Alte sporturi

CS Rapid – Gloria Bistrița 20-24. Viitorul nu sună bine pentru rapidiste

În etapa a doua din Liga Națională de Handbal feminin, Rapid București a cedat. Cu 24-20 în fața celor de la Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. Formația lui Robert Licu a înregistrat progrese evidente, în comparație cu jocul din prima etapă. Însă experiența competițională superioară a oaspetelor a fost determinantă. Procentajul interilor a crescut, iar Paula Ungureanu a apărat excelent, având 14 parade. Golurile alb-vișinii au fost marcate astfel: Livrinikj 4, Preda, Marina Ilie și Bucă fiecare câte 3, Chirgiiu, Bazon, Trifan câte 2, Boljevic unul, scrie pagina de Facebook Club Sportiv Rapid.

CS Rapid are zero puncte după două etape

Momentul-cheie al meciului l-a constituit începutul reprizei secunde. Rapidistele au început cu un gol de recuperat, 12-13, dar și cu superioritate numerică mai bine de un minut. Nu am putut marca, în schimb imediat după refacerea efectivului, vizitatoarele au înscris. Aportul publicului spectator a fost, și la acest meci, deosebit. Galeria a pus presiune pe echipa adversă. Asta însă nu a ajutat prea mult și în clasament rămâne tot 0 în dreptul punctelor după primele două etape. Nimeni nu are pretenția ca CS Rapid să se claseze în  prima jumătate. Însă parcă ne-am dori, cumva, ca naveta Liga 1 – Liga 2, pe care am făcut-o în ultimii ani să se încheie. Evident, cu o staționare în primul eșalon…