ISTORIE STATISTICĂ / Rapid şi toate meciurile pe care le-a jucat în istoria sa

Rapid
Ce s-a intamplat,la Rapid

Aboneaza-te pentru a primi gratuit o colectie de cantece pentru RAPID

* prin completarea adresei de email esti de acord sa-ti trimitem periodic informari cu privire la ofertele noastre si la articolele publicate pe site-ul 1923.ro
* indicates required

În 2018 s-au împlinit 95 de ani de la naşterea Rapidului. Până la data oficială mai sunt ceva mai puţin de cinci luni. Acum, în prag de Crăciun, aşa cum v-am obişnuit mereu în ultimii ani, vă propunem un material cu totul deosebit. Nu ar strica un material statistic în care să vedeţi toate rezultatele pe care Rapid le-a avut de-a lungul istoriei. Indiferent că a purtat acest nume consacrat, pe cel incipient, CFR, sau Locomotia. Nu asta e important. Ci rezultatele din meciurile oficiale. Mai ales de după 1932. Până în acel an sunt destul de greu de cuantificat toate reuşitele clubului, mai ales că CFR jucase în ligile inferioare ale Bucureştiului. Grosul rezultatelor a fost preluat din cartea scrisă de Cristi Costache, „Fenomenul Rapid”. Celelalte surse de nădejde în realizarea acestui mastodont au fost romaniansoccer.ro, dar şi soccerway.com.

Rapid s-a chinuit şi în trecut

Chiar şi aşa, vom reda, cu o cât mai mare precizie, fiecare sezon în parte şi povestea lui. În cifre reci, dar care sunt atât de importante pentru a pune pecetea pe o istorie extrem de bogată. Care continuă şi acum, chiar dacă la un nivel extrem de jos. Aţi putea spune că nu a mai fost niciodată atât de dramatic. Ei bine, a mai fost… Doar că vremurile acelea erau de mult, de mult apuse. Nu ne vom concentra nici pe asta aici, ci exclusiv pe rezultate şi poziţia în clasament pe care Rapid, indiferent de denumire, a ocupat-o la finalul fiecărei stagiuni. De aceea vă invităm să derulaţi ceea ce vă este prezentat mai jos.

Rapid
Atestare foto de la cel care se crede că a fost primul meci din istoria echipei Rapid: CFR Bucureşti – Unirea Timişoara 4-8, octombrie 1923

Rezultatele pe care Rapid le-a înregistrat în istorie

1923-1924

  • nu se ştie din documente decât că în primii doi ani ai existenţei, CFR Bucureşti a jucat 36 de meciuri. A pierdut multe, dar a şi obţinut victorii cu Unirea Obor, Prahova Ploieşti, Val-Vârtej sau CFR Cluj
  • CFR Bucureşti era înscrisă în campionatul districtual Bucureşti, un fel de liga 3 sau liga 4
  • lotul de jucători: Stănică, Tudor – Fetzko I, Weiss, Duţă, Caloş – Constantinescu, Fetzko II, Meghieş, Grigoriu, Georgescu, Hladt, Trunbenbrott – Biberi, Dobrescu, Kelemen, Papoi I, Papoi II, Palko, Szabo, Pall

1924-1925

  • unul dintre cele mai grele sezoane din istorie. Echipa a fost exclusă din campionat pe 25 ianuarie 1925. Din cauză că nu s-a prezentat la meciuri! Nu mai avea jucători, mulţi plecând înapoi în Ardeal, dar nici… echipament! Despre această poveste vom discuta în alt articol mai pe larg. Cert este că sezonul s-a oprit la mijloc!
  • lotul de jucători: Stănică, Molnar – Albert, Block, Jinga, D. Pârvulescu, Clinciuc – Grigoriu, Constantinescu, Cicki, Fetzko I, Georgescu, Lukianoff – Biberi, Ispas, Trandafir, Tănase, Tenescu, Makinus. Antrenor: Marin Himer

1925-1926

  • locul 3 în Categoria a II-a a campionatului Capitalei (echivalent cu liga 3)
  • adversari: Principele Mihai, Ovidiu Oituz, Avântul Sportiv, CAB, Apollon
  • de menţionat că totul era în stadiu incipient, iar unele meciuri începeau la… 8 dimineaţa

1926-1927

  • locul 4 în Categoria a II-a a campionatului Capitalei (echivalent cu liga 3)
  • adversarii au fost aproximativ aceeaşi, la fel ca şi lotul de jucători: Ştefănescu, Stănică – Petre, Cicki, Tudor, Jinga – Radu, Stan, Tenescu, Creţu, Ion, Itu I, Itu II – Mărculescu, Wolf, Dobrescu II, Vintilescu, Constantinescu II, Mardare, Ispas, Blok

1927-1928

  • locul 1 în Categoria a II-a (liga 3) în faţa următoarelor echipe: Avântul Sportiv, Val-Vârtej, Renaşterea, Apollon, Ovidiu Oituz. Meci decisiv cu Ovidiu Oituz, câştigat de CFR Bucureşti cu 4-0
  • baraj pentru accesul în Divizia de Promoţie (liga 2): Colţea 1-1, 1-7 la rejucare
  • lot de jucători: Stănică (aka Tudor Stan) – Mardare, Pârvulescu, Mihăilescu, Dobrescu II – Constantinescu, Schei, Nicoale Copaci, Creţu, Dobrescu III, Petrovici, Bauer, Itu, Mărculescu, Cicki, Block, Vintilescu

1928-1929

  • adversari: Viforul Dacia, Generala, Avântul Sportiv, Gloria, Zburătorul, Sportul Muncitoresc şi… Carmen
  • echipa se află în continuare la nivelul ligii 3

1929-1930

  • se consemnează promovarea în Promoţie, echivalentul ligii a doua
  • clasament la finalul sezonului: 1. CFR Bucureşti, 22 puncte în 14 meciuri!
  • lot de jucători pe care echipa s-a bazat, în linii mari, în ultimele două sezoane: Leoveanu, Foran – Svetchovschi, Pârvulescu, Şerb, Oros, Ujlaky – Hubic, Oprea, Muntean, Teodorescu, Dan, Radu – Boroş, Boblea, Postolache, Gebrovschi, Vintilescu, Itu, Gaiducovici, Abrudan, Niculescu

1930-1931

  • promovare din Promoţie (liga 2) în Onoare (liga 1 Bucureşti sau Liga de Sud)
  • baraj cu Turda, echipa cartierului Ghencea! 5-1 şi 5-0 pentru CFR Bucureşti
  • lotul de jucători: Leoveanu, Foran – Pârvulescu, Ujlaky, Svetcovschi, Oros – Şerb, Radu, Teodorescu, I. Pop, Juhasz – Boroş, Gaiducovici, Gebrovschi, Postolache, Abrudan, Vintilescu, Mărculescu, Chiroiu I, Chiroiu II

1931-1932

  • locul 2 în Onoare (Liga de Sud): CFR Bucureşti 14m, 8v, 3e, 3î, 38:22, 19 puncte
  • campioană, cu un punct mai mult, a fost Venus. Care apoi a câştigat şi campionatul naţional
  • cu toate că Onoare era echivalentul unei prime ligi, se organiza anual şi un campionat în care cele mai bune la nivel regional îli disputau titlul suprem
  • în 1932 a luat fiinţă Divizia Naţională din care avea să facă parte şi CFR Bucureşti
  • lotul de jucători: Theimler, Foran – Svetchovschi, Pârvulescu, Ujlaky, Wetzer II, Oros – Şerb, Radu, Teodorescu, N. Copaci, I. Pop – Attila, Chiroiu I, Chiroiu II, Boroş, Aburdan, Ronnay, Gaiducovici, Gebrovschi, Postolache, Vintilescu, Mărculescu, Baciu. Antrenor: Wanna (Austria)
Ladislau Ujlaki
Rapid 1936

1932-1933

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Ripensia Timişoara 3-2, 1-2
  • Tricolor Ploieşti 2-0, 3-0
  • Gloria CFR Arad 3-1, 2-3
  • Crişana Oradea 4-0, 1-1
  • Şoimii Sibiu 0-1, 9-1
  • România Cluj 2-1, 4-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. CFR Bucureşti 12m, 8v, 1e, 3î, 34:15, 17 puncte

Lotul de jucători: Theimler, Foran – Ujlaky, Svetcovschi, Roşculeţ – Wetzer II, I. Pop, Kerekeş, Ronnay, Radu, Vintilă, Teodorescu – Gebrovschi, Chiroiu I, Chiroiu II, Attila, Boroş, Stănescu, Baciu, Boblea, Florescu, Postolache. Antrenor: Krueger (Ungaria)

1933-1934

Meciuri în Divizia Naţională:

  • AMEFA Arad 1-0, 0-0
  • Braşovia Braşov 7-0, 2-1
  • Tricolor Ploieşti 5-2, 2-0
  • Venus Bucureşti 3-4, 2-3
  • Crişana Oradea 1-1, 1-1
  • Chinezul Timişoara 3-2, 0-2
  • Universitatea Cluj 1-0, 1-2

Poziţie la finalul campionatului: 4. CFR Bucureşti 14m, 7v, 3e, 4î, 29:18, 17 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: CFR Cluj (d) 2-1
  • Optimi: AMEFA Arad (a) 2-4

Lotul de jucători: Theimler, E. Munteanu, Puşcariu – Ujlaky, Roşculeţ, Bulzan, Duma, Svetcovschi, V. Cristea – Wetzer II, Vintilă, Cuedan, Ronnay, Radu, Teodorescu, Şerb, I. Pop – Boroş, Gebrovschi, Barbu II, Stănescu, Gaiducovici, Meduve, Attila, Chiroiu II, Ţepeneag, Florescu, Vintilescu, Anton. Antrenor: Krueger

1934-1935

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Juventus Bucureşti 4-3, 2-1
  • Venus Bucureşti 0-1, 3-2
  • Chinezul Timişoara 3-2, 3-2
  • România Cluj 1-3, 1-2
  • Crişana Oradea 3-4, 3-5
  • Universitatea Cluj 1-2, 1-2
  • CA Oradea 1-0, 2-4
  • Gloria Arad 4-5, 2-3
  • Ripensia Timişoara 2-2, 0-2
  • Unirea Tricolor 2-1, 1-4
  • AMEFA Arad 0-0*, 0-1 (*victorie la… masa verde!)

Poziţie la finalul campionatului: 10. CFR Bucureşti 22m, 8v, 1e, 13î, 39:51, 17 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: CFR Simeria (d) 4-2
  • Optimi: SG Sibiu (d) 4-1
  • Sferturi: Phoenix Baia Mare (a) 4-2
  • Semifinale: ILSA Timişoara (a) 3-2
  • Finală: Ripensia Timişoara (ONEF) 6-5

Lotul de jucători: Theimler, Bărbulescu, Cintoiu, Derunian – Roşculeţ, Ujlaky, Svetcovschi, Glavici, Copaci I – Cuedan, Vintilă, Wetzer II, Vasioiu, Teodorescu I, Teodorescu II, Suster – Georgescu, Barbu II, Strock III, Gaiducovici, Medve, Attila, Boblea, Florescu, Ţepeneag, Stănescu, Kerekeş, Gebrovschi, Copaci III, Munteanu. Antrenori: Kureger / Wanna

1935-1936

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Ripensia Timişoara 1-4, 0-1
  • Juventus Bucureşti 4-1, 3-1
  • Crişana Oradea 0-3, 3-1
  • România Cluj 4-1, 2-3
  • Gloria Arad 3-4, 2-4
  • Venus Bucureşti 4-6, 3-1
  • AMEFA Arad 0-1, 0-2
  • Chinezul Timişoara 7-2, 4-1
  • Unirea Tricolor 3-4, 5-2
  • CAO Oradea 3-1, 0-2
  • Universitatea Cluj 4-0, 0-5

Poziţie la finalul campionatului: 7. CFR Bucureşti 22m, 10v, 12î, 55:50, 20 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Ripensia Timişoara (a) 2-3

Lotul de jucători: Lăpuşenanu, Konrad – Wetzer II, Roşculeţ, Ţepeneag, Martin – Vintilă, Răşinaru, Cuedan, Ujlaky, Costea, Vasioiu – Barbu II, Georgescu, Moldoveanu, Raffinsky, Pal, Donciu, Attila, Buza, Boroş, Eugen, Gaiducovici, Pancoff, Hariton, Covaci. Antrenori: Wann / K. Kalman (Ungaria)

1936-1937

Meciuri în Divizia Naţională:

  • AMEFA Arad 2-2, 0-2
  • Chinezul Timişoara 2-2, 2-3
  • Universitatea Cluj 5-0, 1-1
  • Juventus Bucureşti 4-2, 4-1
  • CAO Oradea 3-2, 1-0
  • Gloria Arad 3-0, 5-0
  • Ripensia Timişoara 5-2, 0-1
  • Unirea Tricolor 5-0, 5-0
  • Crişana Oradea 4-1, 2-3
  • Venus Bucureşti 1-1, 0-2
  • Victoria Cluj 2-1, 2-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 22m, 13v, 4e, 5î, 58:27, 30 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: CAO Oradea (a) 3-1
  • Optimi: Iahn Cernăuţi (a) 7-3
  • Sferturi: Victoria Cluj (d) 3-2
  • Semifinale: Venus Bucureşti (a) 5-1
  • Finală: Ripensia Timişoara (ANEF) 5-1

Lotul de jucători: Konrad, P. Rădulescu, Lăpuşneanu – Wetzer II, Roşculeţ, Pall, Lengheriu – Vintilă, Răşinaru, Raffinsky, Cuedan, Fănescu – Barbu II, Georgescu, Auer, Baratky, Moldoveanu, Bogdan, Horotan. Antrenori: K. Kalman / Bauer (Austria)

1937-1938

Meciuri în Divizia Naţională:

  • CAO Oradea 3-1, 2-1
  • Unirea Tricolor 1-1, 4-1
  • Dacia Unirea Brăila 3-0, 0-1
  • Chinezul Timişioara 6-0, 4-1
  • AMEFA Arad 3-1, 1-2
  • Olimpia CFR Satu Mare 3-0, 0-0
  • Victoria Cluj 3-5, 3-0
  • Phoenix Baia Mare 1-0, 1-2
  • Jiul Petroşani 2-0, 1-0

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 18m, 12v, 2e, 4î, 41:16, 26 puncte

  • se jucau două serii, iar Rapid a câştigat una dintre ele, la golaveraj, în faţa AMEFA Arad
  • finala: Ripensia Timişoara 0-2, 0-2

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: AMEFA Arad (d) 2-0
  • Optimi: Telefon Club Bucureşti (a) 3-0
  • Sferturi: Chinezul Timişoara (d) 5-3
  • Semifinale: Venus Bucureşti (a) 2-1, 4-2 (rejucare)
  • Finală: CAM Timişoara (Giuleşti) 3-2

Cupa Europei Centrale

  • Ujpest Budapesta 4-0, 1-4
  • Genoa 1893 2-1, 0-3

Lotul de jucători: Rădulescu, Negru – Wetzer II, Roşculeţ, Lengheriu, Marton – Vintilă, Răşinaru, Raffinsky, Fănescu, Costea – Bogdan, Moldoveanu, Georgescu, Auer, Baratky, Păcuraru, Cuedan, Horotan, Barbu II. Antrenor: Bauer

1938-1939

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Juventus Bucureşti 0-1, 4-0
  • Chinezul Timişoara 5-0, 3-3
  • Gloria Arad 1-3, 2-0
  • Tricolor Ploieşti 0-2, 2-0
  • AMEFA Arad 1-1, 1-4
  • UDR Reşiţa 3-4, 1-0
  • Venus Bucureşti 4-1, 0-0
  • Carpaţi Baia Mare 4-1, 2-2
  • Sportul Studenţesc 1-2, 1-1
  • Ripensia Timişoara 1-2, 1-2
  • Victoria Cluj 2-1, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 5. Rapid Bucureşti 22m, 8v, 5e, 9î, 40:33, 21 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Ripensia Timişoara (a) 3-1
  • Optimi: Dacia VA Galaţi (d) 6-0
  • Sferturi: Unirea Tricolor (a) 2-1
  • Semifinale: Venus Bucureşti (a) 2-0
  • Finală: Sportul Studenţesc (Venus) 2-0

Lotul de jucători: P. Rădulescu, Negru – Lengheriu, Marton, Wetzer II, Roşculeţ – Vintilă, Răşinaru, Raffinsky, Costea – Sipoş, Auer, Moldoveanu, Baratky, D. Gavrilescu, Bogdan, Horotan, Georgescu. Antrenor: Ştefan Auer

Rici Auer Ionică Bogdan
Rapid 1938

1939-1940

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Gloria CFR Galaţi 6-0, 7-1
  • Unirea Tricolor 3-2, 0-0
  • UDR Reşiţa 1-1, 1-2
  • Carpaţi Baia Mare 7-3, 0-1
  • Victoria Cluj 2-0, 4-0
  • Ripensia Timişoara 3-2, 1-1
  • Sportul Studenţesc 6-1, 4-4
  • AMEFA Arad 4-0, 1-3
  • Venus Bucureşti 1-1, 2-2
  • CAM Timişoara 4-0, 1-4
  • Juventus Bucureşti 4-1, 2-2

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 22m, 11v, 7e, 4î, 64:31, 29 puncte

Rici Auer, din postura de antrenor-jucător, a ieşit golgheter cu 21 de goluri!

