Fotbal internațional

Spania a pierdut cu Georgia la Madrid!

Spania a suferit o înfrângere neașteptată în fațaGeorgiei, scor 0-1, în ultimul test al ibericilor înaintea turneului final din Franța, acolo unde vor întâlni Cehia, în primul meci. Astfel, campioana europeană a întrerupt o serie de 11 meciuri fără înfrângere. Cu Nolito, Lucas Vazquez sau Aduriz în formula de start, jocul Spaniei a suferit serios, chiar dacă ibericii au dominat copios aproape tot meciul. Pique şi Sergio Ramos au trecut pe lângă gol la aceeaşi fază, în minutul 3, iar Aduriz nu a nimerit spaţiul porţii după o centrare a lui Lucas Vasquez. Thiago Alcantara a nimerit apoi doar bara, dar la pauză au condus oaspeţii. Okriashvili a reluat în plasă după incursiunea lui Jighauri, fază la care spaniolii au cerut offside. A fost singura acțiune ofensivă a Georgiei în prima parte!

La şapte minute de la reluare, Busquets s-a ciocnit violent cu portarul advers şi doar mijlocaşul Barcelonei a putut continua partida. Apoi, Nolito nu a nimerit spaţiul porţii cu un şut din afara careului, iar ultima mare ocazie a Spaniei a fost semnată de Jordi Alba, din pasa excelentă a lui David Silva. Meciul a fost prelungit cu 7 minute, dar chiar și așa s-a terminat 1-0 pentru Georgia, prima înfrângere pentru selecţionata pregătită de Vicente del Bosque după mai bine de un an.

Sursa: digisport.ro