Horatiu MoldovanNaționala de Fotbal a RomânieiRapidScandalȘtiri Rapid București

Un suporter rapidist ii da o replica dura lui Radu Naum. Ce a scris fanul pe 1923.ro

Pe 1923.ro, am creat o comunitate frumoasă, unde fanii Rapidului discută cu multă pasiune și seriozitate despre tot ce ține de echipa noastră dragă. Fiecare are ceva de spus și fiecare părere contează.

În mijlocul acestor discuții pline de viață, Florin Rapidistu’ ne-a împărtășit un comentariu care a atras atenția tuturor. El a vorbit despre transferul lui Horațiu Moldovan la Atletico Madrid și despre cât de important este acest pas nu doar pentru Moldovan, ci și pentru fotbalul nostru românesc.

Mesajul scris de Florin Rapidistu’ pe 1923.ro reflectă pasiunea și dedicarea unui adevărat suporter rapidist. Este o reacție matură și argumentată față de comentariile critice ale lui Radu Naum, evidențiind importanța recunoașterii și sprijinirii talentului autohton. Florin nu doar că apără decizia lui Horațiu Moldovan de a se transfera la Atletico Madrid, dar subliniază și impactul pe care un astfel de transfer îl poate avea asupra întregului fotbal românesc. Mesajul său transmite un puternic apel la unitate și susținere în comunitatea suporterilor și în lumea fotbalului românesc în general. Este o perspectivă care merită apreciată și luată în considerare, amintind tuturor că succesul individual al jucătorilor români pe scena internațională este un succes colectiv, un motiv de mândrie națională.

În calitate de suporter rapidist, sunt profund dezamăgit de afirmațiile lui Radu Naum de la Digi Sport și simt nevoia să-mi exprim punctul de vedere. Transferul lui Horațiu Moldovan la Atletico Madrid nu este doar un simplu transfer, ci o dovadă de recunoaștere a talentului și a muncii depuse de un jucător român. E ușor să critici de pe margine și să minimalizezi realizările altora, dar să ajungi la un club de talia lui Atletico Madrid este o performanță în sine, indiferent de cât timp vei petrece pe teren.

Radu Naum subestimează semnificația acestui transfer, punând accentul pe faptul că Moldovan ar putea să nu joace mult datorită prezenței lui Jan Oblak. Dar să fii parte dintr-un astfel de club, să te antrenezi la cel mai înalt nivel și să înveți de la cei mai buni este o oportunitate care nu se refuză. Este o platformă pentru creștere și dezvoltare, nu doar un contract cu cifre mari.

În plus, această oportunitate nu se rezumă doar la beneficiile personale ale lui Moldovan. Prezența sa la Atletico Madrid este un semnal important pentru fotbalul românesc, demonstrând că jucătorii noștri pot atinge niveluri de top. În loc să criticăm sau să fim invidioși, ar trebui să îl susținem pe Moldovan și să ne bucurăm de succesul lui, care, într-un fel, este și succesul nostru.

Este ușor să stai într-un studio și să critici deciziile jucătorilor, dar să ajungi la nivelul la care a ajuns Moldovan necesită sacrificiu, dedicare și o muncă asiduă nevăzută de camerele de filmat. Să îi minimalizăm realizările și să îi criticăm alegerea este nu doar nedrept, ci și dăunător pentru imaginea fotbalului românesc.

În concluzie, transferul lui Horațiu Moldovan la Atletico Madrid este un motiv de mândrie și un pas important în cariera sa. În loc să ne pierdem în critici și negativism, ar trebui să îl susținem și să celebrăm fiecare astfel de reușită, care contribuie la imaginea fotbalului românesc pe plan internațional. Să nu uităm că succesul unui jucător român este succesul nostru comun.

Florin Rapidistu’

Acum, vrem să auzim și părerea voastră. Ce credeți despre mutarea lui Moldovan la Atletico? Cum credeți că ne afectează pe noi, fanii Rapidului și fotbalul românesc în general? Haideți să discutăm, să împărtășim idei și să ne arătăm susținerea. Scrieți-vă gândurile mai jos!