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Socec Lafayette (a) 5-2
  • Optimi: AS Constanţa 3-0 (forfait)
  • Sferturi: FC Ploieşti (a) 2-0
  • Semifinale: FC Brăila (d) 2-0
  • Finală meci 1: Venus Bucureşti (ANEF) 2-2
  • Finală meci 2: Venus Bucureşti (ANEF) 4-4
  • Finală meci 3: Venus Bucureşti (Giuleşti) 2-2
  • Finală meci 4: Venus Bucureşti (ANEF) 2-1

Cupa Europei Centrale:

  • MTK Budapesta 3-0, 2-1
  • Gradjanski Zagreb 0-0, 0-0, 1-1, calificare a Rapidului prin tragere la sorţi
  • Ferencvaros – finala nu s-a mai jucat din cauza celui de-al doilea război mondial

Lotul de jucători: Sadowski, P. Rădulescu, Negru – Slivăţ, Lengheriu, Marton – Vintilă, Răşinaru, Moldoveanu, Costea, Wetzer III, Boldiş – Sipoş, Bogdan, Auer, Simko, R. Florian, D. Gavrilescu, Căpuşan, Jurcă, Georgescu, Baratky. Antrenor: Ştefan Auer

1940-1941

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Venus Bucureşti 0-0, 1-5
  • Sportul Studenţesc Bucureşti 6-3, 1-0
  • Gloria Arad 3-1, 7-1
  • Ripensia Timişoara 0-0, 0-3
  • Gloria CFR Galaţi 4-0, 0-0
  • Unirea Tricolor Bucureşti 4-1, 1-5
  • FC Ploieşti 3-1, 2-2
  • FC Craiova 5-0, 2-1
  • FC Brăila 3-0, 4-1
  • Mica Brad 1-0, 1-0
  • Universitatea Sibiu 0-0, 0-1
  • UDR Reşiţa 7-1, 2-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 24m, 15v, 5e, 4î, 57:27, 35 puncte

Ionică Bogdan, golgheter cu 21 de goluri, la egalitate cu Sonny Niculescu (Unirea Tricolor)

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Leonida Bucureşti 4-2 (a)
  • Optimi: Gloria CFR Galaţi 3-0 (d)
  • Sferturi: Juventus Bucureşti 5-1 (a)
  • Semifinale: Venus Bucureşti 4-2 (d)
  • Finala: Unirea Tricolor 4-3 (ANEF)

Lotul de jucători: Sadowski, Rădulescu, Negru – Ghiuriţan, Lengheriu, Marton, Slivăţ – Wetzer III, Vintilă, Răşinaru, Costea, Moldoveanu – Sipoş, Auer, Radu Florian, Baratky, Simko, Ritter, Bogdan, Jurcă. Antrenor: Ştefan Auer

1941-1942 (Cupa Basarabiei*)

Meciuri în Divizia Naţională:

  • campionatul a fost suspendat din cauza războiului. S-a organizat totuşi Cupa Basarabiei, cu 66 de participante împărţite pe 10 regiuni geografice. Rapid a câştigat fără probleme grupa sa cu următoarea linie de clasament: 1. Rapid 15m, 11v, 3e, 1î, 47:16, 25 puncte. Mai jos sunt meciurile eliminatorii ce au urmat
  • optimi: FC Brăila 4-3 (d)
  • sferturi: Unirea Tricolor 2-0 (a)
  • semifinale: Universitatea Sibiu 4-1 (a)
  • finala: CFR Turnu Severin 2-1

Trofeul a rămas în palmaresul Rapidului, dar nu a fost recunoscut vreodată ca titlu oficial. Deşi Cupa României din acel an s-a desfăşurat normal. Acesta ar fi trebuit să fie primul titlu de campioană a României pentru Rapid. Şi singurul event, campionat-cupă din istoria echipei de lângă Podul Grant.

Cupa României:

  • Optimi: CFR Turnu Severin 1-0 (d)
  • Sferturi: Unirea Tricolor 2-2, 1-0 (rejucare) (a)
  • Semifinale: Venus Bucureşti 7-2 (d)
  • Finala: Universitatea Cluj-Sibiu 7-1 (Venus)

Lotul de jucători: Sadowski, Negru – Ghiuriţan, Lengheriu, Wetzer III, Kihner – Răşinaru, Costea, Moldoveanu, Bărbulescu – Sipoş, Radu Florian, Baratky, Ritter, Bogdan, Jurcă, Căpuşan, Gavrilescu, Tănăsescu, Filote. Antrenor: Iuliu Baratky

Rapid
Rapid s-a calificat în 1940 în finala Cupei Europei Centrale

1942-1943 (Campionatul de Război)

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Sibiu 3-1, 3-2
  • Juventus Bucureşti 5-1, 2-2
  • CFR Turnu Severin 0-3, 0-2
  • FC Craiova 4-4, 0-2
  • Carmen Bucureşti 7-1, 1-3
  • Sportul Studenţesc 0-2, 2-2
  • Gloria CFR Galaţi 3-0, 2-1
  • Unirea Tricolor 1-0, 2-2
  • FC Ploieşti 5-1, 4-1
  • ACFR Braşov 8-3, 1-0
  • Venus Bucureşti 1-0, 3-0

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 22m, 13v, 4e, 5î, 57:33, 30 puncte

Trebuie spus că nici acest campionat, câştigat de FC Craiova, nu este omologat ca unul oficial de către FRF. În ciuda faptului că, în continuare, Cupa României a avut acelaşi statut ca şi înainte de al doilea război mondial

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Oltul Turnu Măgurele 5-2 (d)
  • Optimi: Juventus Bucureşti 4-0 (a)
  • Sferturi: Gloria CFR Galaţi 3-1 (a)
  • Semifinale: Sportul Studenţesc 1-2 (d)

Lotul de jucători: Sadowski, Negru – Ghiuriţan, Lengheriu, Wetzer III, Asbiceanu – Răşinaru, Costea, Moldoveanu, Bărbulescu – Radu Florian, Bogdan, Gavrilescu, Tănăsescu, Filote, Negrea. Antrenor: Iuliu Baratky

1943-1944 (s-a jucat doar prima jumătate)

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Sibiu 2-1, 1-2
  • Juventus Bucureşti 3-2 (a)
  • CFR Turnu Severin 1-0 (d)
  • FC Craiova 2-0 (a)
  • Carmen Bucureşti 2-1 (a)
  • Sportul Studenţesc 3-2 (a)
  • Venus Bucureşti 5-1 (a)
  • UDR Reşiţa 1-1 (a)
  • Gloria CFR Arad (d)
  • Unirea Tricolor 3-0 (a)
  • FC Ploieşti 1-0 (d)

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 12m, 9v, 2e, 1î, 25:11, 20 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: ACFR Braşov 3-0 (d)

Competiţiile au fost suspendate din cauza războiului şi nu s-au mai reluat decât peste câţiva ani. Cu un campionat nou însă.

Lotul de jucători: Sadowski, Negru – Ghiuriţan, Lengheriu, Moldoveanu, Asbiceanu – Răşinaru, Costea, Wetzer III, Urechiatu – Radu Florian, Gavrilescu, Tănăsescu, Filote, Popa, Lungu, Avasilichioaie, Ritter. Antrenor: Iuliu Baratky

1944-1945

  • s-a jucat doar campionatul capitalei, nicio competiţie naţională nu s-a ţinut;
  • CFR Bucureşti – Rapid a revenit acest nume – cu Ştefan Wetzer antrenor a jucat un meci de pomină cu selecţionata Bucureştiului. Această formaţie a condus cu 4-0 până în minutul 75. Doar că CFR a reuşit până la final o remiză de senzaţie, 4-4!

1945-1946

  • CFR Bucureşti trece printr-una dintre cele mai grele momente ale existenţei. Echipa joacă meciuri amicale împotriva formaţiilor care asigură mâncarea!
  • numeroase echipe dispar, altele sunt redenumite. Apar însă şi unele noi, care vor schimba pentru totdeauna faţa fotbalului din România!

1946-1947

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Cluj 0-2, 3-0
  • Libertatea Oradea 3-1, 1-1
  • Ciocanul Bucureşti 1-1, 0-2
  • Jiul Petroşani 2-1, 8-1
  • Dermagant Târgu Mureş 2-0, 2-3
  • Oţelul Reşiţa 2-0, 0-3 (la masa verde, pe teren 6-3)
  • Carmen Bucureşti 1-1, 5-0
  • Ferar Cluj 2-0, 1-2
  • UTA Arad 1-1, 2-2
  • CFR Timişoara 2-1, 1-2
  • FC Craiova 10-1, 7-0
  • Juventus Bucureşti 0-1, 1-5
  • Prahova Ploieşti 4-1, 3-0 (neprezentare)

Poziţie la finalul campionatului: 5. CFR Bucureşti 26m, 13v, 5e, 8î, 64:32, 31 puncte

Cupa României nu s-a disputat!

Lotul de jucători: Sadowski, Negru – Ghiuriţan, Lengheriu, Apolzan, Asbiceanu – Mari, Socec, Tănăsescu, Mihăilescu, Urechiatu – Radu Florian, Bogdan, Filote, Lungu, Czegezi, Bazil Marian, Bartha, Humis, Kucerak, Bundik, Suru, Cricitoiu, Stroia, Mureşan. Antrenor: Coloman Braun-Bogdan (Cibi Braun)

1947-1948

Meciuri în Divizia Naţională:

  • RATA Târgu Mureş 3-0 (la masa verde, 1-1 pe teren), 0-1
  • Oţelul Reşiţa 7-2, 5-2
  • Distribuţia Bucureşti 2-0, 2-3
  • Dermata Cluj 0-3, 3-2
  • CSM Mediaş 6-1, 3-1
  • Jiul Petroşani 3-1, 6-1
  • Libertatea Oradea 3-2, 3-1
  • Unirea Tricolor 5-0, 3-3
  • Ciocanul Bucureşti 2-3, 1-0
  • CFR (Ferar) Cluj 0-2, 5-1 (meci disputat tot la Bucureşti)
  • CFR Timişoara 4-0, 1-1
  • Universitatea Cluj 4-0, –
  • UTA Arad 2-5, 2-0
  • ASA Bucureşti 2-0, 1-0
  • FC Ploieşti 9-1, –

Poziţie la finalul campionatului: 3. CFR Bucureşti 30m, 20v, 2e, 8î, 87:42, 42 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezeceimi: Astra Română Moreni 5-0 (a)
  • Optimi: Sporting Piteşti 0-1 (d)

Lotul de jucători: Stănescu, Justin, Negru – Ghiuriţan, Apolzan, Asbiceanu – Mari, Socec, Tănăsescu, Mihăilescu, Urechiatu – Comşa, Filote, Lungu, Czegezi, Bazil Marian, Bartha, Kucerak, Bundik, Stroia. Antrenor: Coloman Braun-Bogdan (Cibi Braun)

1948-1949

Meciuri în Divizia Naţională:

  • CSCA Bucureşti 5-2, 1-1
  • CFR Cluj 12-2, 1-2
  • CFR Timişoara 0-1, 2-1
  • Dinamo Bucureşti 5-2, 1-0
  • Metalochimic 4-0, 6-2
  • Gaz Metan Mediaş 2-0, 1-0
  • Jiul Petroşani 5-2, 1-1
  • CSU Cluj 1-2, 1-0
  • CSU Timişoara 2-0, 0-1
  • RATA Târgu Mureş 0-1, 1-2
  • ICO Oradea 2-1, 1-1
  • Petrolul Bucureşti 1-1, 1-4
  • UTA Arad 3-1, 2-3

Poziţie la finalul campionatului: 2. CFR Bucureşti 26m, 14v, 4e, 8î, 61:33, 32 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: CFR Galaţi 2-0 (d)
  • Optimi: Concordia Ploieşti 2-1 (d)
  • Sferturi: CSCA Bucureşti 1-2 (a)

Lotul de jucători: Stănescu, Justin – Ghiuriţan, Apolzan, Asbiceanu, Darok – Mari, Socec, Tănăsescu, Mihăilescu, Urechiatu, Cristescu, Peretz – Comşa, Filote, Lungu, Andrei Rădulescu, Bazil Marian, Călin, Zavoda, Capoianu, Celan. Antrenor: Francisc Ronnay

1950

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Partizanul Petroşani 1-1, 1-1
  • Locomotiva Târgu Mureş 2-2, 2-2
  • Dinamo Bucureşti 5-3, 4-2
  • Partizanul Bucureşti 1-0, 0-1
  • Ştiinţa Timişoara 3-1, 0-0
  • Progresul Oradea 2-0, 1-2
  • Metalul Reşiţa 4-3, 3-2
  • CCA Bucureşti 2-4, 0-1
  • Locomotiva Sibiu 4-3, 3-2
  • Locomotiva Timişoara 1-0, 0-1
  • Flamura Roşie Arad 1-1, 3-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. Locomotiva Bucureşti 22m, 11v, 6e, 5î, 43:33, 28 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Unirea Turnu Măgurele 9-3 (d)
  • Optimi: Dinamo Braşov 3-4 (d)

Lotul de jucători: Stănescu, Dungu, R. Ion – Demeter, Macri, Mihăilescu, Simionescu, Mateescu – Bartha, Ruzici, Socec, Urechiatu, Cristescu, Peretz – Nicşa, Filote, Lungu, Andrei Rădulescu, Bazil Marian, Călin, Suru, Smărăndescu. Antrenor: Petre Steinbach

S-a trecut de la sistemul clasic de toamnă-primăvară la cel sovietic de primăvară-toamnă. Echipa şi-a schimbat iar numele. Din CFR Bucureşti a devenit Locomotiva Bucureşti

