Rapid – fcsb 1-0 a fost urmărit la TV de peste un milion de români!

Ce găsești în articol

  • Paginademedia.ro vă prezintă audienţele de aseară, pe intervalul meciului Rapid-FCSB (21:30-23:30):

AUDIENŢE. Rapid-FCSB, derby cu mult rating pentru televiziunile de sport. Meciul din Liga 1 a pus Digi Sport 1 pe primul pe toate segmentele de public, aseară. Audienţele neobişnuite vin în contextul unui consum de tv foarte mic în ultima zi de weekend. Rapid a câştigat derby-ul cu FCSB, scor 1-0. Peste 1,1 milioane de români s-au uitat la meciul din Liga 1 pe trei posturi TV: Digi Sport 1, Look Sport Plus şi Telekom Sport 1.

Cei mai mulţi erau pe Digi 1 – 854.000. De altfel, postul RCS-RDS era mai urmărit decât Pro TV şi Antena 1, principalele staţii generaliste din România. Audienţele de aseară au fost mici, în contextul în care a fost zi de sârbătoare şi românii erau plecaţi. De notat: Pro TV era cel mai urmărit post cât timp au rulat ştirile şi filmul „Omul Furnică”. Situaţia s-a schimbat după ce a început meciul Rapid-FCSB, de la 21:30.

Paginademedia.ro vă prezintă audienţele de aseară, pe intervalul meciului Rapid-FCSB (21:30-23:30):

Naţional. Digi Sport 1 era cel mai urmărit post TV din ţară pe intervalul meciului. Victoria giuleştenilor a pus postul RCS-RDS pe primul loc, cu 854.000 de telespectatori. Pe Look Sport Plus, post clasat pe locul opt, s-au uitat 194.000 de români, iar pe Telekom Sport 1 71.000. Podiumul serii era completat de Pro TV – 658.000 de privitori şi România TV – 583.000 de urmăritori.

Urban. Rating foarte bun şi la oraşe pentru Digi Sport 1. Un nou succes pentru postul de sport al RCS-RDS. Aproximativ 476.000 de români urmăreau meciul din Liga 1, aseară. Look Sport Plus a prins locul şapte pe acest segment de public, cu 115.000 de telespectatori. Pe Telekom Sport 1 se uitau 50.000 de privitori. Pe locul doi s-a clasat Antena 1, cu 309.000 de privitori, iar pe trei era România TV – 289.000 de urmăritori.

Comercial. Tinerii s-au uitat în număr mare la meci. Digi Sport 1 era la egalitate cu Pro TV pe acest segment de public. Aproximativ 160.000 de telespectatori tineri au urmărit Rapid-FCSB, pe Digi Sport 1. Cifre peste media staţiei şi pentru Look Sport Plus. Postul Clever ocupa locul al patrulea, cu 58.000 de telespectatori. Pe Telekom Sport 1 erau 15.000 de urmăritori.

Audienta posturilor TV duminică, 15 august, pe intervalul meciului Rapid-FCSB (21:30-23:30), la nivel NATIONAL:

NATIONALPersoaneRtg %Share
1DigiSport 1854.0004,814,3
2Pro TV658.0003,711,0
3Romania TV583.0003,39,7
4Antena 1582.0003,39,7
5Kanal D436.0002,57,3
6Antena 3292.0001,74,9
7TVR 1248.0001,44,1
8Look Sport+194.0001,13,2
9Prima TV141.0000,82,3
10National TV119.0000,72,0

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare din România.

**Share/Cotă de piaţă: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Audienta posturilor TV duminică, 15 august, pe intervalul meciului Rapid-FCSB (21:30-23:30), în mediul URBAN:

URBANPersoaneRtg %Share
1DigiSport 1476.0005,015,6
2Antena 1309.0003,210,1
3Romania TV289.0003,09,5
4Pro TV289.0003,09,4
5Antena 3186.0001,96,1
6Kanal D179.0001,95,9
7Look Sport+115.0001,23,8
8TVR 185.0000,92,8
9Realitatea Plus69.0000,72,3
10AXN61.0000,62,0

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare din România.

**Share/Cotă de piaţă: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Audienta posturilor TV duminică, 15 august, pe intervalul meciului Rapid-FCSB (21:30-23:30), la nivel COMERCIAL:

COMERCIALPersoaneRtg %Share
1DigiSport 1160.0003,816,1
2Pro TV158.0003,815,9
3Antena 1111.0002,611,1
4Look Sport+58.0001,45,8
5Kanal D54.0001,35,4
6Romania TV43.0001,04,3
7AXN30.0000,73,0
8TVR 123.0000,52,3
9DigiSport 220.0000,52,0
10TVR 219.0000,51,9

*Rating: numărul/procentul de telespectatori care s-au uitat la un post TV din totalul deţinătorilor de televizoare din România.

**Share/Cotă de piaţă: procentul de telespectatori care au ales un post TV din totalul celor care se uitau la televizor la momentul respectiv.

Sursa: paginademedia.ro

Despre autor

1923.ro

Online inca din 2009, site-ul 1923.ro este de departe cel mai important site dedicat unei echipe fotbal din Romania.Cu un trafic lunar de peste 1 milion de vizitatori, 1923.ro este inca o dovada ca dragostea, creativitatea si disciplina aduc rezultate notabile si infrang toate obstacolele aparute in cale.Fondat de Dragos Leasa in 2009, site-ul 1923.ro functioneaza pe un principiu prin care si-a castigat milioane de admiratori: "Spune cu voce tare ceea ce simti si da posibilitatea si altora sa faca acelasi lucru".Va multumim ca sunteti alaturi de noi in aceasta calatorie minunata!

Un comentariu la „Rapid – fcsb 1-0 a fost urmărit la TV de peste un milion de români!”

  1. parca se spunea ca numai 5 % din totalul de microbisti s-au declarat fani ai Rapidului si ce sa vezi in cele 3 meciuri jucate acasa, pana acum, au fost in total mai bine de 60.000 de mii de suflete visinii pe arena nationala, fata de cei numai 11.000 de specatori ai fcsbe-ului. ca astia mai degraba sunt de fapt gura casca si nici pe departe fani, asa si cu sondajul acela de acum nu stiu cat timp cand fecsebeau si steaua erau acreditate cam cu 40 %. cei mai multi dintre ei niste habarnisti, zic si ei ca tin cu steaua sau fecesebeau asa ca sa afle in treaba.

Comentariile sunt închise.