Vasile Maftei, întâmplare fabuloasă cu Dinu Gheorghe: „stai, bre, e 4-1 la cornere!”

ProSport Maftei
Vasile Maftei si Vladimir Bozovici. Sursa foto: ProSport / Mediafax

Vasile Maftei a fost invitatul unui dialog live cu fostul său coleg din defensiva Rapidului, Ionuț Rada. Asemenea lui Robert Niță, Rada are canal de Youtube și l-a cooptat pe Vasilică fiind unul dintre primii invitați. Maftei s-a făcut remarcat, printre altele, printr-o mărturie fabuloasă de la meciul retur cu Hamburg. Rapid câștigase, în optimile Cupei UEFA, în 2006, cu 2-0 acasă cu nemții. Știți voi, prin golurile alea fabuloase marcate de Daniel Niculae și Mugurel Buga. Pe urmă, atacuri din toate pozițiile. Într-un final, Hamburg a bătut acasă, dar numai cu 3-1. Așa că Rapid a mers în sferturi.

Vasile Maftei l-a calmat pe Dinu Gheorghe

elefant.ro%20

Vasile Maftei însă, suspendat fiind la acea partidă, își aduce aminte un episod memorabil, puțin cunoscut până acum de rapidiști. „Am stat în tribune cu Dinu Gheorghe. În a doua repriză a mers la toaletă, ei dăduseră golul de 3-1, și erau pe noi, cu faze periculoase. Pe tabelă arăta 4-1, dar era statistica la cornere. Chiar în momentul acela a venit Dinu Gheorghe și vede. Era să leșine. Imediat i-am zis: <<Stai, bre, că acum arată cum e cu cornerele, nu arată scorul!>>”, a spus extre de amuzat fostul fundaș.

Vasile Maftei a jucat la Rapid între 2000 și 2009, câștigând șapte trofee: un titlu, trei Cupe și trei Supercupe