Un fost rapidist a reușit un rezultat de senzație în Copa del Rey!

Miquel Robuste, Copa del Rey

ABONEAZA-TE LA NEWSLETTER-UL 1923.RO

Surpriză mare în Copa del Rey! Getafe este pe 7 în Primera, se bate la un loc de cupă europeană, dar a fost învinsă și eliminată din competiție de Badalona! O echipă din liga a treia. Gazdele s-au impus cu 2-0 pe final. Prin două goluri marcate după minutul 85. Știrea nu ar fi una de mare interes pentru rapidiști, însă Miquel Robuste, fost fundaș în Giulești în sezonul 2015-2016 a fost în primul unsprezece! Fostul coleg de generație cu Sergio Ramos, cu care v-am prezentat aici un amplu interviu, a coordonat perfect defensiva. Într-un meci extrem de important.

Real Oviedo, prima victimă a lui Robuste în Copa del Rey

Ajuns la 34 de ani, Robuste este la al patrulea sezon în tricoul celor de la Badalona. În ceea ce privește Copa del Rey din această stagiune, Getafe nu este primul nume important pe care Badalona îl dă afară din competiție. În turul anterior, victimă a fost Real Oviedo. E adevărat, aceștia sunt în coada ligii a doua, nu în prima. Dar nici Badalona nu stă prea bine în clasament. În sensul că se află pe poziție de retrogradare din liga a 3-a în a 4-a! În meciul cu Real Oviedo, Miquel Robuste a jucat doar până în minutul 23, când a ieșit din cauza unor probleme medicale.