Karina Sulu, o mare speranță rapidistă, medaliată cu argint la Campionatele Balcanice!

Karina Sulu
Karina Sulu

La Banja Luka, în Bosnia-Herțegovina, au avut loc Campionatele Balcanice de karate pentru copii. Exact de Ziua Internațională a Copilului, Karina Sulu a cucerit o medalie de argint. La proba individuală kumite copii 10 ani, 34 de kilograme. Karina Sulu, alături de colega sa de club, Patricia Nastas, s-au aliniat și la startul probei kata, dar au cedat în primele tururi. Cele două rapidiste au fost însoțite în această deplasare de antrenoarea Iuliana Sîrbu, scrie clubulrapid.ro. Karina calcă, încet dar sigur, pe urmele super campioanei rapidiste, Ioana Matei. Sportiva despre care 1923.ro a scris în repetate rânduri. Datorită performanțelor remarcabile pe care le-a obținut la karate.

Maria Grigoriu, din aceeași categorie a campioanelor, ca și Karina Sulu

În altă ordine de idei, o altă sportivă rapidistă cu un potențial uriaș, Maria Grigoroiu, se bate pentru JO 2020. Rapidista a încheiat participarea la Campionatele Mondiale de Haltere Juniori – Competitie de Calificarea Olimpica Tokio 2020 Gold, de la Suva FIJ. Bilanțul, trei clasari pe locurile 4. Cu urmatoarele rezultate: 91 Kg, la stilul smuls, 112 Kg, la stilul aruncat, si 203 Kg la total. Maria Grigoriu, care a concurat la o categorie superioară de greutate în Pacific, este legitimată la CS Rapid București unde este pregătită de către antrenorul Pavel Rugea.