1951

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Locomotiva Târgu Mureş 1-3, 2-1
  • Dinamo Bucureşti 2-3, 1-5
  • Flacăra Petroşani 0-0, 0-1
  • Locomotiva Timişoara 2-3, 2-2
  • Progresul Oradea 2-0, 1-5
  • Flacăra Bucureşti 0-0, 2-0
  • CCA Bucureşti 1-2, 1-0
  • Flamura Roşie Arad 0-0, 2-2
  • Ştiinţa Cluj 1-1, 1-2
  • Dinamo Braşov 2-3, 1-1
  • Ştiinţa Timişoara 0-0, 0-1

Poziţie la finalul campionatului: 11. Locomotiva Bucureşti 22m, 4v, 8e, 10î, 24:35, 16 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Spartak Giurgiu 7-0 (d)
  • Optimi: Flacăra Poiana Câmpina 1-1, calificare după prelungiri (d)
  • Sferturi: Flacăra Mediaş 0-1 (a)

Lotul de jucători: Stănescu, Dungu – Demeter, Macri, Mihăilescu, Cristescu, Urechiatu, Ţiriac – Bartha, Ruzici, Socec, Simionescu – Nicşa, Filote, Lungu, Andrei Rădulescu, Bazil Marian, Călin, Bociardi, Avasilichioaie, Crişan, Roman, Viland, Zapis. Antrenor: Petre Steinbach

1952

Meciuri în liga a doua:

  • Locomotiva Iaşi 5-0, 0-0
  • Spartak Bucureşti 7-0, 0-1
  • Arsenal Înainte Sibiu 3-0, 1-1
  • Ştiinţa Iaşi 5-2, 7-4
  • Metalul Oraşul Stalin 2-1, 3-3
  • Flamura Roşie Sfântu Gheorghe 3-0, 2-0
  • Flacăra Moreni 3-1, 1-0
  • Metalul Bucureşti 4-0, 4-2
  • Flamura Roşie Bacău 3-1, 0-1
  • Flacăra Poiana Câmpina 5-2, 2-0
  • Flamura Roşie Piteşti 8-0, 7-1

Poziţie la finalul campionatului: 1. Locomotiva Bucureşti 22m, 17v, 3e, 2î, 75:20, 37 puncte

Cupa României: 

  • Şaisprezecimi: Casa Armatei Craiova 4-0 (d)
  • Optimi: Flacăra Ploieşti 1-3 (a)

Lotul de jucători: Stănescu, Dungu – Demeter, Macri, Cristescu, Urechiatu – Ruzici, Socec, Simionescu – Olaru, Filote, Lungu, Andrei Rădulescu, Bazil Marian, Călin, Ferenczi, Roman, Zapis. Antrenor: Petre Steinbach

1953

Meciuri în Divizia Naţională:

  • CA Câmpulung Moldovenesc 1-1, –
  • Locomotiva Timişoara 1-2, 0-0
  • Locomotiva Târgu Mureş 1-1, 2-2
  • Dinamo Bucureşti 2-0, 1-2
  • Dinamo Braşov 1-1, 2-2
  • Progresul Oradea 1-1, 1-0
  • Ştiinţa Timişoara 1-1, 0-0
  • CCA Bucureşti 1-1, 0-1
  • Minerul Petroşani 4-1, 1-0
  • Flamura Roşie Arad 1-3, 1-0
  • Ştiinţa Cluj 0-0, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 5. Locomotiva Bucureşti 21m, 5v, 11e, 5î, 23:22, 31 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Flamura Roşie Sfântu Gheorghe 5-0 (d)
  • Optimi: Dinamo Bacău 1-1, calificare după prelungiri (d)
  • Sferturi: Locomotiva Târgu Mureş 2-2, calificare după prelungiri (d)
  • Semifinale: CCA Steaua 0-1 (a)

Lotul de jucători: Dungu, L. Coman – Androvici, Macri, Szalocki, Stănescu – Ruzici, Vărzan, Sever – Olaru, Filote, Lungu, Andrei Rădulescu, Bazil Marian, Călin, Ferenczi, Roman, Iordache. Antrenor: Remus Ghiuriţan

1954

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Locomotiva Târgu Mureş 2-0, 0-1
  • Minerul Petroşani 2-1, 3-0
  • CCA Bucureşti 2-3, 0-3
  • Dinamo Braşov 1-3, 0-1
  • Metalul Câmpia Turzii 1-0, 1-1
  • Flamura Roşie Arad 2-3, 1-4
  • Flacăra Ploieşti 3-0, 2-0
  • Locomotiva Timişoara 0-2, 0-5
  • Metalul Hunedoara 3-1, 1-2
  • Dinamo Bucureşti 1-2, 2-2
  • Ştiinţa Timişoara 5-4, 0-0
  • Ştiinţa Cluj 2-1, 2-3
  • Progresul Oradea 0-0, 2-3

Poziţie la finalul campionatului: 12. Locomotiva Bucureşti 26m, 9v, 4e, 13î, 38:45, 22 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Flacăra Moreni 4-0 (d)
  • Optimi: Progresul Sibiu 4-1 (d)
  • Sferturi: CCA Bucureşti 1-0 (d)

Lotul de jucători: Dungu, L. Coman – Stănescu, Dodeanu, Vărzan, Szaloki, Macri – Langa, Ferenczi, Bociardi – Lungu, Pakai, Bazil Marian, Andrei Rădulescu, Călin, Olaru, Czegezi, Filote, Roman. Antrenor: Ion Urechiatu

1955

Meciuri în liga a doua:

  • Progresul Sibiu 4-0, 1-0
  • Metalul Tractorul 2-0, 0-0
  • Locomotiva Turnu Severin 5-1, 2-3
  • Dinamo 6 Bucureşti 2-1, 2-2
  • Ştiinţa Bucureşti 1-0, 1-1
  • Flacăra Moreni 3-0, 3-2
  • Progresul Bucureşti 5-1, 4-2
  • Metalul Steagu Roşu 5-0, 1-0
  • Flamura Roşie Sfântu Gheorghe 7-0, 1-2
  • Locomotiva Craiova 3-0, 2-3
  • Ştiinţa Craiova 2-0, 1-0
  • Metalul Bucureşti 7-3, 5-0

Poziţie la finalul campionatului: 1. Locomotiva Bucureşti 24m, 18v, 3e, 3î, 69:21, 39 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Locomotiva Constanţa 3-2 (a)
  • Optimi: Flacăra Ploieşti 2-1 (a)
  • Sferturi: Flamura Roşie Arad 1-1, calificare după prelungiri (d)
  • Semifinale: CCA Steaua 0-4 (d)

Lotul de jucători: Dungu, L. Coman – Garbeloti, Vărzan, Keresztes, Macri – Ferenczi, Langa, Zeană, Bociardi – Călin, Roman, Olaru, Filote, Czegezi. Antrenori: Francisc Ronnay şi Bazil Marian

1956

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Energia Petroşani 1-1, 0-0
  • Locomotiva Timişoara 5-0, 0-0
  • Progresul Oradea 4-1, 1-1
  • CCA Bucureşti 2-4, 1-1
  • Progresul Bucureşti 1-1, 1-3
  • Energia Ploieşti 1-2, 1-1
  • Ştiinţa Timişoara 4-0, 0-0
  • Dinamo Bucureşti 2-3, 3-2
  • Dinamo Oraşul Stalin 5-1, 2-0
  • Flamura Roşie Arad 1-1, 2-3
  • Ştiinţa Cluj 3-0, 3-1
  • Dinamo Bacău 1-1, 2-0

Poziţie la finalul campionatului: 4. Locomotiva Bucureşti 24m, 9v, 10e, 5î, 46:27, 28 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Flacăra Moreni 5-0 (d)
  • Optimi: Dinamo 6 Bucureşti 5-0 (d)
  • Sferturi: Energia Ploieşti 3-1 (a)
  • Semifinale: Energia Câmpia Turzii 0-2 (d)

Lotul de jucători: Dungu, L. Coman, Todor – Dodeanu, Stancu, Macri, Vărzan, Greavu, Fodor – Neamţu, Bodo, Ferenczi, Langa, Seredai, Raab – Copil III, Olaru, Georgescu, Ene II, Roman, Filote, Semenescu, V. Florea. Antrenori: Francisc Ronnay şi Bazil Marian

Raab
Miki Raab, al treilea de la stânga, pe rândul de sus. Rapid 1958

1957-1958

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Steagul Roşu Braşov 3-4, 2-2
  • Jiul Petroşani 1-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 0-4, 1-0
  • CS Oradea 1-0, 2-1
  • CS Târgu Mureş 2-0, 0-1
  • Ştiinţa Timişoara 2-0, 0-2
  • Petrolul Ploieşti 0-0, 2-0
  • Progresul Bucureşti 0-2, 1-2
  • Dinamo Cluj 1-1, 1-2
  • UTA Arad 2-0, 1-2
  • CCA Bucureşti 3-1, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 8. Rapid Bucureşti 22m, 9v, 4e, 9î, 25:25, 22 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Dinamo Bacău 1-0 (d)
  • Optimi: Dinamo Obor 2-1 (a)
  • Sferturi: Progresul Bucureşti 0-2 (d)

Lotul de jucători: Dungu, L. Coman, Todor – Dodeanu, Stancu, Macri, Vărzan, Greavu – Neamţu, Bodo, Langa, Seredai, Raab – Copil III, Olaru, Georgescu, Ene II, Filote, Văcaru. Antrenori: Francisc Ronnay şi Bazil Marian

Acest sezon a însemnat două lucruri. Trecerea din nou de la sezonul de primăvară-toamnă la cel de toamnă-primăvară, dar şi revenirea la denumirea de Rapid. Acum, definitiv!

1958-1959

Meciuri în Divizia Naţională:

  • UTA Arad 2-1, 1-0
  • Steagul Roşu Braşov 1-1, 2-3
  • Jiul Petroşani 5-0, 0-1
  • Dinamo Bacău 4-0, 2-1
  • Progresul Bucureşti 0-3, 3-1
  • Ştiinţa Timişoara 3-0, 0-0
  • Petrolul Ploieşti 0-0, 1-3
  • CCA Bucureşti 2-3, 0-4
  • Dinamo Bucureşti 2-3, 3-2
  • Farul Constanţa 7-0, 2-0
  • Ştiinţa Cluj 4-0, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 22m, 11v, 4e, 7î, 46:28, 26 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Metalul Târgovişte 2-1 (d)
  • Optimi: Farul Constanţa 3-2 (d)
  • Sferturi: Aurul Brad 3-0 (d)
  • Semifinale: Dinamo Bucureşti 3-5 (d)

Lotul de jucători: Dungu, L. Coman, Todor – Dodeanu, Stancu, Macri, Vărzan, Greavu – Neamţu, Bodo, Langa – Copil III, Ozon, Georgescu, Ene II, Văcaru, Lazăr, Raab.  Antrenori: Francisc Ronnay şi Bazil Marian

1959-1960

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Dinamo Bacău 1-2, 0-0
  • UTA Arad 0-1, 1-2
  • Progresul Bucureşti 3-2, 2-0
  • Minerul Lupeni 2-0, 1-2
  • Ştiinţa Cluj 1-2, 1-1
  • CCA Bucureşti 2-5, 1-1
  • Farul Constanţa 3-3, 0-1
  • Jiul Petroşani 5-1, 2-2
  • Dinamo Bucureşti 1-0, 0-2
  • Petrolul Ploieşti 1-1, 1-1
  • Steagul Roşu Braşov 1-1, 1-4

Poziţie la finalul campionatului: 10. Rapid Bucureşti 22m, 5v, 8e, 9î, 30:34, 18 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Dinamo Galaţi 3-1 (d)
  • Optimi: Dinamo Obor 0-1 (d)

Lotul de jucători: Dungu, Todor, Ojoc – Dodeanu, Stancu, Macri, Greavu – Neacşu, Bodo, Langa, Koszka, O. Popescu – Copil III, Ozon, Georgescu, Ene II, Văcaru, R. Lazăr, Al. Lazăr, Raab.  Antrenori: Bazil Marian şi Remus Ghiuriţan

Bundesliga
Puiu Ionescu a jucat in Bundesliga

1960-1961

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Ştiinţa Timişoara 0-0, 0-0
  • CSMS Iaşi 3-3, 1-1
  • CCA Bucureşti 3-2, 1-0
  • Steagul Roşu Braşov 1-0, 0-2
  • Farul Constanţa 5-1, 0-1
  • Corvinul Hunedoara 3-1, 2-1
  • Dinamo Bucureşti 2-1, 0-0
  • Petrolul Ploieşti 0-0, 2-1
  • Minerul Lupeni 3-0, 0-2
  • Ştiinţa Cluj 0-1, 1-3
  • Progresul Bucureşti 0-0, 4-3
  • Dinamo Bacău 3-1, 0-1
  • UTA Arad 2-2, 1-4

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 26m, 11v, 8e, 7î, 37:31, 30 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Metalul Bucureşti 3-1 (a)
  • Optimi: Petrolul Ploieşti 3-1 (d)
  • Sferturi: Steagul Roşu Braşov 5-1 (d)
  • Semifinale: Steaua Bucureşti 2-0 (a)
  • Finala: Arieşul Turda 1-2 (Republicii)

Lotul de jucători: Dungu, Todor – Decu, Macri, Greavu, Neacşu, Motroc – Koszka, Georgescu, Bodo, Gherghina – Copil III, Ozon, Văcaru, Ion Gh. Ionescu, Ion Ion, Balint, Langa, Ion C. Ionescu, Leahevici, Iordache, Vlad.  Antrenori: Ion Mihăilescu şi Ştefan Filote

1961-1962

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Minerul Lupeni 3-0, 1-1
  • Ştiinţa Timişoara 1-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 1-2, 1-0
  • Steagul Roşu 2-2, 1-3
  • Jiul Petrila 0-0, 1-3
  • Metalul Târgovişte 2-1, 2-2
  • Progresul Bucureşti 2-2, 2-0
  • Dinamo Piteşti 2-0, 1-1
  • Dinamo Bacău 0-2, 1-3
  • UTA Arad 3-5, 1-1
  • Steaua Bucureşti 2-1, 2-1
  • Ştiinţa Cluj 1-0, 3-1
  • Petrolul Ploieşti 2-2, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 5. Rapid Bucureşti 26m, 10v, 8e, 8î, 38:37, 28 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: CSM Mediaş 3-0 (d)
  • Optimi: Laminorul Roman 10-0 (d)
  • Sferturi: Metalul Târgovişte 3-0 (d)
  • Semifinale: Progresul Bucureşti 4-0 (a)
  • Finala: Steaua Bucureşti 1-5 (23 August)

Lotul de jucători: Dungu, Todor, Ojoc – Dan Coe, Macri, Greavu, Grăjdeanu, Motroc – Neacşu, Koszka, Georgescu, Dinu-Buric, Gherghina, Cimpoca, Ion Ion, Langa – Năsturescu, Ozon, Văcaru, Ion Gh. Ionescu, Kraus, Balint, Ion C. Ionescu, Leahevici, Codreanu, Chivu, Dulgheru.  Antrenori: Ion Mihăilescu şi Ştefan Filote

