Transfer de senzatie reusit de Dan Sucu. Jucatorul a fost prezentat oficial si e gata de lupta

Rapid București a realizat un nou transfer important prin aducerea lui Alexandru Dobre, un mijlocaș de bandă cu două selecții la naționala României, care a venit din postura de jucător liber de contract.
Dobre a semnat un contract valabil până în vara anului 2026, cu posibilitatea de prelungire pentru încă un sezon, fiind gata să își facă debutul în Superliga României, competiție în care nu a evoluat până acum.
„Este un moment important pentru mine, mă bucur că am reușit în cele din urmă să ajung în Giulești. Este o provocare să joc în campionatul României și abia aștept să o fac pentru Rapid. Am venit cu inima deschisă, Rapid este un club frumos, cu tradiție, cu niște suporteri incredibili, și sper să îi fac fericiți prin evoluțiile mele„, a declarat Alex pentru fcrapid.ro.
Alex Dobre nu este străin de clubul Rapid. În 2016, a jucat în ultimul meci amical al echipei înainte de faliment, când Rapid s-a impus cu 4-1 împotriva Domnești. După această experiență, a ales să plece în Anglia, la Bournemouth, unde a fost împrumutat la echipe precum Bury, Rochdale, Yeovil Town și Wigan.
Deși nu a reușit să joace în Premier League pentru Bournemouth, a fost pe banca de rezerve la două meciuri importante împotriva lui Chelsea și West Ham. Totuși, a evoluat în Cupa Angliei într-o victorie cu 4-0 împotriva lui Luton Town.
În 2020, Alex a fost transferat definitiv la Dijon, în Ligue 1, iar în 2023 a ajuns la Famalicao, în prima ligă portugheză. Acum, după experiențele internaționale din Franța, Anglia și Portugalia, este pregătit să își aducă contribuția la Rapid.
Daniel Sandu, directorul sportiv al Rapidului, l-a caracterizat astfel: „Alex este un jucător care a cochetat cu echipa națională și care, cu siguranță, o să ne ajute să ajungem din nou sus. Este un jucător de explozie, care a jucat în Anglia, Franța și Portugalia, iar acum vine să pună osul la treabă pentru Rapid. Bine ai venit, Alex, abia așteptăm să te vedem pe teren!”
Pe lângă meciurile la naționalele U17, U21 și U23, Dobre a evoluat în două partide pentru echipa mare a României în 2023, în preliminariile Euro 2024. De asemenea, a fost titular în două din cele trei meciuri din grupele Turneului Olimpic de la Tokyo.
Carte de vizită:
- Nume: Alexandru-Mihai Dobre
- Data nașterii: 30.08.1998 (București)
- Post: Mijlocaș de bandă (aripă stânga)
- Cotă Transfermarkt: 1 milion euro
Carieră:
- 2023/24: Famalicao (Portugalia, Liga 1) – 16 meciuri / 1 gol
- 2022/23: Famalicao (Portugalia, Liga 1) – 20 meciuri / 2 goluri
- 2022/23: Dijon (Franța, Liga 2) – 4 meciuri
- 2021/22: Dijon (Franța, Liga 2) – 31 meciuri / 9 goluri
- 2019/20: Wigan (Anglia, Liga 2) – 1 meci
- 2019/20: Bournemouth (Anglia, Premier League) – 1 meci
Rapidist prin trecut, Alex Dobre revine în Giulești pregătit să facă performanță pentru echipa sa de suflet.