Fan Zone

ANALIZĂ / Rapidişti între 0 şi 20 ani în România

Nu ştim câţi Rapidişti cu vârsta între 0 şi 20 de ani mai sunt în România. Dar ŞTIM CU O PRECIZIE UIMITOARE câţi Rapidişti cu vârsta între 13 şi 20 mai există în minunata noastră ţară. Iată complet, detaliat, în funcţie de judeţ şi de sex, câţi tineri cu vârsta între 13 şi 20 de ani ţin cu RAPID:

Noi am lansat semnalul de alarmă!

Cum este o grupă de vârstă extrem de importantă pentru viitorul Rapidului am analizat-o foarte atent. Tragem semnalul de alarmă de peste un an legat de o scădere dramatică. Daniel Pancu a accentuat recent această problemă. Pentru a fi şi mai edificator totul, noi o disecăm aşa cum trebuie. Fiindcă trebuie toată lumea să ştie cam ce preferinţe au adolescenţii români în materie de fotbal. Iar tabelul de mai jos are inserat fiecare judeţ.

JudetBaietiFeteTotal
Alba480280760
Arad490340830
Arges10007001700
Bacau6704301100
Bihor6704301100
Bistrita Nasaud450360810
Botosani10007001700
Braila6705301200
Brasov6804201100
Bucuresti590035009400
Buzau7905101300
Calarasi490280770
Caras Severin390240630
Cluj6804201100
Constanta13007002000
Covasna9050140
Dambovita10007001700
Dolj7204801200
Galati6604401100
Giurgiu580350930
Gorj6804201100
Harghita12050170
Hunedoara370240610
Ialomita590310900
Iasi11008001900
Ilfov12007001900
Maramures6204801100
Mehedinti420460880
Mures540370810
Neamt6104901100
Olt6804201100
Prahova15008002300
Salaj280150430
Satu Mare330230560
Sibiu450320770
Suceava11008001900
Teleorman590310900
Timis9906101600
Tulcea140150290
Valcea520320840
Vaslui430390820
Vrancea400330730
ROMANIA323702101053280

Rapid nu se mai bate la trofee…

Numărul total este unul destul de mic. Dacă ne gândim la isteria pe care o stârnea Rapid cândva. Mai ales în rândul celor tineri. Sigur, acum echipa este în liga a 4-a. Nu se mai bate la trofee, la Cupele Europene. Fotbalul românesc este la pământ, iar pe undeva este normal să avem aceste statistici. Dar nu putem sta cu mâinile în sân şi să vedem această scădere îngrijorătoare. Dimpotrivă, Rapid TREBUIE să redevină ceea ce a fost.

Cifrele seci despre rapidişti

Până atunci însă, vă invităm să analizaţi datele şi graficul. Şi să observaţi singuri care sunt cele două judeţe în care fetele între 13 şi 20 de ani sunt mai interesaţi de Rapid decât băieţii! Mai este de adăugat că după Bucureşti, cei mai mulţi rapidişti pe acest segment de vârstă vin din Prahova şi Constanţa. Două dintre cele mai mari judeţe ale României. În timp ce Covasna şi Harghita sunt la polul opus.

Sursa: facebook.com (thanks Mark)

S-ar putea sa te intereseze

7 Comments

  1. Rapid va juca prima etapa contra celor de la Carmen, in deplasare, cel mai probabil pe Rocar!

  2. Lăsați dracu statisticile. Cu cine joacă Afc Rapid prima etapa? Academia a aflat, voi?

  3. Datele au fost extrase de pe Facebook. S-au luat în calcul cei pe acest segment de vârstă care simpatizează cu Rapid!

  4. Da, pentru că suporterii sunt pe interes, se pare! Anul trecut am avut UN SINGUR RAPID! Aşa nu a fost bine… Acum sunt trei, aşa e bine?!

  5. pana prin anii 80 Rapidul avea cei mai mare nr. de simpatizanti atat in bucuresti cat si-n tara, iar cluburile depatamentale, steaua lui ceuasila si dinamo( militie si secu), au cautat si au reusit sa darame, dar nu sa disturga mitul Rapid. sigur ca la ora actuala procentul cel mai ridicat de simptizanti il gasim in grupa de la 45 de ani in sus. dar nu asta e problema. daca am fi uniti si am avea un singur Rapid cu siguranta va creste si nr. de simpatizanti in randul tinerilor si va dau un singur ex. Red Bull Leipzig o echipa infiinta acum 5 ani a ajuns vicecampioana in Germania si are la fiecare meci jucat acasa peste 40 de mii de fani.dintr care cei mai multi tineri pana in 40 de ani. totul e sa ai rezultate si o situatie finaciara solida.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button

Avem nevoie de tine!

Te rog deblocheaza Ad Blockerul.