1962-1963

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Steagul Roşu Braşov 2-1, 1-2
  • Petrolul Ploieşti 6-1, 2-3
  • Dinamo Bucureşti 2-1, 1-1
  • Ştiinţa Timişoara 1-1, 2-2
  • Farul Constanţa 1-0, 2-4
  • Steaua Bucureşti 0-2, 3-3
  • Dinamo Bacău 5-1, 0-1
  • CSMS Iaşi 4-1, 1-1
  • Progresul Bucureşti 3-2, 1-2
  • Ştiinţa Cluj 1-0, 2-2
  • UTA Arad 3-4, 0-2
  • Viitorul Bucureşti 1-3, –
  • Crişul Oradea 1-0, 2-4
  • Minerul Lupeni 5-2, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 8. Rapid Bucureşti 27m, 10v, 7e, 10î, 52:46, 27 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: IMU Medgidia 3-0 (d)
  • Optimi: Steaua Bucureşti 2-7 (d)

Lotul de jucători: Todor, Dungu, Niculescu – Lupescu, Motroc, Macri, Greavu, Coe, Neacşu, Grăjdeanu, Ştefănescu – Dinu-Buric, Langa, Jamaischi, Georgescu, Gherghina, Cimpoca, Mihai – Năsturescu, Dumitriu II, Ion Gh. Ionescu, Ozon, Kraus, Balint, Codreanu, Lalu. Antrenori: Nicolae Roşculeţ şi Nicolae Cristescu / Ion Urechiatu şi Nicolae Cristescu / Valentin Stănescu şi Victor Stănculescu

1963-1964

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Crişul Oradea 1-0, 1-1
  • UTA Arad 3-1, 1-0
  • Steaua Bucureşti 3-4, 2-0
  • Steagul Roşu Braşov 4-1, 2-1
  • Petrolul Ploieşti 0-6, 1-0
  • Farul Constanţa 3-0, 1-3
  • Progresul Bucureşti 5-0, 2-2
  • Dinamo Piteşti 2-0, 1-0
  • Ştiinţa Timişoara 4-0, 4-2
  • Siderurgistul Galaţi 3-1, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 0-2, 2-5
  • CSMS Iaşi 3-1, 0-0
  • Ştiinţa Cluj 1-2, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 26m, 15v, 3e, 8î, 50:36, 33 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Recolta Carei 4-0 (d)
  • Optimi: Flacăra Roşie Bucureşti 8-0 (a)
  • Sferturi: Steaua Bucureşti 1-2 (d)

Lotul de jucători: Todor, Andrei, Urziceanu – Lupescu, Motroc, Macri, Greavu, Coe, Langa – Dinu-Buric, Jamaischi, Georgescu – Năsturescu, Dumitriu II, Ion Gh. Ionescu, Ozon, Kraus, Oblemenco, Codreanu. Antrenori: Valentin Stănescu şi Victor Stănculescu, cu Emerich Vogl consilier tehnic.

1964-1965

Meciuri în Divizia Naţională:

  • CSMS Iaşi 4-1, 0-0
  • Dinamo Piteşti 1-0, 2-0
  • Dinamo Bucureşti 1-0, 1-3
  • Ştiinţa Cluj 2-0, 3-0
  • Petrolul Ploieşti 1-0, 1-0
  • Farul Constanţa 2-1, 0-0
  • Steaua Bucureşti 0-0, 1-0
  • UTA Arad 0-0, 0-3
  • Minerul Baia Mare 4-0, 1-0
  • Ştiinţa Craiova 4-1, 0-1
  • Progresul Bucureşti 1-1, 0-0
  • Steagul Roşu Braşov 1-0, 1-4
  • Crişul Oradea 2-1, 1-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 26m, 17v, 4e, 5î, 34:17, 37 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Siderurgistul Galaţi 3-0 (d)
  • Optimi: CFR Roşiori 5-0 (a)
  • Sferturi: Dinamo Piteşti 1-1, s-a calificat Dinamo fiind echipa mai tânără! (d)

Cupa Balcanică:

  • Grupe:
    • Levski Sofia 2-0, 1-0
    • Dinamo Tirana 1-1, 2-1
    • Beşiktaş Istanbul 3-0, 0-0
  • Finala: Spartak Plovdiv 1-1, 2-0

Lotul de jucători: Andrei, Urziceanu – Lupescu, Motroc, Macri, Greavu, Coe, Langa – Dinu-Buric, Jamaischi, Georgescu – Năsturescu, Dumitriu II, Ion Gh. Ionescu, Kraus, Oblemenco, Codreanu, Ţuţuianu. Antrenori: Valentin Stănescu şi Victor Stănculescu, cu Emerich Vogl consilier tehnic.

World Cup
Tripletă de aur la World Cup 1970…

1965-1966

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Ştiinţa Craiova 2-0, 0-1
  • Farul Constanţa 3-0, 2-0
  • Petrolul Ploieşti 2-1, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 0-0, 2-0
  • CSMS Iaşi 2-0, 0-2
  • Steagul Roşu Braşov 4-1, 2-0
  • Siderurgistul Galaţi 1-2, 2-1
  • Dinamo Piteşti 4-2, 1-2
  • Ştiinţa Cluj 3-2, 1-1
  • Steaua Bucureşti 2-0, 2-3
  • Ştiinţa Timişoara 2-0, 1-3
  • Crişul Oradea 2-0, 1-3
  • UTA Arad 4-2, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 26m, 15v, 2e, 9î, 46:30, 32 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Jiul Petroşani 1-1, calificare după prelungiri (d)
  • Optimi: CSMS Iaşi 2-0 (d)
  • Sferturi: Petrolul Ploieşti 2-0 (d)
  • Semifinale: Steaua Bucureşti 0-3 (d)

Cupa Balcanică:

  • Grupe:
    • Cernomore Varna 2-0, 1-3
    • 17 Nentori Tirana 3-1, 2-1
    • Beşiktaş Istanbul 3-0, 3-0 (forfait)
  • Finala: Farul Constanţa 3-3, 2-0

Lotul de jucători: Andrei, Răducanu, Urziceanu – Lupescu, Motroc, Mihai, Greavu, Coe, V. Ştefan – Dinu-Buric, Jamaischi, Georgescu, Mitroi – Năsturescu, Dumitriu II, Ion Gh. Ionescu, Kraus, Oblemenco, Codreanu, A. Popescu, Neagu. Antrenori: Valentin Stănescu şi Victor Stănculescu, cu Emerich Vogl consilier tehnic.

Puiu Ionescu a ieşit golgheterul campionatului cu 24 de goluri!

1966-1967

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Farul Constanţa 2-2, 1-1
  • UTA Arad 0-0, 2-1
  • Progresul Bucureşti 1-0, 1-1
  • Universitatea Craiova 1-0, 0-1
  • CSMS Iaşi 8-1, 2-2
  • Jiul Petroşani 1-0, 1-0
  • Dinamo Bucureşti 1-2, 2-0
  • Dinamo Piteşti 2-1, 2-2
  • Steagul Roşu Braşov 1-0, 1-2
  • Universitatea Cluj 2-1, 0-2
  • Steaua Bucureşti 3-0, 0-0
  • Politehnica Timişoara 2-0, 0-1
  • Petrolul Ploieşti 3-1, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 26m, 13v, 8e, 5î, 39:21, 34 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Progresul Brăila 1-0 (d)
  • Optimi: Minerul Lupeni 6-0 (d)
  • Sferturi: Farul Constanţa 3-0 (d)
  • Semifinale: Foresta Fălticeni 0-1 (d)

Lotul de jucători: Andrei, Răducanu – Lupescu, Motroc, Greavu, Coe, V. Ştefan, S. Costea – Dinu-Buric, Jamaischi, Georgescu – Năsturescu, Dumitriu II, Ion Gh. Ionescu, Kraus, Codreanu, Mitroi, Neagu. Antrenori: Valentin Stănescu şi Victor Stănculescu, cu Emerich Vogl consilier tehnic.

prosport
Rapid a luat titlul în 1967!

1967-1968

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Argeş Piteşti 0-2, 0-3
  • UTA Arad 1-0, 1-0
  • Steaua Bucureşti 2-0, 1-3
  • Jiul Petroşani 3-1, 1-2
  • Universitatea Cluj 2-1, 1-1
  • Farul Constanţa 1-2, 1-1
  • Progresul Bucureşti 1-1, 0-0
  • ASA Târgu Mureş 1-1, 1-0
  • Dinamo Bacău 3-0, 0-2
  • Petrolul Ploieşti 4-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 1-3, 2-3
  • Steagul Roşu Braşov 1-0, 1-2
  • Universitatea Craiova 1-0, 2-4

Poziţie la finalul campionatului: 9. Rapid Bucureşti 26m, 10v, 5e, 11î, 32:33, 25 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Dinamo Obor 2-0 (d)
  • Optimi: Universitatea Craiova 3-0 (n)
  • Sferturi: Politehnica Iaşi 2-0 (n)
  • Semifinale: Vagonul Arad 2-0 (n)
  • Finala: Dinamo Bucureşti 1-3, după prelungiri (23 August)

Cupa Campionilor Europeni:

  • turul 1: Trakia Plovdiv 3-0, după prelungiri, 0-2
  • turul 2: Juventus Torino 0-0, 0-1

Lotul de jucători: Andrei, Răducanu – Lupescu, Motroc, Greavu, Coe, V. Ştefan, S. Costea, Pop – Dinu-Buric, Liţă Dumitru, Jamaischi, Georgescu – Năsturescu, Dumitriu II, Ion Gh. Ionescu, Codreanu, Petreanu, Bungău, Neagu. Antrenori: Valentin Stănescu şi Victor Stănculescu.

1968-1969

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Petrolul Ploieşti 0-0, 2-0
  • Universitatea Cluj 1-0, 0-2
  • ASA Târgu Mureş 1-1, 1-0
  • Progresul Bucureşti 0-1, 1-1
  • UTA Arad 2-1, 0-1
  • Vagonul Arad 2-1, 5-1
  • Farul Constanţa 1-1, 1-4
  • Dinamo Bucureşti 1-0, 3-2
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 1-2
  • Politehnica Iaşi 5-1, 1-3
  • Universitatea Craiova 2-0, 0-1
  • Steaua Bucureşti 2-1, 0-2
  • Crişul Oradea 2-1, 0-2
  • Dinamo Bacău 2-2, 0-0
  • Jiul Petroşani 3-0, 1-2

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 30m, 14v, 6e, 10î, 41:33, 34 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Dunărea Giurgiu 2-2, calificare după prelungiri (d)
  • Optimi: Jiul Petroşani 2-0 (n)
  • Sferturi: Steaua Bucureşti 3-1, după prelungiri (d)

Cupa Oraşelor Târguri (predecesoarea Cupei UEFA):

  • turul 1: OFK Belgrad 3-1, 1-6 după prelungiri

Lotul de jucători: Răducanu, Rămureanu – Lupescu, Motroc, Greavu, Coe, V. Ştefan, S. Costea, Pop, Muşat – Dinu-Buric, Liţă Dumitru, Jamaischi, Angelescu – Năsturescu, Codreanu, Petreanu, Mazurakis, Neagu, Adam, O. Popescu. Antrenori: Valentin Stănescu şi Victor Stănculescu / Marin Bărbulescu şi Nicolae Cristescu.

1969-1970

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Politehnica Iaşi 2-1, 0-0
  • Petrolul Ploieşti 1-0, 0-2
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 1-3
  • Steagul Roşu Braşov 2-0, 1-0
  • UTA Arad 1-2, 1-1
  • CFR Cluj 2-0, 1-1
  • Universitatea Craiova 1-0, 0-1
  • Steaua Bucureşti 3-3, 1-1
  • Jiul Petroşani 4-3, 1-1
  • ASA Târgu Mureş 1-1, 0-2
  • Crişul Oradea 3-0, 1-1
  • Dinamo Bucureşti 1-2, 2-0
  • Universitatea Cluj 3-2, 0-0
  • Farul Constanţa 1-0, 0-3
  • Dinamo Bacău 1-0, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 30m, 14v, 9e, 7î, 39:31, 37 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: CIL Gherla 3-4 (n)

Cupa Oraşelor Târguri (predecesoarea Cupei UEFA):

  • turul 1: Vitoria Setubal 1-4, 1-3

Lotul de jucători: Răducanu, Rămureanu – Lupescu, Cojocaru, Greavu, Coe, V. Ştefan, O. Niţă, Pop, Muşat – Dinu-Buric, Liţă Dumitru, M. Stelian, Bujor – Năsturescu, Angelescu, Codreanu, Petreanu, Mazurakis, Neagu, Adam, Ştrat, I. Apostol. Antrenori: Marin Bărbulescu şi Nicolae Cristescu.

Macri
Rapid cu Macri antrenor

1970-1971

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Cluj 1-0, 0-1
  • Jiul Petroşani 1-0, 2-0
  • Petrolul Ploieşti 1-0, 0-0
  • Steaua Bucureşti 0-0, 1-1
  • UTA Arad 1-0, 1-1
  • Politehnica Iaşi 2-1, 0-0
  • Universitatea Craiova 1-1, 0-1
  • Progresul Bucureşti 2-0, 1-0
  • CFR Timişoara 3-0, 3-1
  • CFR Cluj 3-1, 1-3
  • Steagul Roşu Braşov 1-3, 1-1
  • Dinamo Bucureşti 1-1, 1-1
  • FC Argeş Piteşti 1-1, 0-2
  • SC Bacău 0-1, 0-1
  • Farul Constanţa 2-2, 4-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 30m, 12v, 11e, 7î, 35:25, 35 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: IRA Câmpina 3-1 (d)
  • Optimi: CFR Timişoara 0-0, bănăţenii s-au calificat pentru că erau echipa mai tânără (n)

Lotul de jucători: Răducanu, Rămureanu – Lupescu, Codrea, Greavu, Coe, V. Ştefan, O. Niţă, Pop, Muşat, S. Costea – Dinu-Buric, Liţă Dumitru, M. Stelian – Năsturescu, Angelescu, Codreanu, Petreanu, Neagu, Adam, Ştrat. Antrenori: Marin Bărbulescu şi Nicolae Cristescu.

