Dan ȘucuRapidȘtiri Rapid București

Dan Șucu îi DEMOLEAZĂ pe cei din vechea conducere care critică managementul clubului prin presă: „Sunt penibili”

Patronul Rapidului, Dan Șucu a transmis un mesaj suporterilor giuleșteni, cu ocazia finalului de an.

Dragi Rapidiști,

Permiteți-mi să încep prin a vă ura Sărbători Fericite și un An Nou cu multă sănătate și prosperitate! Și, sperăm noi, cu multe realizări!

2023 este anul care ne-a adus multe victorii, care ne-a umplut de mândrie, dar și de înfrângeri neașteptate, care ne-au descumpănit.

În ultimele două luni, rezultatele din teren ne-au făcut viața… amară. Și, pentru ca supărarea să fie completă, inclusiv la TAS (Tribunalul de Arbitraj Sportiv), după patru victorii consecutive, am pierdut un proces important. Acum, suntem obligați să plătim o suma mare de bani (750.000 euro, în contul unor presupuse datorii făcute acum 10-12 ani de către o altă societate.

Este penibil cum aceiași oameni care, prin incompetență și golănie, au falimentat Rapidul, astăzi, sunt formatori de opinie în mass-media și explică ce greșeli “impardonabile” face managementul actual.

Pentru noi, însă, seriozitatea și implicarea sunt esențiale și nu le putem promova decât prin exemplul personal.

Ca acționari, am promis că vom investi mai mult și mai rapid în întărirea echipei. Respectarea promisiunilor este prima dovadă de seriozitate!

În săptămânile următoare, vom promova o mărire de capital de 5 milioane de euro. Acești bani au început deja să intre în conturile clubului și vor ajuta la întărirea echipei, pâna la nivelul pe care ni-l dorim cu toții.

Mesajul nostru, al acționarilor, este simplu: dacă noi investim sume mari de bani, și enorm de multă energie, atunci și colegii noștri, jucători, antrenori sau angajați ai clubului, au obligația de a fi la fel de implicați și de dedicați.

Sigur că ne dorim o echipa puternică, învingătoare. Aceste victorii le vrem, însă, cu respectarea regulilor competiției sportive și, evident, fără compromisuri.

Dumneavoastră, fanii Rapidului, dacă veți auzi că cineva susține că la Rapid exista înțelegeri anticoncurențiale între noi și un alt club, sau că încercăm să influențăm arbitrajul în favoarea noastră, sau că am contactat vreodată jucători ai echipelor adverse, sau cine știe ce comportamente ilegale sau imorale din partea noastră, puteți să le spuneți liniștiți că nu este adevărat. Că se înșală! Că este o minciună!

Pentru dumneavostră, fanii noștri, ne dorim ca oriunde mergeți, și oricând afirmați că țineți cu Rapid, să o faceți cu capul sus, cu mândrie! Să fiți convinși că iubiți cea mai serioasă și respectată echipa din România. Și, cât mai curând, și cea mai puternică!

La mulți ani și un 2024 fericit!

S-ar putea sa te intereseze

9 Comments

 1. Felicitari dle Sucu pentru ceea ce ati realizat pana acum la acest club special! Sper sa continuati pe aceeasi linie pe care ati inceput! Pe langa experienta dovedita in afaceri observ o calitate pe care nu multi implicati in fenomen o au si anume rabdarea. Faptul ca nu reactionati impulsiv la nereusitele echipei spune foarte mult. Cu rabdare, tact si incredere ati reusit sa treceti peste momentele delicate cu care ati avut de a face. Am toata increderea ca actionand de aceasta maniera veti reusi alaturi de colegii dvs sa readuceti Rapidul acolo unde ii este locul!

 2. Stima si respect pentru tot ceea ce ati facut si v-ati propus sa faceti pentru clubul nostru drag. Am convingerea ca in viitorul apropiat Rapid v-a castiga trofeele pe care suflarea rapidista le asteapta de mult timp. Primul in vara anului 2025 cand sunt sigur ca vom fi CAMPIONI. Bunul Dumnezeu sa va tina sanatos iar anul care vine sa aveti succese pe toate planurile. FORTZA RAPID!.

