ISTORIE | Cristiano Ronaldo a marcat golul cu numărul 100 pentru Portugalia!

World Cup Ronaldo
Ronaldo la un pas să plece de la World Cup

De fapt, Cristiano Ronaldo a marcat golurile 100 și 101! S-a întâmplat la 35 ani, selecția cu numărul 165, în Liga Națiunilor, în care Portugalia este campioană en-titre. Pe terenul Suediei! Prima reușită, în fața tribunelor goale, modă dictată de COVID-19, a venit înainte de pauză, dintr-o lovitură liberă magistral expediată. Cristiano Ronaldo marca golul 100! Al doilea jucător din istoria Omenirii care reușește așa ceva, după iranianul Ali Daei. Pe urmă, tabela a fost închisă tot de CR7, în minutul 72. 2-0. 101 goluri marcate. Daei are 109 în 149 de selecții. În mod cert nu va mai dura prea mult până va pica și această redută.

Cristiano Ronaldo ar putea bate recordul în 2020!

Practic, Cristiano Ronaldo are nevoie de de nouă reușite pentru a deveni recordman absolut și, probabil, de neîntrecut pentru cel puțin câteva decenii. Rămâne să vedem. Acest lucru este posibil chiar până la finalul lui 2020. Portugalia mai are programate cinci meciuri în octombrie și noiembrie. Două cu Franța și unul cu Suedia în Liga Națiunilor și două amicale cu Spania și Andorra! Va fi un final de an interesant și, de ce nu, chiar istoric. Cristiano nu pare dispus să se oprească prea curând din obiceiurile statistice pe care le are! Duelul dintre campioana mondială și cea europeană en-titre va fi, cu adevărat, o cireașă pe tort!

Cauti ceva anume si nu gasesti la noi? Nimic mai simplu: cauta pe Google!