Keita a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului, iar până la o decizie definitivă, el se va afla sub control judiciar.
Pentru că această măsură implică interdicția de a părăsi România, avocații lui Keita au cerut voie instanței pentru ca jucătorul să poată merge în cantonamentul din Austria al Rapidului.
Magistrații au aprobat cererea în cadrul verificărilor măsurilor preventive, dar i-au atras atenția că daca va incalca condițiile controlului judiciar cu rea credință va fi arestat.
Astfel, Keita va pleca cu echipa în Austria și va efectua stagiul de pregătire în totalitate.






