Champions League, nu te potoleşti! Ajax – Tottenham 2-3! Gol în minutul 90+6!

Lucas Moura Champions League
Lucas Moura, erou în Champions League

* prin completarea adresei de email esti de acord sa-ti trimitem periodic informari cu privire la ofertele noastre si la articolele publicate pe site-ul 1923.ro

Ajax Amsterdam nu este în finala Champions League! Deşi a bătut cu 1-0 la Tottenham acasă şi a condus cu 2-0 la pauză pe propriul teren, echipa olandeză a ratat finala! Asta pentru că Lucas Moura nu a fost de acord şi a marcat… trei goluri în a doua parte! Trei, cât avea nevoie Tottenham pentru o calificare istorică. O echipă care a câştigat mai nimic în istoria ei va evolua în prima finală de Champions League din istorie. Partea mişto şi şocantă în acelaşi timp este că Lucas Moura a marcat al treilea gol fix când începea al şaselea minut de prelungiri. Practic mingea a plecat din bocancul său în fix ultima secundă regulamentară.

Tottenham Hotspur poate lua Champions League într-un mod şocant!

Pentru că returul semifinalei, ca şi la FC Liverpool cu FC Barcelona s-a prelungit cu cinci minute. Iată că, aşa, finala nu va fi FC Liverpool – Ajax Amsterdam, cum se aştepta toată lumea. Ci FC Liverpool – Tottenham Hotspur… La prima vedere, „cormoranii” ar trebui să spulbere rivala din Premier League în finala Champions League. Dar, sincer vorbind, cine mai crede în aşa ceva? Pe 1 iunie, la Madrid, va avea loc un meci în care s-ar putea întâmpla absolut orice! De fapt nu sunt decât două variante. Ca FC Liverpool să obţină al şaselea astfel de trofeu din istorie. Ori Tottenham să îl ia pe primul! La prima finală! La 11 ani după ultimul trofeu, o amărâtă de Cupă a Ligii… Campioană n-a mai fost din… 1961! Iar singura cupă europeană, Cupa Cupelor, a fost luată în 1963. Uau!