S-ar putea sa te intereseze

16 Comments

 1. @PETRE URS-IONASCU – 0mul este un ` carierist ` la fel ca majoritatea comentatorilor meciurilor Rapidului de la tinerete pin` la batrinete . Trup si sufet ai singurului adversar de azi cu sediul la palatul unui oier . N-am nimic cu meseria . afacerea ciobanesca , dar nu folosii brichete , valize , nasi , corleoni sa-ti umplii panoplia de titluri si buzunarul de parale . Naum , o reptila inteligenta , plina de venin care se abtine sa fie iada care sare casa , se limiteaza doar la `ca capra` care se multumeste doar sa sara masa .

 2. Nu sunt de acord cu cele spuse de Radu Naum , Florin Rapidistu` are perfecta dreptate, daca ar fi fost vreun fotbalist asi fi crezut ca de invidie a facut Radu acele afirmatii. Cind era de netrecut in poarta nationalei, a caei calificare la euro i se datoreaza in mare parte lui Moldovan, care in ultimele meciuri a salvat nationala tot Radu spunea ca merita sa joace la cluburile mari din fotbal, acum il vad ca nu este de acord cu acest transfer. Vreau sa il intreb pe acest comentator ce realizari a avut el in sport , in afara de a critica fotbalistii cind calcau in strachini si tot el ii ridica in slavi cind aveau evolutii bune. Moldovan a luat decizia cea mai buna , atit pentru el si viitorul lui cit si al echipei nationale , acolo are acces la un alt nivelde pregatire. Bravo lui , felicitari si mult succes incontinuare. Va spun sincer ca nu sunt suporter rapidist, dar trebuie sa fim corecti.

 3. Nu prea e nicio performanta sa te duci rezerva eterna la Atletico Madrid si sa pierzi nationala, nationala care te-a dus in aceasta postura. Portarul de la Madrid care a plecat la
  Sheffield nu a jucat niciun meci in acest sezon in nicio competitie. Si Moldovan are 25 ani nu 33. El trebuia sa se duca la Betis dar probabil ca nu e in stare sa gandeasca lucrurile astea si a ramas orbit de numele echipei, nu de viitorul lui. Pacat !

 4. Intr-o țara liberă , democratica (( cum e a noastră…??? )) foarte mulți așa-ziși analiști, moderatori au posibilitatea de a-și exprima opinia , ca este obiectiva / subiectiva rămâne la aprecierea fiecăruia , din pct meu de vedere sa știți ca au dreptate ambii și (( Naum și Horațiu…!!! )) Naum pt faptul ca acolo va fi rezervă cu siguranță și datorită contractului pe care-l semnează ( partea financiară )…!!!!…Horațiu pt ca pt el și fodbalul românesc este un pas mare in ce privește imaginea , plus realizarea și pe plan financiar și chiar profesional , cu siguranța și pretentiile unui club ca Atletico Madrid nu se compara cu pretentiile nici unui club din campionatul românesc sa fie clar , este un pas înainte su pentru Horațiu și pt imaginea fodbalului românesc si chiar al clubului nostru drag și iubit Rapid de unde pleacă…!!!…succes Horațiu , baftă și noroc pentru alegerea pe care ai făcut-o , sănătate , seriozitate și munca continuă , numai bine îți doresc cu lacrimi in ochi , un rapidist…!!!…

 5. Naum este pe tiparul fratelui său Victor Ponta, adică jigodie. Tot respectul pentru Horațiu care a dat dovadă de tenacitate și a reușit pe undeva să-și asigure familia și după ce nu va mai fi fotbalist. Uitați-vă la marii fotbaliști ce ne-au reprezentat cu cinste în Mexic și în ce situații jenante au ajuns. Tango poate spune mai multe. Încă odată BRAVOOOOOO Moldovan!!!! Succes în viață!

 6. Ilie Dumitrescu este cel mai corect în tot ceea ce spune.Naum își ia brânză de la cioban,ce să facă și el.Daca era de la wcsb o lună ne impună capul cu ce transfer a reușit ciobanul.

 7. Nu sunt deloc mândru că Horațiu a ajuns la Atlético. Eu n-am nici un merit, tot meritul e al lui. A făcut-o pentru el, nu pentru Rapid sau Romania. A fost o șansă și i-a fost frică să nu o piardă, chiar dacă știe bine că va fi eterna rezervă a lui Oblak. Pe undeva Naum are dreptate.