1971-1972

Meciuri în Divizia Naţională:

  • UTA Arad 1-1, 1-1
  • FC Argeş Piteşti 0-2, 1-2
  • Petrolul Ploieşti 2-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 2-1, 0-1
  • CFR Cluj 3-1, 1-0
  • SC Bacău 1-2, 0-1
  • Universitatea Craiova 2-0, 0-3
  • Steaua Bucureşti 2-1, 1-2
  • Politehnica Iaşi 1-0, 2-2
  • Crişul Oradea 7-0, 0-1
  • Jiul Petroşani 5-1, 1-0
  • Farul Constanţa 1-0, 2-2
  • ASA Târgu Mureş 1-0, 0-3
  • Steagul Roşu Braşov 1-5, 1-5
  • Universitatea Cluj 1-0, 0-1

Poziţie la finalul campionatului: 10. Rapid Bucureşti 30m, 13v, 4e, 13î, 40:39, 30 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Minaur Zlatna 0-0, calificare după prelungiri (d)
  • Optimi: Unirea Drăgăşani 2-0 (n)
  • Sferturi: FC Galaţi 1-0, după prelungiri (n)
  • Semifinale: Metalul Bucureşti 3-2 (a)
  • Finala: Jiul Petroşani 2-0 (23 August)

Cupa UEFA:

  • turul 1: SSC Napoli 2-0, 0-1
  • turul 2: Legia Varşovia 4-0, 0-2
  • turul 3: Tottenham Hotspurs 0-2, 0-3

Lotul de jucători: Răducanu, Rămureanu – Lupescu, Codrea, Boc, Grigoraş, V. Ştefan, Pop, Muşat – Dinu-Buric, Liţă Dumitru, M. Stelian – Năsturescu, Angelescu, Codreanu, Petreanu, Neagu, Adam, D. Ene, I. Apostol. Antrenori: Bazil Marian şi Gheorghe Nuţescu

1972-1973

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Craiova 4-6, 1-2
  • UTA Arad 0-0, 1-1
  • Universitatea Cluj 0-1, 0-1
  • Steaua Bucureşti 1-1, 0-0
  • CFR Cluj 0-1, 0-0
  • Steagul Roşu Braşov 1-1, 0-1
  • Petrolul Ploieşti 1-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 0-0, 2-0
  • FC Constanţa 2-1, 1-0
  • Jiul Petroşani 4-1, 0-1
  • CSM Reşiţa 0-0, 0-0
  • Sportul Studenţesc 2-2, 1-1
  • ASA Târgu Mureş 3-0, 1-1
  • FC Argeş Piteşti 0-1, 0-2
  • SC Bacău 3-1, 1-2

Poziţie la finalul campionatului: 13. Rapid Bucureşti 30m, 7v, 12e, 11î, 29:29, 26 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Carpaţi Sinaia 0-0, calificare după prelungiri (d)
  • Optimi: SC Bacău 1-2 (n)

Cupa Cupelor:

  • turul 1: Landskrona BoIS 3-0, 0-1
  • turul 2: Rapid Viena 3-1, 1-1
  • sferturi: Leeds United 1-3, 0-5

Lotul de jucători: Răducanu, S. Niculescu – Codrea, Fl. Marin, Boc, Grigoraş, V. Ştefan, Pop, Muşat – Dinu-Buric, M. Savu, Naom, M. Stelian, Angelescu, Rotaru, Tal – Năsturescu, Codreanu, Petreanu, Neagu, Dumitriu II, Dumitriu III, Ştrat. Antrenori: Bazil Marian şi Gheorghe Nuţescu / Dumitru Macri şi Ion Ionescu

1973-1974

Meciuri în Divizia Naţională:

  • SC Bacău 1-0, 3-1
  • FC Argeş Piteşti 2-1, 0-2
  • Steagul Roşu Braşov 1-1, 0-1
  • Universitatea Cluj 0-0, 0-0
  • Steaua Bucureşti 2-0, 2-3
  • CFR Cluj 1-1, 1-3
  • Unviersitatea Craiova 1-1, 1-3
  • Jiul Petroşani 1-0, 0-3
  • Dinamo Bucureşti 0-1, 1-1
  • ASA Târgu Mureş 2-0, 0-1
  • Petrolul Ploieşti 2-0, 1-1
  • UTA Arad 2-1, 0-2
  • Sportul Stundeţesc 0-1, 1-1
  • Politehnica Timişoara 1-1, 0-1
  • CSM Reşiţa 0-0, 0-0
  • FC Constanţa 1-1, 0-4
  • Politehnica Iaşi 3-1, 0-1

Poziţie la finalul campionatului: 16. Rapid Bucureşti 34m, 9v, 12e, 13î, 30:38, 30 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Chimia Râmnicu Vâlcea 0-0, 3-4 după loviturile de departajare (n)

Lotul de jucători: Răducanu, M. Ioniţă, Roşca – Angelescu, Codrea, Fl. Marin, O. Niţă, Grigoraş, Pop, Iordan – Râşniţă, M. Savu, M. Stelian, Pleşoianu – Năsturescu, Manea, Petreanu, Neagu, Dumitriu II, Voicilă, Ştrat, Bartales, Periat, D. Ioniţă. Antrenori: Dumitru Macri şi Ion Ionescu / Ion Urechiatu şi Nicolae Belizna.

1974-1975

Meciuri în liga a doua:

  • Metalul Turnu Severin 2-1, 0-0
  • CSU Braşov 3-1, 0-0
  • Voinţa Bucureşti 4-1, 0-1
  • Gaz Metan Mediaş 5-0, 2-0
  • ŞN Olteniţa 2-0, 0-1
  • Oltul Sfântu Gheorghe 6-0, 1-0
  • Electroputere Craiova 1-0, 1-1
  • Flacăra Moreni 3-2, 2-1
  • Autobuzul Bucureşti 1-0, 2-0
  • Dinamo Slatina 1-0, 0-0
  • Tractorul Braşov 3-0, 4-2
  • Progresul Bucureşti 2-3, 0-0
  • Automatica Alexandria 2-0, 0-0
  • CS Târgovişte 3-0, 1-1
  • Metalul Bucureşti 1-0, 0-1
  • Metalul Mija 2-1, 0-1
  • Metrom Braşov 2-1, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 34m, 21v, 8e, 5î, 56:19, 50 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Dinamo Bucureşti 2-1 (a)
  • Optimi: Jiul Petroşani 1-0 (n)
  • Sferturi: Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0 (n)
  • Semifinale: Steaua Bucureşti 1-1, 6-5 după loviturile de departajare (n)
  • Finala: Universitatea Craiova 2-1, după prelungiri (23 August)

Lotul de jucători: Răducanu, M. Ioniţă, Roşca – Pop, Grigoraş, Fl. Marin, O. Niţă, Iordan, Puriţ, Fl. Costea, Opriş – Angelescu, Râşniţă, M. Savu, G. Petcu, Naghi, Pleşoianu, Cihodaru, Tudosie – G. Constantinescu, Marin Stelian, Neagu, Manea, Bartales, Mihalache, Stanca, D. Ioniţă, Nicoloff, Rădoi. Antrenori: Ion Motroc şi Vasile Copil

rapid
Rapid 1972

1975-1976

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Olimpia Satu Mare 0-0, 0-2
  • Steaua Bucureşti 0-3, 0-0
  • Universitatea Craiova 4-2, 0-3
  • CFR Cluj 3-0, 0-1
  • UTA Arad 2-1, 0-2
  • FC Bihor Oradea 2-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 2-5, 1-3
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 0-1
  • Politehnica Timişoara 1-0, 1-5
  • Politehnica Iaşi 5-0, 1-4
  • ASA Târgu Mureş 3-0, 0-1
  • Sportul Studenţesc 2-0, 2-2
  • Universitatea Cluj 1-0, 0-2
  • FCM Reşiţa 2-0, 2-2
  • FC Constanţa 1-1, 0-0
  • Jiul Petroşani 3-1, 0-1
  • SC Bacău 1-1, 1-4

Poziţie la finalul campionatului: 14. Rapid Bucureşti 34m, 12v, 7e, 15î, 40:47, 31 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Politehnica Iaşi 0-0, 5-3 după loviturile de departajare (a)
  • Optimi: Progresul Bucureşti 1-0, după prelungiri (a)
  • Sferturi: Steaua Bucureşti 0-2 (d)

Cupa Cupelor:

  • turul 1: Anderlecht Bruxelles 1-0, 0-2

Lotul de jucători: M. Ioniţă, Roşca – Pop, Grigoraş, Fl. Marin, O. Niţă, Iordan, Ad. Dumitru, Cinca – Angelescu, Râşniţă, M. Savu, G. Petcu, M. Stelian, Rădoi – Leşeanu, G. Constantinescu, Neagu, Manea, Bartales, Mihalache, Stanca, Nohit, Rontea. Antrenori: Ion Motroc şi Vasile Copil

1976-1977

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Bihor Oradea 2-0, 0-2
  • FC Argeş Piteşti 0-0, 0-1
  • Jiul Petroşani 3-0, 0-5
  • UTA Arad 2-1, 0-1
  • FCM Galaţi 3-2, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 1-0, 1-3
  • Universitatea Craiova 0-0, 0-3
  • Politehnica Iaşi 0-1, 0-0
  • Steaua Bucureşti 2-0, 1-4
  • Politehnica Timişoara 2-1, 1-3
  • ASA Târgu Mureş 2-0, 1-6
  • Progresul Bucureşti 6-0, 3-3
  • SC Bacău 0-1, 0-3
  • FCM Reşiţa 1-1, 0-0
  • Sportul Studenţesc 1-1, 1-1
  • Corvinul Hunedoara 1-0, 0-2
  • FC Constanţa 3-1, 1-2

Poziţie la finalul campionatului: 16. Rapid Bucureşti 34m, 11v, 8e, 15î, 38:49, 30 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: FC Constanţa 2-1 (a)
  • Optimi: ICIM Braşov 2-1 (n)
  • Sferturi: Automecanica Bucureşti 6-1 (a)
  • Semifinale: Universitatea Craiova 0-1 (n)

Lotul de jucători: M. Ioniţă, Roşca, Manu – Pop, Teleşpan, Pârvu, O. Niţă, Zalupca, Ad. Dumitru, I. Popa, David – Râşniţă, G. Constantinescu, G. Petcu, M. Stelian, Şutru – Cojocaru, Neagu, Manea, D. Popescu, Rontea. Antrenori: Ion Motroc şi Vasile Copil

1977-1978

Meciuri în liga a doua:

  • Chimia Turnu Măgurele 3-1, 2-0
  • Electroputere 1-1, 1-2
  • Unirea Alexandria 5-1, 1-2
  • Progresul Bucureşti 0-2, 0-0
  • Celuloza Călăraşi 4-0, 0-2
  • Muscelul Câmpulung 5-1, 1-0
  • Metalul Plopeni 5-3, 0-1
  • Prahova Ploieşti 2-1, 0-3
  • Metalul Bucureşti 0-2, 1-1
  • Gaz Metan Mediaş 3-0, 0-0
  • Şoimii Sibiu 5-1, 0-0
  • Dinamo Slatina 1-0, 0-1
  • FCM Giurgiu 0-0, 0-1
  • Autobuzul Bucureşti 0-0, 1-1
  • Pandurii Târgu Jiu 6-2, 0-0
  • Chimia Râmnicu Vâlcea 2-0, 2-4
  • Carpaţi Sinaia 2-1, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 34m, 14v, 10e, 10î, 53:34, 38 puncte

Cupa României:

  • nu s-a calificat în şaisprezecimi!

Lotul de jucători: M. Ioniţă, Manu, Ghiuler – Pop, Grigoraş, Pârvu, O. Niţă, Zalupca, Ad. Dumitru, I. Popa – Râşniţă, G. Petcu, M. Stelian, Şutru , Ivănescu – Cojocaru, Neagu, Manea, Bartales, Rontea, Stamen. Antrenori: Bazil Marian şi Teofil Codreanu

1978-1979

Meciuri în liga a doua:

  • Poiana Câmpina 4-2, 1-2
  • Viitorul Scorniceşti 2-0, 1-3
  • ŞN Olteniţa 1-1, 1-1
  • AS Drobeta Turnu Severin 3-0, 2-1
  • Progresul Bucureşti 1-0, 1-0
  • Chimia Turnu Măgurele 4-0, 1-1
  • Chimia Brazi 6-1, 0-0
  • Dinamo Slatina 2-2, 3-3
  • Metalul Bucureşti 0-0, 1-1
  • Unirea Alexandria 1-1, 1-2
  • Şoimii Sibiu 3-1, 1-1
  • Gaz Metan Mediaş 3-1, 2-2
  • Autobuzul Bucureşti 0-1, 0-0
  • Metalul Plopeni 4-0, 0-1
  • FCM Giurgiu 0-1, 1-1
  • Electroputere Craiova 4-0, 0-1
  • Petrolul Ploieşti 0-1, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 6. Rapid Bucureşti 34m, 12v, 13e, 9î, 54:34, 37 puncte

Cupa României:

  • nu s-a calificat în şaisprezecimi!

Lotul de jucători: M. Ioniţă, Manu, Bâlă – Puriţ, Grigoraş, Pârvu, Fogorossy, Zalupca, Ad. Dumitru, I. Popa – Râşniţă, G. Petcu, Bolborea, Şutru, Cristache, E. Iordache, Sotir, Adamescu, Paraschiv – Cojocaru, Angelescu, N. Manea, I. Manea, D. Iordache, Rontea, Vlad, Stancu. Antrenori: Nicolae Lupescu şi Ion Pop.

1979-1980

Meciuri în liga a doua:

  • Şoimii Sibiu 1-1, 0-1
  • Poiana Câmpina 1-0, 0-1
  • Petrolul Ploieşti 1-0, 0-3
  • Metalul Bucureşti 2-1, 1-2
  • Carpaţi Mârşa 2-0, 2-1
  • Luceafărul Bucureşti 0-0, –
  • Chimica Târnăveni 1-1, 0-4
  • Dinamo Slatina 6-0, 1-3
  • Mecanică Fină Bucureşti 4-1, 3-1
  • Rulmentul Alexandria 3-0, 0-1
  • Metalul Plopeni 1-2, 0-1
  • Autobuzul Bucureşti 1-0, 1-1
  • Gaz Metan Mediaş 3-1, 1-2
  • Chimia Turnu Măgurele 4-2, 0-1
  • Progresul Bucureşti 5-1, 1-3
  • FCM Giurgiu 4-1, 3-0
  • Pandurii Târgu Jiu 3-1, 2-1
  • Flacăra Moreni 2-0, 1-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 34m, 19v, 4e, 11î, 61:37, 42 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Dinamo Bucureşti 2-1 după prelungiri (a)
  • Optimi: Metalul Bucureşti 3-2 după prelungiri (a)
  • Sferturi: Jiul Petroşani 0-0, 7-6 după loviturile de departajare (n)
  • Semifinale: Politehnica Timişoara 1-1, 2-4 după loviturile de departajare (n)

Lotul de jucători: M. Ioniţă, Manu, Bâlă – Puriţ, Mateescu, Pârvu, Fogorossy, I. Popescu, Ad. Dumitru, Sidon – Râşniţă, G. Petcu, Ion Ion, Şutru, Cristache, E. Iordache, Grosu, Paraschiv – Cojocaru, Şumulanschi, Manea, Bartales, Vătui. Antrenori: Nicolae Lupescu şi Ion Pop / Ion Ionescu şi Ilie Greavu

1980-1981

Meciuri în liga a doua:

  • Gaz Metan Mediaş 2-0, 2-1
  • Poiana Câmpina 3-0, 2-1
  • CS Târgovişte 1-2, 1-2
  • Metalul Bucureşti 2-2, 4-1
  • Nitramonia Făgăraş 3-0, 0-1
  • Metalul Plopeni 2-1, 0-1
  • Autobuzul Bucureşti 2-1, 1-2
  • Luceafărul Bucureşti 2-0, 3-1
  • Mecanica Fină Bucureşti 4-0, 1-1
  • Chimica Târnăveni 1-0, 1-1
  • Şoimii Sibiu 2-1, 1-2
  • Rova Roşiori 4-0, 0-0
  • Petrolul Ploieşti 3-2, 0-3
  • Tractorul Braşov 4-1, 1-2
  • Sirena Bucureşti 5-1, 3-0
  • Flacăra Moreni 0-1, 0-1
  • Rulmentul Alexandria 1-1, 2-1
  • Pandurii Târgu Jiu 1-1, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 34m, 16v, 6e, 12î, 58:37, 38 puncte

Cupa României:

  • nu s-a calificat în şaisprezecimi!

Lotul de jucători: M. Ioniţă, Manu, Bâlă, Anuţei – I. Popescu, Angelescu, Belu, Tiţă, Păun, Fl. Costea, Fotache, Ad. Dumitru, Fogorossy – G. Petcu, Ion Ion, Şt. Popa, Paraschiv, Grosu, M. Stelian, Ursu – Bartales, Cojocaru, Damaschin I, Manea, Vătui, Caragea, Ad. Georgescu. Antrenori: Ion Ionescu şi Ilie Greavu / Ion Motroc şi Nichi Dumitriu.

