Cristiano BergodiHoratiu MoldovanRapidȘtiri Rapid București

1 pauză / 2 final și „U”-iștii pleacă cu toate cele trei puncte din Giulești

Într-un meci plin de intensitate și răsturnări de situație, Rapid și „U” Cluj au oferit un spectacol captivant pe Stadionul Giulești, în etapa cu numărul 17 din SuperLigă, dar, din păcate, deznodământul nu a fost unul fericit pentru Rapid.

Deși alb-vișiniii au avut 2-0 și au intrat la cabine în avantaj, au pierdut partida și au ratat șansa de trece pe locul doi în clasament.

Este prima înfrângere după foarte mult timp pentru băieții lui Bergodi, una greu de digerat, mai ales că așteptările înainte de acest meci erau foarte mari, iar echipa a pornit ca din tun meciul, avand 2-0 încă din minutul 24.

Detalii și Evenimente Cheie

• 1′Start Repriza 1: A început confruntarea dintre cele două echipe.
  • 3′Ocazie „U” Cluj: Daniel Popa îl pasează bine pe Nistor, dar șutul acestuia este respins de Iacob.
  • 7′Ocazie „U” Cluj: Popa îi pasează bine lui Nistor care șutează, dar Săpunaru apare bine și respinge.
  • 14′Gol Rapid: Papeau șutează din afara careului, balonul este deviat de Masoero și se îndreaptă spre poarta lui Plamen Iliev, care rămâne fără reacție.
  • 24′Gol Rapid: Funsho centrează de pe partea dreaptă, iar Ioniță apare în fața porții și trimite balonul în plasă.
  • 31′Schimbare „U” Cluj: Fossati este înlocuit cu Dorinel Oancea.
  • 33′Ocazie Rapid: Kait șutează puternic din afara careului, însă Iliev reușește să respingă.
  • 40′Gol „U” Cluj: Stoica șutează în blocajul lui Moldovan, balonul ajunge la Oancea, acesta îi pasează în fața porții lui Popa, care trimite în poarta goală.
  • 45+3′Final Repriza 1
  • Start Repriza 2
  • 46′Ocazie „U” Cluj: Vătăjelu îl găsește foarte bine pe Daniel Popa, care scapă spre poartă, șutează, dar Moldovan reușește să respingă.
  • 51′Cartonaș Galben „U” Cluj: Pițian este avertizat.
  • 55′Gol „U” Cluj: Nistor îl găsește bine pe Stoica în careu, acesta șutează în transversală, iar mingea îi revine lui Chipciu care șutează și restabilește egalitatea.
  • 63′Cartonaș Galben „U” Cluj: Masoero este avertizat.
  • 65′Schimbare Rapid: Kait este înlocuit cu Soni.
  • 73′Gol „U” Cluj: Doukoure îi pasează lung lui Daniel Popa, acesta îi pasează în spate lui Ianis Stoica, care șutează în poarta goală.
  • 90′ – Final Partidă: Rapid 2-3 „U” Cluj