 8. Nu sunt deloc mândru că Horațiu a ajuns la Atlético. Eu n-am nici un merit, tot meritul e al lui. A făcut-o pentru el, nu pentru Rapid sau Romania. A fost o șansă și i-a fost frică să nu o piardă, chiar dacă știe bine că va fi eterna rezervă a lui Oblak.

 9. Da este o performanta într-adevăr, dar perspective mai mari nu sunt pentru el daca nu joaca. Era o performanata si daca se ducea la un club mai slab cotat de UCL dar sa joace si sa confirme, cred ca era mai bine pentru el si pentru noi. La nationala nu o sa mai fie daca nu joaca. Asta a spus si Naum, dar vad ca nu multi sunt capabili sa inteleaga ce a spus, se interpreteaza ca e rautacios. Omul e obiectiv, iar prostii interpreteaza altfel.

 10. O vorba inteleapta spune ca omul este atat cat intelege. Individu asta cu harfe de mare cunoscator in ale fotbalului, un tip rautacios dealtfel si mereu bagator de bat prin gardul Rapidului, isi arata limitele inca odata. Eu pot fi subiectiv, ca de, sunt rapidist dar performanta lui Horatiu de a ajunge la un club de talia lui Atletico Madrid este extraordinara, aminititi-va de ce spunea chiar Moldovan intr-un interviu. Inainte de a veni la Rapid practic nu avea echipa dar, cu multa munca si seriozitate a ajuns titular incontestabil la echipa de club inclusiv la echipa nationala, Si asta intr-un timp relativ scurt. Asta dovedeste calitate. Bravo lui! Cat despre frustratul de la Digi cred ca-l bagam prea mult in seama.

 11. Foarte frumos spus! Felicitari! Naomi a batut campii aseara. Imi venea sa sparg televizorul.

 12. Unul dintre cei mai buni prieteni pe care ii am, a fost fotbalist.
  Cand a prins lotul unei echipe din divizia A ( asa se chema atunci ) a fost bucurie in tot cartierul, cum se zice.
  Trebuia sa debuteze dupa cantonamentul de iarna, la munte.
  Din cauza efortului la antrenamente vedea , uneori, zapada rosie !
  In acel cantonament, a calcat intr-un fund de sticla sparta, ascuns in zapada, i s-a terminqt ” cariera. ” care nici macar nu incepuse.
  Doua concluzii :
  1. E unul dintre cei mai respectati baieti, in cercul nostru de prieteni, a fost fotbalist, a ” jucat ” in divizia A !!
  Cum o fi sa ajungi si sa joci in La Liga, la Athletico Madrid ?!!
  2. Intr-o lume normala, despre fotbalisti si fotbal, ar face emisiuni oameni ca prietenul meu, care vedea zapada rosie la antrenamente si care
  a reusit cu greu, greu, greu !!! sa intre in anturajul diviziei A !!!
  P.S. baiatul asta de la digi este un personaj gretos caruia ii iese stelismul pe nas !
  Am o imensa satisfactie cand ma gandesc la cei ca el : Rapid-ul le sta in gat !!!

 13. Felicitări Florin pentru această reacție minunată! Ești dovada vie a pasiunii care arde în inimile suporterilor Rapidului.

 14. Are mare dreptate Florin, referitor la transferul lui Moldovan la Atletico Madrid, trebuie să fie o mândrie pentru noi toți românii,nu sa blamăm cum fac unele slugi ale lui Becali ,din studioul Digi! Daca nu e de la FCSBecali,nu merită SI îl blamează! In schimb mi a plăcut enorm pozitia lui mister Ilie Dumitrescu SI a lui Marius Lăcătuș,care i au dat replica lui Rădu Naum! Bravo lor SI Respect Moldovan! SI cu siguranță va juca chiar în primul 11 ,macar in Cupa Spaniei, pentru că portarul lor de rezervă să transferat în Anglia exact acum câteva zile!!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button

Avem nevoie de tine!

Te rog deblocheaza Ad Blockerul.