1981-1982

Meciuri în liga a doua:

  • Chimica Târnăveni 2-1, 0-0
  • Pandurii Târgu Jiu 5-1, 0-0
  • Metalul Plopeni 4-0, 1-1
  • Autobuzul Bucureşti 5-0, 2-1
  • Gaz Metan Mediaş 4-2, 0-1
  • Rulmentul Alexandria 3-0, 1-2
  • Automatica Bucureşti 5-2, 1-1
  • Dunărea Călăraşi 2-0, 0-1
  • Tractorul Braşov 3-0, 0-0
  • Flacăra Moreni 6-0, 2-2
  • Energia Slatina 2-0, 0-0
  • Mecanică Fină Bucureşti 2-1, 3-1
  • Petrolul Ploieşti 5-1, 0-1
  • Şoimii Sibiu 6-1, 0-1
  • Metalul Bucureşti 3-0, 1-1
  • Carpaţi Mârşa 2-0, 3-1
  • ICIM Braşov 2-0, 1-0
  • Luceafărul Bucureşti 4-1, –

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 34m, 21v, 8e, 5î, 76:23, 50 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Progresul Bucureşti 3-0 (a)
  • Optimi: Gloria Buzău 1-0 (n)
  • Sferturi: FC Argeş 1-2 (n)

Lotul de jucători: C. Ştefan, Manu, Ion Gabriel – I. Popescu, Băjan, Belu, Pârvu, Tiţă, Ad. Dumitru, Ispas – Paraschiv, Ion Ion, Şt. Popa, G. Petcu, Petruţ, Trifu – Cojocaru, Damaschin I, Manea, Bartales, Iancu, Chiriţă. Antrenori: Viorel Kraus şi Nichi Dumitriu.

1982-1983

Meciuri în liga a doua:

  • Şoimii Sibiu 4-0, 2-1
  • Rova Roşiori 4-0, 1-2
  • Unirea Alexandria 2-0, 3-0
  • Metalul Bucureşti 3-1, 1-0
  • Energia Slatina 2-0, 0-0
  • Progresul Bucureşti 3-0, 3-0
  • Minerul Motru 1-0, 0-1
  • Autobuzul Bucureşti 2-0, 1-0
  • Precizia Săcele 2-0, 4-2
  • Automatica Bucureşti 3-0, 2-0
  • Carpaţi Mârşa 3-1, 1-1
  • Dinamo Victoria Bucureşti 2-2, 2-1
  • Pandurii Târgu Jiu 1-0, 2-1
  • Mecanică Fină Bucureşti 2-1, 3-2
  • Gaz Metan Mediaş 2-0, 1-2
  • Luceafărul Bucureşti 5-1, 5-0
  • CSM Drobeta Turnu Severin 4-1, 1-1
  • Chimica Târnăveni 1-0, 0-3

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 34m, 26v, 4e, 4î, 68:23, 56 puncte

Cupa României:

  • nu s-a calificat în şaisprezecimi!

Lotul de jucători: Manu, Ion Gabriel – I. Popescu, Ispas, Pârvu, Tiţă, Belu, Ad. Dumitru, A. Mincu, Băjan – Paraschiv, Ion Ion, G. Petcu, Şişcă, Petruţ, Petre Petre, Dumitriu IV – Cojocaru, Damaschin I, Manea, Iancu, Avram. Antrenori: Valentin Stănescu şi Nichi Dumitriu.

1983-1984

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Olt Scorniceşti 1-1, 1-1
  • Petrolul Ploieşti 1-0, 1-3
  • Corvinul Hunedoara 2-1, 0-2
  • Dinamo Bucureşti 1-2, 0-1
  • Chimia Râmnicu Vâlcea 4-2, 0-0
  • FC Bihor Oradea 0-1, 0-0
  • Jiul Petroşani 1-0, 0-0
  • CS Târgovişte 3-0, 3-1
  • Sportul Studenţesc 0-1, 2-1
  • SC Bacău 2-0, 0-2
  • Dunărea CSU Galaţi 2-0, 0-0
  • ASA Târgu Mureş 1-1, 0-1
  • Politehnica Iaşi 0-0, 0-2
  • Steaua Bucureşti 1-1, 1-2
  • Universitatea Craiova 0-0, 0-1
  • FC Argeş Piteşti 0-2, 1-1
  • FC Baia Mare 2-1, 0-3

Poziţie la finalul campionatului: 13. Rapid Bucureşti 34m, 10v, 11e, 13î, 30:34, 31 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Precizia Săcele 1-0 (d)
  • Optimi: Universitatea Craiova 2-1 (n)
  • Sferturi: Corvinul Hunedoara 1-3 după prelungiri (d)

Lotul de jucători: Manu, Ion Gabriel, Ghiuler – I. Popescu, Sameş, Pârvu, Tiţă, M. Grigore, Ad. Dumitru, A. Mincu, Băjan – Rada, Paraschiv, Ion Ion, Şt. Popa, Şişcă, Petruţ, Petre Petre – Cojocaru, Damaschin I, Manea, Avram, Caleşu, Aron. Antrenori: Valentin Stănescu şi Nichi Dumitriu.

1984-1985

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Craiova 1-1, 1-1
  • Jiul Petroşani 5-1, 1-4
  • FC Bihor Oradea 1-0, 1-1
  • Steaua Bucureşti 0-2, 0-2
  • FC Olt Scorniceşti 4-0, 1-1
  • FC Baia Mare 1-0, 0-1
  • FCM Braşov 1-0, 0-0
  • Dinamo Bucureşti 2-3, 1-1
  • Chimia Râmnicu Vâlcea 3-0, 0-1
  • Politehnica Timişoara 0-1, 0-2
  • Politehnica Iaşi 3-1, 0-0
  • Sportul Studenţesc 2-4, 2-2
  • ASA Târgu Mureş 1-0, 0-2
  • Corvinul Hunedoara 1-0, 0-1
  • SC Bacău 2-1, 0-3
  • FC Argeş Piteşti 0-0, 0-3
  • Gloria Buzău 1-1, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 11. Rapid Bucureşti 34m, 10v, 10e, 14î, 36:43, 30 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Sportul Caracal 1-0 după prelungiri (d)
  • Optimi: Chimia Râmnicu Vâlcea 0-1 (n)

Lotul de jucători: Manu, Toader, Ghiuler – Marinescu, Sameş, Cârstea, M. Grigore, Armaşu, A. Mincu, Băjan, Bacoş – Rada, Ion Ion, Şt. Popa, Goanţă, Gheară, Agiu – Ţîră, Cioacă, Damaschin II, Manea, Avram, E. Teodorescu, Giulescu, Cârlan. Antrenori: Victor Stănculescu şi Viorel Kraus / Viorel Kraus şi Teofil Codreanu.

nae manea
Nae Manea

1985-1986

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Cluj 1-0, 1-3
  • Petrolul Ploieşti 2-0, 0-2
  • Corvinul Hunedoara 1-0, 0-9
  • Gloria Buzău 0-0, 2-4
  • FC Bihor Oradea 4-0, 1-1
  • Politehnica Timişoara 1-0, 3-1
  • Steaua Bucureşti 1-2, 1-3
  • SC Bacău 4-0, 2-4
  • Dinamo Bucureşti 1-0, 1-2
  • Universitatea Craiova 0-1, 0-7
  • Sportul Studenţesc 3-1, 0-1
  • FCM Braşov 2-1, 1-2
  • FC Olt Scorniceşti 4-3, 0-3
  • Victoria Bucureşti 0-0, 1-4
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 0-0
  • Chimia Râmnicu Vâlcea 1-0, 0-0
  • ASA Târgu Mureş 2-0, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 8. Rapid Bucureşti 34m, 14v, 5e, 15î, 41:56, 33 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Minerul Baraolt 3-0 (d)
  • Optimi: Steaua Bucureşti 2-4 (n)

Lotul de jucători: Manu, Toader, E. Crăciunescu, Ghiuler – Marinescu, Rada, Sameş, Cârstea, M. Grigore, Gh. Niţă, A. Mincu, Bacoş – Puşcaş, Şt. Popa, Goanţă, Gheară, Agiu, Croitoru, Dumitru – Ţîră, Cioacă, Damaschin II, Manea, Strizu, E. Teodorescu, Mladin, Cârlan, P. Pârvu. Antrenori: Nicolae Lupescu şi Teofil Codreanu / Constantin Cernăianu şi Teofil Codreanu.

1986-1987

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Olt Scorniceşti 1-0, 1-1
  • SC Bacău 4-1, 1-2
  • Universitatea Cluj 1-2, 0-5
  • Victoria Bucureşti 1-0, 1-2
  • Chimia Râmnicu Vâlcea 1-2, 1-1
  • Petrolul Ploieşti 2-1, 0-3
  • Steaua Bucureşti 1-1, 1-3
  • FC Argeş Piteşti 0-0, 0-1
  • Corvinul Hunedoara 1-0, 1-1
  • Oţelul Galaţi 1-0, 0-5
  • Flacăra Moreni 3-1, 1-3
  • Sportul Studenţesc 1-0, 2-7
  • Jiul Petroşani 3-0, 1-1
  • Universitatea Craiova 3-1, 0-1
  • FCM Braşov 2-0, 1-2
  • Gloria Buzău 2-0, 0-3
  • Dinamo Bucureşti 4-3, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 14. Rapid Bucureşti 34m, 13v, 6e, 15î, 42:55, 32 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Industria Sârmei Câmpia Turzii 1-0 (d)
  • Optimi: Jiul Petroşani 1-0 (n)
  • Sferturi: Steaua Bucureşti 0-1 (d)

Lotul de jucători: Manu, Toader – Marinescu, Ion Marin, Cârstea, M. Grigore, Gh. Niţă, A. Matei, Bacoş, N. Ivan – Drăghici, Şt. Popa, Goanţă, Pistol, I. Tănase, S. Constantin, S. Laurenţiu, Dumitru – Ţîră, Cioacă, Damaschin II, Manea, Fl. Cojocaru, Ţârban, Dochia. Antrenori: Constantin Cernăianu şi Teofil Codreanu / Viorel Kraus şi Necula Răducanu.

1987-1988

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Oţelul Galaţi 1-1, 0-1
  • FC Olt Scorniceşti 1-0, 0-2
  • Petrolul Ploieşti 0-1, 0-0
  • FCM Braşov 2-1, 1-1
  • Sportul Studenţesc 1-1, 1-1
  • Flacăra Moreni 2-2, 0-3
  • FC Argeş Piteşti 2-1, 1-1
  • Victoria Bucureşti 1-0, 0-3
  • ASA Târgu Mureş 4-3, 1-4
  • SC Bacău 1-0, 0-1
  • Universitatea Craiova 1-1, 2-4
  • CSM Suceava 2-0, 0-2
  • Dinamo Bucureşti 0-1, 2-5
  • Universitatea Cluj 2-0, 1-3
  • Politehnica Timişoara 1-0, 3-4
  • Steaua Bucureşti 0-4, 0-5
  • Corvinul Hunedoara 2-1, 1-1

Poziţie la finalul campionatului: 13. Rapid Bucureşti 34m, 10v, 9e, 15î, 36:58, 29 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: ASA Târgu Mureş 1-0 (a)
  • Optimi: FC Argeş Piteşti 0-0, 5-4 după loviturile de departajare (n)
  • Sferturi: Sportul Studenţesc 0-2 (d)

Lotul de jucători: Manu, Toader – Marinescu, Manu II, Cârstea, M. Grigore, Pall, A. Matei, Bacoş, N. Vlad, Rada, Mustăţea – Drăghici, Şt. Popa, Goanţă, Pistol, I. Tănase, M. Stoica, L. Bozeşan, Dumitru, L. Ilie, Puşcaş – Ţîră, V. Radu, Damaschin II, Vameşu, Ghinea, Nica, V. Coman, Curelea. Antrenori: Viorel Kraus şi Necula Răducanu / Ion Dumitru şi Ilie Greavu.

1988-1989

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Flacăra Moreni 0-0, 1-4
  • Sportul Studenţesc 4-4, 0-3
  • Universitatea Cluj 2-4, 0-1
  • Universitatea Craiova 0-1, 0-5
  • FC Olt Scorniceşti 1-0, 0-2
  • Dinamo Bucureşti 2-6, 0-6
  • Corvinul Hunedoara 4-1, 0-2
  • ASA Târgu Mureş 5-0, 1-0
  • FCM Braşov 2-0, 0-1
  • steaua Bucureşti 2-8, 0-2
  • Farul Constanţa 1-2, 0-1
  • Oţelul Galaţi 3-0, 0-2
  • SC Bacău 1-0, 2-1
  • Victoria Bucureşti 0-1, 1-2
  • FC Bihor Oradea 1-1, 1-3
  • Inter Sibiu 1-0, 2-3
  • FC Argeş Piteşti 2-0, 0-1

Poziţie la finalul campionatului: 17. Rapid Bucureşti 34m, 10v, 3e, 21î, 39:67, 23 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Rova Roşiori 2-0 (d)
  • Optimi: CFR Timişoara 2-1 (n)
  • Sferturi: Gloria Buzău 3-0 (a)
  • Semifinale: Steaua Bucureşti 2-3 (d)

Cupa Intertoto:

  • Spartak Trnava 5-0, 1-3
  • Orgryte 3-1, 0-2
  • Wismut Aue 2-1, 2-3

Lotul de jucători: Toader, Barba – Marinescu, Aprodu, V. Iorgulescu, Cârstea, Ad. Matei, Rada, Balau, Mustăţea, A. Popescu, Bacoş, Al. Drăgan, Vameşu, P. Dumitru – Drăghici, Goanţă, I. Tănase, Şt. Popa, L. Ilie, Constantinovici, Caraliu, L. Bozeşan, N. Codreanu, Cr. Nicolae, Sfetcu – Damaschin II, Augustin, Ciolponea, Minoiu, Pomohaci, I. Craiu, Postolache. Antrenori: Ilie Greavu şi Ion Pop / Ion Motroc şi Ion Pop / Ştefan Coidum – Teofil Codreanu şi Adrian Rămureanu.

1989-1990

Meciuri în liga a doua:

  • Sportul 30 Decembrie 4-0, 4-0
  • Pandurii Târgu Jiu 0-0, 2-1
  • Autobuzul Bucureşti 1-0, 4-2
  • IMASA Sfântu Gheorghe 4-0, 1-1
  • Gaz Metan Mediaş 2-1, 1-0
  • Metalurgistul Slatina 1-0, 0-4
  • Minerul Motru 3-0, 0-1
  • Metalul Mija 3-2, 3-1
  • ICIM Braşov 1-0, 2-2
  • FCM Caracal 2-1, 1-1
  • CS Târgovişte 2-0, 3-1
  • Unirea Alba Iulia 3-0, 0-2
  • Chimia Râmnicu Vâlcea 3-2, 0-2
  • AS Drobeta Turnu Severin 2-0, 1-2
  • Mecanică Fină Bucureşti 2-0, 1-2
  • Constructorul TCI 2-1, 1-1
  • Tractorul Braşov 2-0, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 34m, 22v, 5e, 7î, 61:32, 49 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: FC Argeş Piteşti 2-1 (a)
  • Optimi: Farul Constanţa 0-1 (a)

Lotul de jucători: Toader, Barba, V. Niculae, Mincă – Şt. Bălan, N. Stanciu, Rada, Cârstea, Constantinovici, Mustăţea, Vameşu, Teodorescu, Bârsăşteanu – Drăghici, Bealcu, Estinca, Goanţă, Dumitraşcu, D. Sava, Cr. Nicolae, Trandafir, M. Iosif, Burlan – Ţîră, R. Voinea, Damaschin II, Caciureac, Cr. Sava, M. Năstase, Minoiu, Ivaşcu. Antrenori: Gheorghe Mulţescu şi Teofil Codreanu / Ion Ionescu şi Teofil Codreanu / Teofil Codreanu şi Octavian Niţă.

