Rezultate superbe pentru CS Rapid la lupte și haltere

Maria Luana Grigoriu CS Rapid
Maria Luana Grigoriu, trei medalii de aur pentru CS Rapid!

Rapid, din nou pe cai mari! În perioada 1-4 august, la Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din București, s-a desfășurat o nouă ediție a Turneului Internațional de Lupte Memorialul ”Ion Cornianu & Ladislau Simon”. Denisa Fodor, în limitele categoriei de greutate de 57 de kilograme, a cucerit medalia de bronz. De asemenea, la 72 de kilograme, Beatrice Oancea-Dukov a urcat pe podiumul de premiere, cucerind medalia de bronz. Gabriela Gorgos, la 50 de kilograme, a pierdut pe tabloul recalificărilor și s-a situat pe locula l cincilea. Toate cele trei sportive sunt legitimate la CS Rapid București, unde sunt pregătite de către antrenorul Cornel Zaharia. Nu doar aici s-au obținut rezultate importante.

Maria Luana Grigoriu, marea senzație a CS Rapid

Printre sportivii rapidiști cei mai reprezentativi, în anul 2019, se numără halterofila Maria Luana Grigoriu. Ultimele sale isprăvi, sub drapel alb-vișiniu, s-au înregistrat aseară, la Campionatele Naționale de Juniori I, sub 20 de ani, de la București. Maria Grigoriu, remarcată mereu la competițiile interne și internaționale, a îmbogățit palmaresul CS Rapid București cu trei medalii de aur (smuls, aruncat și total). Dar și cu un record național, la aruncat, unde a ridicat 117 kilograme. Felicitări Maria! Suntem mândri de tine! Suntem și noi, 1923.ro, întru totul de acord cu cele scrise de pagina de Facebook Club Sportiv Rapid București.