 3. Să nu uităm că în 2021 jucam în liga 2 ! Acum văd oameni supărați că suntem prea jos în lupta pentru titlul de campioană ! Dl. Șucu spune foarte corect tot ce spune, iar rapidiștii trebuie să fie răbdători și realiști. Vor veni și trofee, vor veni și bucurii ! Iar bucuria cea mai mare e să vedem și să încurajăm Rapidul. La mulți ani tuturor !

 4. La Multi Ani, domnule Sucu. Sanatate, sarbatori fericite si numai bine alaturi de cei dragi! Va asiguram ca suntem foarte fericiti sa avem pe cineva care sa faca pentru Rapid si pentru noi tot ce faceti dumneavoastra. Cu asemenea plan pe terment lung, este absolut imposibil ca Rapid sa nu aiba ultimul cuvant si sa nu devina echipa #1 in Romania. Numai bine si un An Nou fericit si plin de impliniri!

 5. La multi ani sanatosi,dmnule Sucu!La multi ani,RAPIDISTI! Incepem sa credem spusele investitorului,cand acesta ne demonstreaza prin FAPTE!Bravo,domnule Sucu,progresati RAPID,pentru ca ati inteles ca o echipa mare se face cu bani multi!Si sunt de acord cu domnia-voastra,Campionatul poate fi luat inca din acest an,pentru ca,competitia este slaba,echilibrata in jos!Sper ca afacerile pe care le faceti cu Nelutu Varga sunt conduse de intelegerea faptului ca,oricare dintre echipe va avea succes in Europa,NUMAI daca va avea adversari puternici in tara!Oameni ca Ciobanu si slugile lui fac exact invers,incearca sa-si distruga adversarii interni si astfel isi taie craca de sub picioare,pentru ca neavand meciuri tari la intern,nu vei face fata nici afara!De aceea trebuie sa luptati,prin toate mijloacele,domnule Sucu,pentru un Campionat puternic si corect,iar in consecinta echipel romanesti vor castiga faima si bani!Hai RAPID!

 6. La multi ani Dl Sucu ! Sa fiti sanatosi, Dvs si familia !
  Inca odata imi scot palaria in fata Dvs, aveti respectul tuturor rapidistilor !
  Ati adus excelenta clubului nostru drag, va respect pentru atitudine, mesaj, implicare si mai ales pentru tot ce faceti si va costa, nu putin, pentru Rapid !
  Va multumesc, la multi ani, sa fiti sanatos !

 7. Sucu-AngelescuNiculae -Bergodi-GALERIA ! Datorii platite, transferuri facute, GALERIA- si la bine si la rau alaturi de echipa (extraordinara si esentiala atitudine). Acum 3-4 ani eram fericiti ca existam, prin B,C. Acum s-au pus bazele echipei care va fi prezenta mereu pe primele 3 locuri. Daca se alatura si Lucescu proiectului… s-a terminat smecheria. Guristii sa latre in continuare, asta e bucatica lor de paine.

 8. Începem să vă credem domnule Dan Șucu, oricum se vede implicarea personală la club, nici măcar ciobanul de serviciu nu prea are vreun cuvânt în fața dvs, i-ați cam luat fața, în primul rând altă calitate de om, de afacerist, de manager, este clar pentru toată lumea că sunteți un câștig pentru Rapid! Acum ar trebui un pic mai agresivă implicarea la echipă, totuși, după investițiile făcute este normal să pretindeți și rezultate, noi suporterii le vom cere, nu de la dvs ci de la cei care au dreptul și obligația să le obțină, condiții le-ați făcut, Rapidul a devenit un club stabil financiar și care oferă garanții în ceea ce privește dorința de a încuraja performanța și de a o susține! Un an nou bun cu rezultate și împlinirea tuturor dorințelor, cu stimă, Hai Rapid!

 9. DL. SUCU. FELICITARI. FITI. TARE. SI. ADUCETI. CEL. PUTN 4 ANI. RAPID IN PRIMELE 5. ABIA. DUPA. AIA SA NE PROPUNEM. LUCRURI. MARETE. SA PRODUCA. ACADEMIA. NIMENI. NU. RISCA. BANII. FAMILIEI. ATENTIE. DECI. NU APLECATI URECHEA LA. CRITICI. DAR. INCERCATI SA RIDICATI. NIVELUL. SFAT. CHIVU. SABAU. DORINEL. TIP. STIL. BURLEANU. MANAGER BUN. ECONOMIC

Back to top button

Avem nevoie de tine!

Te rog deblocheaza Ad Blockerul.