1990-1991

Meciuri în Divizia Naţională:

  • SC Bacău 3-1, 1-2
  • Politehnica Timişoara 6-1, 2-1
  • Jiul Petroşani 0-1, 2-1
  • FC Argeş Piteşti 2-2, 1-0
  • Inter Sibiu 1-4, 0-1
  • Corvinul Hunedoara 4-0, 2-0
  • Sportul Studenţesc 1-0, 1-4
  • Steaua Bucureşti 2-0, 0-2
  • Universitatea Craiova 0-1, 1-3
  • Progresul Brăila 1-0, 2-2
  • FC Bihor Oradea 2-3, 1-2
  • FCM Braşov 2-1, 0-2
  • Gloria Bistriţa 0-0, 0-5
  • Universitatea Cluj 3-0, 0-1
  • Farul Constanţa 1-1, 1-2
  • Petrolul Ploieşti 0-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 2-1, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 11. Rapid Bucureşti 34m, 13v, 6e, 15î, 44:45, 32 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Metrom Braşov 5-4 d.l.d. (d)
  • Optimi: Universitatea Craiova 2-3 (n)

Lotul de jucători: Rotărescu, Toader, Mincă – Comănescu, Stanciu, Baicea, Cârstea, Rada, Dumitraşcu, Vameşu, Şerban – Drăghici, Constantinovici, Goanţă, D. Sava, Caciureac, V. Drăgan, Dragnea, Pălăcean, G. Paveliuc – Ţîră, Voinea, Cr. Sava, Buştean, Ciolponea, Ursică, Teodorescu. Antrenori: Ion Pop şi Octavian Niţă / Robert Cosmoc şi Teofil Codreanu / Gheorghe Constantin – Florin Marin şi Marin Stelian.

1991-1992

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Steaua Bucureşti 1-2, 0-3
  • FC Argeş Piteşti 0-0, 1-0
  • FC Braşov 2-1, 1-1
  • Gloria Bistriţa 1-0, 2-1
  • Progresul Brăila 1-0, 0-1
  • ASA Târgu Mureş 0-1, 1-0
  • Oţelul Galaţi 2-0, 2-3
  • Electroputere Craiova 2-0, 0-1
  • FC Bacău 1-1, 1-3
  • Dinamo Bucureşti 0-3, 4-4
  • Corvinul Hunedoara 0-0, 0-0
  • Petrolul Ploieşti 2-0, 0-0
  • Sportul Studenţesc 1-1, 0-0
  • Inter Sibiu 1-0, 1-3
  • Farul Constanţa 2-1, 0-2
  • Politehnica Tmişoara 2-1, 0-1
  • Universitatea Craiova 2-0, 1-3

Poziţie la finalul campionatului: 7. Rapid Bucureşti 34m, 13v, 9e, 12î, 34-37, 35 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Progresul Bucureşti 7-6 d.l.d. (a)
  • Optimi: Progresul Brăila 0-1 (n)

Lotul de jucători: Toader, Rotărescu – Stanciu, Comănescu, Cârstea, Oros, Baicea, Vameşu, C. Rontea – Drăghici, Bealcu, Constantinovici, V. Drăgan, Dumitraşcu, I. Chiriţă, Tudorache, G. Mihai, S. Pop, G. Dumitru, D. Sava, Iosif – Ţîră, Caciureac, C. Zamfir, Cr. Sava, Voinea, Bogoi, Fl. Stan. Antrenori: Gheorghe Constantin – Florin Marin şi Marin Stelian.

1992-1993

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Ploieşti 1-0, 1-1
  • Universitatea Cluj 1-0, 0-5
  • FC Selena Bacău 1-0, 2-0
  • Progresul Bucureşti 1-1, 2-2
  • CSM Reşiţa 2-0, 1-1
  • Electroputere Craiova 2-0, 0-2
  • Dinamo Bucureşti 2-0, 1-2
  • Sportul Studenţesc 2-1, 1-0
  • Politehnica Timişoara 2-2, 2-2
  • Dacia Unirea Brăila 3-0, 0-0
  • Inter Sibiu 0-0, 0-1
  • Farul Constanţa 2-0, 0-1
  • Gloria Bistriţa 2-0, 1-2
  • FC Braşov 2-0, 0-1
  • Universitatea Craiova 2-1, 1-2
  • Steaua Bucureşti 1-1, 0-3
  • Oţelul Galaţi 1-0, 1-2

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 34m, 15v, 9e, 10î, 40-33, 39 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Electromecon Oneşti 3-0 (d)
  • Optimi: Gloria Bistriţa 0-1 (n)

Lotul de jucători: Toader, Rotărescu, Diac – Stanciu, Comănescu, Cârstea, Bealcu, Iovan, Baicea, Ungureanu, Vameşu, Guzun, Al. Tănase, Moloagă – Drăghici, Constantinovici, I. Chiriţă, Goanţă, Dumitraşcu, M. Stoica, Constantin, C. Rontea – Ţîră, Caciureac, Zamfir, Voinea, Bogoi, Ispas. Antrenori: Mircea Rădulescu – Marcel Puşcaş şi Teofil Codreanu.

1993-1994

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Cluj 2-1, 0-2
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 0-1, 0-2
  • UTA Arad 3-1, 1-2
  • Inter Sibiu 2-0, 0-2
  • Sportul Studenţesc 1-0, 1-0
  • Dacia Unirea Brăila 0-0, 0-0
  • Dinamo Bucureşti 0-0, 1-3
  • Electroputere Craiova 0-1, 0-1
  • Steaua Bucureşti 2-1, 0-0
  • FC Braşov 2-1, 2-0
  • Gloria Bistriţa 1-2, 2-1
  • Oţelul Galaţi 1-0, 1-1
  • Petrolul Ploieşti 3-0, 0-1
  • Progresul Bucureşti 2-2, 5-1
  • Farul Constanţa 3-0, 1-2
  • Universitatea Craiova 3-1, 1-3
  • Politehnica Timişoara 1-0, 2-0

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 34m, 16v, 6e, 12î, 43-32, 38 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: ARO Câmpulung 3-5 d.l.d. (d)

Cupa UEFA:

  • Internazionale Milano 0-2, 1-3

Lotul de jucători: Toader, Stelea, V. Niculae – Stanciu, Cârstea, Iovan, Guzun, Vameşu, Budacă, Al. Pavel – Bealcu, F. Motroc, I. Chiriţă, Chebac, Harea, Iosif, Lupu, Manole, C. Rontea – C. Zamfir, Andraşi I, Voinea, Ţîră, Caciureac, Bogoi, Vlădoiu. Antrenori: Marcel Puşcaş şi Teofil Codreanu, Robert Cosmoc şi Teofil Codreanu, Viorel Hizo şi Ilie Rontea.

1994-1995

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Farul Constanţa 5-1, 1-2
  • Sportul Studenţesc 1-0, 1-0
  • Inter Sibiu 3-1, 0-1
  • UTA Arad 1-0, 0-1
  • Electroputere Craiova 1-0, 1-0
  • FC Naţional Bucureşti 2-1, 4-1
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 4-0, 0-1
  • Gloria Bistriţa 4-3, 2-3
  • FC Argeş Piteşti 5-0, 0-1
  • FC Maramureş Baia Mare 3-1, 0-2
  • Steaua Bucureşti 1-1, 1-1
  • Universitatea Cluj 2-0, 2-1
  • FC Braşov 2-0, 0-0
  • Universitatea Craiova 3-5, 2-3
  • Dinamo Bucureşti 2-2, 0-2
  • Petrolul Ploieşti 0-0, 0-2
  • Oţelul Galaţi 2-2, 0-4

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 34m, 16v, 6e, 12î, 55-42, 54 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: ASA Târgu Mureş 2-1 (d)
  • Optimi: Steaua Bucureşti 4-1 (n)
  • Sferturi: FC Baia Mare 4-1 (a)
  • Semifinale: Universitatea Craiova 2-0, 0-1
  • Finală: Petrolul Ploieşti 4-6 d.l.d. (Naţional)

Cupa UEFA:

  • Valletta FC 1-1, 6-2
  • Charleroi 2-0, 1-2
  • Eintracht Frankfurt 2-1, 0-5

Lotul de jucători: Toader, Bratu – Stanciu, Ad. Matei, Bealcu, White, Iovan, Budacă, Curt, Vameşu, N. Costache – Zanfir, Chebac, F. Motroc, Chiriţă, Constantinovici, Lupu, Frunză, Mutică, Ţîră, Ursea, Iosif – Vlădoiu, Voinea, Andraşi I, Bogoi, Turcu, Cojocaru, Stanca. Antrenori: Viorel Hizo şi Marcel Pigulea / Sorin Cârţu – Ilie Rontea şi Marian Rada.

1995-1996

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Cluj 5-0, 0-2
  • Oţelul Galaţi 2-0, 3-0
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1, 1-0
  • FC Braşov 3-0, 0-1
  • Gloria Bistriţa 2-0, 2-1
  • FC Argeş Piteşti 3-0, 2-3
  • Farul Constanţa 3-4, 2-4
  • Steaua Bucureşti 1-1, 0-3
  • Sportul Studenţesc 1-1, 0-0
  • Inter Sibiu 2-0, 1-2
  • Politehnica Iaşi 3-0, 1-0
  • Politehnica Timişoara 4-1, 3-1
  • AS Bacău 3-0, 0-1
  • FC Naţional Bucureşti 1-1, 4-0
  • Petrolul Ploieşti 1-0, 1-2
  • Universitatea Craiova 0-1, 0-2
  • Dinamo Bucureşti 2-0, 1-1

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 34m, 18v, 5e, 11î, 59-33, 59 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Foresta Fălticeni 4-6 d.l.d. (d)

Lotul de jucători: Tene, Vintilă, V. Nicuale – Stanciu, Matei, Bealcu, Bolohan, Vameşu, C. Rontea, Dulca – Chebac, Constantinovici, F. Motroc, Mutică, Chiriţă, Zanfir, Bundea, Sălăgean, Iosif – C. Popa, Târţău, Voinea, M. Savu, Filimon. Antrenori: Viorel Hizo şi Marian Rada / Mircea Rădulescu şi Nicolae Tănăsescu.

Rapid 1999

1996-1997

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Universitatea Cluj 1-0, 2-2
  • FC Naţional Bucureşti 2-4, 1-3
  • Chindia Târgovişte 2-0, 0-1
  • Steaua Bucureşti 0-2, 1-3
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-3, 0-0
  • AS Bacău 2-0, 0-1
  • Oţelul Galaţi 3-4, 1-1
  • Farul Constanţa 2-0, 1-0
  • FC Braşov 1-0, 1-1
  • Gloria Bistriţa 1-1, 2-0
  • Petrolul Ploieşti 0-1, 1-1
  • Sportul Studenţesc 1-1, 0-2
  • Jiul Petroşani 3-0, 1-1
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 2-2
  • Dinamo Bucureşti 3-0, 0-2
  • Universitatea Craiova 2-0, 1-3
  • Politehnica Timişoara 4-1, 2-1

Poziţie la finalul campionatului: 8. Rapid Bucureşti 34m, 13v, 9e, 12î, 45-41, 48 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Inter Sibiu 0-1 (d)

Cupa UEFA:

  • Lokomotiv Sofia 1-0, 1-0
  • Karlsruher SC 1-0, 1-4

Lotul de jucători: Tene, Bratu, Blid, V. Niculae – Stanciu, Dulca, Maftei, Mironaş, Glăvan, Iencsi, Mohora, Bolohan, Vameşu, Nanu, M. Rusu – Zanfir, Constantinovici, I. Chiriţă, Butoiu, Bundea, Chebac, Moga, Mutică, Bugeanu, Cr. Tănase, Fulga, Pristolian – Băban, Târţău, Şumudică, Pancu, B. Andone, C. Popa, Cl. Drăgan, Raicu. Antrenori: Mircea Rădulescu şi Nicolae Tănăsescu / Ion Dumitru – Nicolae Tănăsescu şi Marian Rada / Marian Rada / Nicolae Manea şi Marian Rada.

1997-1998

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0, 1-2
  • Dinamo Bucureşti 2-0, 2-0
  • FC Argeş Piteşti 1-2, 3-0
  • Chindia Târgovişte 3-0, 2-0
  • Petrolul Ploieşti 2-1, 1-1
  • Farul Constanţa 3-0, 1-0
  • Sportul Studenţesc 1-0, 4-0
  • Gloria Bistriţa 2-1, 3-2
  • Universitatea Cluj 2-0, 1-0
  • Steaua Bucureşti 1-1, 2-2
  • Jiul Petroşani 5-0, 6-2
  • Oţelul Galaţi 1-0, 0-1
  • FC Naţional Bucureşti 2-1, 2-1
  • CSM Reşiţa 1-0, 6-1
  • FCM Bacău 2-1, 0-1
  • Foresta Fălticeni 3-0, 1-1
  • Universitatea Craiova 2-1, 2-2

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 34m, 24v, 6e, 4î, 70-24, 78 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Midia Năvodari 1-0 (d)
  • Optimi: Gaz Metan Mediaş 2-1 (n)
  • Sferturi: Sportul Studenţesc 1-0 (a)
  • Semifinale: Dinamo Bucureşti 2-1 (n)
  • Finala: Universitatea Craiova 1-0 (Naţional)

Cupa UEFA Intertoto:

  • Odra WodzisĄaw 4-2 (d)
  • MSK Zilina 2-0 (a)
  • Austria Viena 1-1 (d)
  • Olympique Lyon 1-2 (a)

Supercupa României:

  • Steaua Bucureşti 0-4 (Naţional)

Lotul de jucători: Lobonţ, Bratu – Stanciu, Dulca, Iencsi, Rednic, Mohora, Nanu, Bolohan, Zanfir, Vameşu, Mutică – Bundea, Marinescu, Lupu, Butoiu, Pancu, Bugeanu, Iftodi, Axinciuc, Maier, Măldărăşanu – Şumudică, Ţârţău, B. Andone, C. Popa, Fl. Cârstea, S. Radu. Antrenori: Mircea Lucescu – Nicolae Manea şi Marian Rada.

1998-1999

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Argeş Piteşti 2-0, 1-0
  • FC Oneşti 6-0, 2-1
  • Farul Constanţa 3-0, 0-0
  • CSM Reşiţa 2-1, 2-1
  • Steaua Bucureşti 3-0, 1-1
  • FCM Bacău 3-0, 1-1
  • Petrolul Ploieşti 2-1, 2-2
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 4-0, 2-0
  • Oţelul Galaţi 3-0, 1-0
  • Gloria Bistriţa 5-0, 4-2
  • Dinamo Bucureşti 1-4, 1-0
  • Foresta Fălticeni 2-0, 1-0
  • FC Naţional Bucureşti 5-0, 3-1
  • Olimpia Satu Mare 1-0, 1-1
  • Astra Ploieşti 1-0, 5-1
  • Universitatea Craiova 1-0, 1-0
  • Universitatea Cluj 3-0, 4-1

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 34m, 28v, 5e, 1î, 79-18, 89 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Diplomatic Focşani 4-1 (d)
  • Optimi: Cimentul Fieni 3-0 (n)
  • Sferturi: Gloria Bistriţa 2-1, 1-1
  • Semifinale: FCM Bacău 1-0, 1-2
  • Finala: Steaua Bucureşti 4-6 d.l.d. (Naţional)

Cupa Cupelor:

  • Grevenmacher 2-0, 6-2
  • Valerenga Oslo 2-2, 0-0

Supercupa României:

  • Steaua Bucureşti 5-0 (Naţional)

Lotul de jucători: Lobonţ, Bratu – Stanciu, B. Andone, Dulca, Iencsi, Rednic, V. Popa, Nanu, Bolohan, Mutică, D. Chiriţă, I. Voicu I – Sabău, Măldărăşanu, Bundea, Lupu, Raţ, Bugeanu, Maier, N. Răducan, Oncică, Schmacher – Pancu, Şumudică, S. Radu, R. Niculescu, C. Barbu, Ganea, Ţârţău. Antrenori: Mircea Lucescu – Nicolae Manea şi Marian Rada / Mircea Rednic – Nicolae Manea şi Marian Rada / Dumitru Dumitriu – Nicolae Manea şi Marian Rada / Nicolae Manea şi Marian Rada / Mircea Lucescu – Nicolae Manea şi Marian Rada.

