantului Aaron Boupendza de a se întoarce cu echipa a ridicat și mai multe semne de întrebare în tabăra giuleșteană.
Boupendza: Nemulțumit de situația financiară
Aaron Boupendza (28 de ani) a luat o decizie drastică, refuzând să se întoarcă în România împreună cu lotul Rapidului. Motivul? Gabonezul este nemulțumit că nu a primit integral bonusul de instalare promis la semnarea contractului. În ciuda încercărilor conducerii de a-l convinge să revină asupra deciziei, Boupendza a rămas ferm pe poziții.
Conform surselor GSP.ro atacantul nici măcar nu a fost prezent la aeroport, demonstrând astfel că decizia sa este bine calculată și nu rezultatul unui impuls de moment.
Situația lui Pașcanu: O eroare care costă
În cazul lui Alexandru Pașcanu, lucrurile sunt mai puțin dramatice, dar la fel de costisitoare pentru imaginea clubului. Fundașul central și-a uitat pașaportul în bagajul de cală, ceea ce l-a împiedicat să urce în avion. El urmează să revină în România pe cont propriu, cu un zbor programat vineri după-amiază.
Probleme logistice și furia lui Dan Șucu
Dan Șucu, acționarul majoritar al clubului, este extrem de nemulțumit de seria incidentelor care au afectat cantonamentul din Dubai. Conducerea Rapidului a anunțat o ședință de urgență pentru marți, în care se vor analiza greșelile și se vor impune sancțiuni dure. Se estimează că amenzile vor începe de la 3.000 de euro pentru cei responsabili.
„Nu este acceptabil ca un club de talia Rapidului să întâmpine astfel de probleme. Avem nevoie de disciplină și organizare exemplară,” a declarat o sursă apropiată clubului.
N’Jie, altă absență importantă
În plus față de incidentele cu Boupendza și Pașcanu, Rapidul a mai avut de gestionat o situație problematică cu Clinton N’Jie. Camerunezul nu a putut participa la cantonament deoarece nu a obținut viza necesară pentru a intra în Emiratele Arabe Unite. Conducerea Rapidului a confirmat că motivele refuzului nu sunt clare, iar jucătorul urmează să se prezinte la consulat pentru clarificări.
Un început de an tensionat pentru Rapid
Rapidul își propune să se lupte pentru titlu în acest sezon, însă problemele de organizare și nemulțumirile interne ar putea afecta serios atmosfera din vestiar. Episodul din Dubai este un test pentru conducerea giuleșteană, care trebuie să demonstreze că poate gestiona eficient crizele și menține echipa pe drumul performanței.
Adaugă un comentariu și spune-ne ce părere ai despre situația explozivă de la Rapid!