1999-2000

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Astra Ploieşti 1-1, 3-2
  • FCM Bacău 2-1, 0-0
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2, 3-0
  • Steaua Bucureşti 2-2, 3-1
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 1-0
  • Oţelul Galaţi 2-1, 0-2
  • Gloria Bistriţa 2-1, 2-1
  • Extensiv Craiova 4-2, 2-1
  • Petrolul Ploieşti 2-0, 2-4
  • Rocar Bucureşti 1-1, 1-0
  • FC Braşov 2-1, 0-2
  • Dinamo Bucureşti 4-0, 1-2
  • FC Naţional Bucureşti 3-2, 3-2
  • FC Oneşti 3-1, 5-2
  • Farul Constanţa 0-0, 1-1
  • CSM Reşiţa 4-0, 1-0
  • Universitatea Craiova 3-1, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 34m, 22v, 6e, 6î, 65-38, 72 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Hondor Agigea 5-4 d.l.d. (n)
  • Optimi: Gloria Bistriţa 1-0 (n)
  • Sferturi: FCM Bacău 2-1 (n)
  • Semifinale Universitatea Craiova 2-1, 0-2

Liga Campionilor:

  • Skonto Riga 3-3, 1-2

Lotul de jucători: Lobonţ, Bratu, F. Rădulescu, Matyas – D. Chiriţă, Stanciu, Mutică, Rednic, Iencsi, Bolohan, B. Andone, I. Voicu I, Crivac, Luiz Fabiano – Sabău, Lupu, Măldărăşanu, Schumacher, N. Răducan, Bundea, Raţ, Mărgăritescu, Ghioane, T. Bălan – S. Radu, C. Barbu, Maier, Dăscălescu, Târţău, N. Constantin, Kirilov. Antrenori: Mircea Lucescu şi Nicolae Manea.

2000-2001

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Petrolul Ploieşti 3-1, 2-1
  • Dinamo Bucureşti 2-2, 0-0
  • Rocar Bucureşti 2-3, 2-0
  • FC Braşov 1-3, 0-1
  • Gloria Bistriţa 1-0, 1-0
  • Foresta Fălticeni 4-1, 0-1
  • Universitatea Craiova 1-1, 0-0
  • Astra Ploieşti 0-0, 1-0
  • FC Naţional Bucureşti 2-2, 1-2
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1, 0-1
  • Steaua Bucureşti 1-1, 0-0
  • Oţelul Galaţi 2-1, 1-4
  • Gaz Metan Mediaş 2-1, 0-0
  • FC Argeş Piteşti 0-1, 2-0
  • FCM Bacău 1-0, 2-0

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 30m, 13v, 10e, 7î, 38-25, 49 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Jiul Petroşani 4-0 (d)
  • Optimi: FC Baia Mare 1-0 (d)
  • Sferturi: Dinamo Bucureşti 1-2 (n)

Cupa UEFA:

  • Mika Aştarak 3-0, 0-1
  • FC Liverpool 0-1, 0-0

Lotul de jucători: R. Lucescu, Dolha – D. Chiriţă, Buta, Stanciu, Constantinovici, Mutică, Iencsi, Ghioane, Maftei, P. Marin, C. Bar, Crivac, Bandi – Măldărăşanu, Buga, Bundea, Isăilă, Iftodi, Schumacher, Frăsineanu, Raţ, T. Bălan, Nivaldo, Ş. Apostol, N. Grigore – S. Radu, N. Constantin, Sasu, Pancu, D. Niculae, C. Barbu, V. Ion, Burke, Niţă. Antrenori: Anghel Iordănescu şi Nicolae Manea / Mircea Rednic şi Marian Rada.

2001-2002

Meciuri în Divizia Naţională:

  • UMT Timişoara 6-0, 3-0
  • Dinamo Bucureşti 2-2, 2-3
  • Farul Constanţa 2-1, 3-1
  • Sportul Studenţesc 1-0, 1-0
  • Astra Ploieşti 1-1, 2-1
  • FCM Bacău 1-0, 0-1
  • Universitatea Craiova 3-2, 2-2
  • FC Naţional Bucureşti 0-0, 0-1
  • Gloria Bistriţa 5-0, 1-0
  • Steaua Bucureşti 3-0, 1-2
  • FC Argeş Piteşti 1-1, 0-1
  • Petrolul Ploieşti 4-1, 2-0
  • FC Braşov 1-1, 0-3 la masa verde, 0-1 pe teren
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-3, 0-1
  • Oţelul Galaţi 2-1, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 30m, 15v, 6e, 9î, 50-31, 50 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Politehnica Timişoara 3-1 (d)
  • Optimi: FC Argeş Piteşti 2-0 (n)
  • Sferturi: FC Bihor Oradea 5-0 (n)
  • Semifinale: Astra Ploieşti 0-0, 2-2
  • Finală: Dinamo Bucureşti 2-1 (Naţional)

Cupa UEFA:

  • Atlantas Klaipeda 8-0, 4-0
  • PSG 0-3 la masa verde, 0-1 pe teren d.p., 0-0

Supercupa României:

  • Dinamo Bucureşti 2-1 (Naţional)

Lotul de jucători: Dolha, Anghel, F. Rădulescu, Stelea – D. Chiriţă, Bandi, Buta, I. Voicu I, Iencsi, Stanciu, Mutică, Maftei, Perjă, Raţ – Măldărăşanu, Şoavă, Sabău, Schumacher, N. Răducan, Bogdanovici, N. Grigore, Ilyeş, D. Şerban, Godfroid – Pancu, Şumudică, Bratu, Niţă, N. Constantin, D. Niculae. Antrenori: Viorel Hizo şi Marian Rada / Mircea Rednic şi Marian Rada.

prosport rapid
Rapid celebrează câştigarea Cupei în 2002

2002-2003

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Sportul Studenţesc 0-1, 2-1
  • Oţelul Galaţi 5-2, 0-0
  • FC Braşov 1-1, 0-2
  • Poli AEK Timişoara 3-0, 3-1
  • Universitatea Craiova 0-2, 3-1
  • Dinamo Bucureşti 3-1, 2-0
  • Astra Ploieşti 4-1, 2-0
  • FCM Bacău 2-0, 1-2
  • Steaua Bucureşti 1-2, 1-2
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 2-0
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0, 2-1
  • Gloria Bistriţa 3-1, 3-0
  • FC Naţional Bucureşti 2-0, 1-1
  • UTA Arad 3-0, 2-0
  • Farul Constanţa 5-1, 1-2

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 30m, 20v, 3e, 7î, 59-25, 63 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Electromagnetica 5-1 (d)
  • Optimi: FC Argeş Piteş 2-4 d.l.d. (n)

Cupa UEFA:

  • NK HIT Gorica 2-0, 3-1
  • Vitesse Arnhem 0-1, 1-1

Supercupa României:

  • Dinamo Bucureşti 1-0 (Naţional)

Lotul de jucători: Dolha, I. Curcă, R. Lucescu, Savici – Buta, I. Voicu I, Iencsi, Maftei, Perjă, Raţ, Grigore, N. Constantin, Muzinga, Brujan, Bordeanu – Măldărăşanu, Sabău, Ilyeş, Şoavă, Schumacher, Bisconti, Godfroid, Pandele, Cl. Ionescu, Luţu, Zyiati – Bratu, Bădoi, D. Niculae, Niţă, Makinwa, Saghin. Antrenori: Mircea Rednic şi Marian Rada.

2003-2004

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Bihor Oradea 2-1, 1-1
  • Steaua Bucureşti 1-1, 3-3
  • FC Naţional Bucureşti 0-1, 2-0
  • Oţelul Galaţi 2-0, 1-0
  • FCM Bacău 1-1, 1-2
  • Universitatea Craiova 3-1, 1-3
  • Farul Constanţa 2-3, 1-1
  • FC Braşov 1-0, 0-2
  • Gloria Bistriţa 3-0, 2-2
  • Dinamo Bucureşti 2-3, 4-3
  • Petrolul Ploieşti 2-0, 2-0
  • Poli AEK Timişoara 3-0, 0-1
  • Apullum Alba Iulia 2-2, 4-0
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0, 2-1
  • FC Argeş Piteşti 1-0, 2-0

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 30m, 16v, 7e, 7î, 51-32, 55 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Pandurii Târgu Jiu 3-0 (d)
  • Optimi: FC Bihor Oradea 1-0 (a)
  • Sferturi: Oţelul Galaţi 1-0, 0-2

Liga Campionilor:

  • Anderlecht Bruxelles 0-0, 2-3

Lotul de jucători: Dolha, Dossey, I. Curcă, A. Bogdan, Sardescu – Buta, Galamaz, I. Rada, I. Stancu, I. Dumitru, Brujan, Iencsi, Maftei, Şoavă, Perjă, N. Constantin, Grigore, Bordeanu, Răuţă, Alcani – Măldărăşanu, Bădoi, Ilyeş, Ziyati, Luţu, Ciubotariu, Godfroid, Djurici, Irimia, Negru, Vasilache, M. Călin – Bratu, Niculae, S. Ilie, Niţă, Makinwa, V. Iacob. Antrenori: Mircea Rednic şi Marian Rada / Dan Petrescu – Marian Rada şi Cezar Zanfir / Viorel Hizo şi Cezar Zanfir.

2004-2005

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Politehnica Iaşi 2-0, 2-1
  • Steaua Bucureşti 2-1, 0-0
  • CFR Cluj 3-0, 1-1
  • FC Naţional Bucureşti 3-0, 3-3
  • FCM Bacău 2-0, 1-2
  • FC Braşov 2-0, 1-0
  • Politehnica Timişoara 0-3, 1-1
  • Gloria Bistriţa 3-1, 2-0
  • Oţelul Galaţi 3-0, 0-1
  • Unirea Alba Iulia 2-2, 1-1
  • Dinamo Bucureşti 2-1, 2-2
  • Universitatea Craiova 4-0, 0-2
  • FC Argeş Piteşti 3-2, 0-0
  • Farul Constanţa 3-1, 0-2
  • Sportul Studenţesc 3-0, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 30m, 16v, 9e, 5î, 51-27, 57 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Dacia Unirea Brăila 0-1 (d)

Lotul de jucători: Dolha, I. Curcă, D. Coman – M. Constantin, Maftei, Perjă, I. Stancu, N. Constantin, Aluisio da Silva Neves Junior, Cr. Ionescu, I. Rada, F. Moldovan, Ad. Rusu – Măldărăşanu, Bădoi, Ilyeş, Artavazd Karamyan, V. Negru, Jose Rogerio de Melo, Aliuţă, Pandele, Godfroid, N. Grigore, V. Dinu, Vasilache – S. Ilie, Burdujan, D. Niculae, Arman Karamyan, Buga, Gane, Anton Petrea. Antrenor: Răzvan Lucescu

2005-2006

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Vaslui 1-1, 1-0
  • FC Argeş 1-1, 1-1
  • FC Naţional 1-0, 0-1
  • Politehnica Timişoara 0-0, 3-1
  • Oţelul Galaţi 4-0, 3-3
  • Pandurii Târgu Jiu 3-0, 0-0
  • Dinamo Bucureşti 3-0, 2-5
  • Politehnica Iaşi 1-0, 4-1
  • FCM Bacău 2-1, 1-0
  • Steaua Bucureşti 0-0, 2-0
  • Farul Constanţa 0-0, 2-1
  • Gloria Bistriţa 1-0, 1-2
  • CFR Cluj 1-0, 3-1
  • Sportul Studenţesc 3-0, 0-1
  • Jiul Petroşani 3-0, 0-3***

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 30m, 17v, 8e, 5î, 47-23, 59 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: FCM Reşiţa 1-0 (d)
  • Optimi: Cetatea Suceava 3-2 (n)
  • Sferturi: Politehnica Iaşi 1-0 (n)
  • Semifinale: Petrolul Ploieşti 4-1, 3-3
  • Finală: FC Naţional 1-0 (Naţional)

Cupa UEFA:

  • Sant Julia 5-0, 5-0
  • Vardar Skopje 3-0, 1-1
  • Feyenoord Rotterdam 1-0, 1-1
  • Stade de Rennes 2-0 (a)
  • Şahtar Doneţsk 1-0 (d)
  • PAOK Salonic 1-0 (a)
  • VfB Stuttgart 1-2 (d)
  • Hertha Berlin 2-0, 1-0
  • SV Hamburger 2-0, 1-3
  • Steaua Bucureşti 1-1, 0-0

Supercupa României:

  • Steaua Bucureşti 0-1 (Naţional)

Lotul de jucători: Dolha, Mincă, D. Coman – M. Constantin, F. Moldovan, Maftei, I. Stancu, N. Constantin, Perjă, I. Rada, Săpunaru – Bădoi, Măldărăşanu, R. Stancu, Ilyeş, Mara, Vasilache, Artavazd Karamyan, E. Dică, N. Grigore, V. Negru – Buga, D. Niculae, Burdujan, Pancu, V. Moldovan, Griffiths, Zicu. Antrenor: Răzvan Lucescu

2006-2007

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Pandurii Târgu Jiu 1-1, 1-1
  • Jiul Petroşani 1-0, 0-1
  • Politehnica Timişoara 2-0, 0-0
  • Universitatea Craiova 1-1, 0-0
  • UTA Arad 4-0, 0-1
  • FC Vaslui 2-0, 1-1
  • Steaua Bucureşti 2-3, 1-1
  • FC Argeş 2-1, 2-1
  • Farul Constanţa 3-2, 2-1
  • Dinamo Bucureşti 1-4, 1-3
  • Gloria Bistriţa 4-0, 3-3
  • Politehnica Iaşi 3-0, 0-0
  • CFR Cluj 3-1, 2-3
  • Oţelul Galaţi 3-3, 7-0
  • Unirea Urziceni 1-0, 1-1
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 4-1, 3-0
  • FC Naţional 2-1, 0-4

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 34m, 16v, 11e, 7î, 63-39, 59 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: CSM Râmnicu Vâlcea 4-0 (a)
  • Optimi: Universitatea Craiova 1-0 (n)
  • Sferturi: FC Argeş 2-0* (n)
  • Semifinale: Pandurii Târgu Jiu 2-0 (n)
  • Finală: FPolitehnica Timişoara 2-0 (Timişoara)

Cupa UEFA:

  • Sliema Wanderers 5-0, 1-0
  • FK Sarajevo 2-0, 0-1
  • Nacional Madeira 1-0, 2-1*
  • PSG 0-0 (a)
  • Hapoel Tel Aviv 2-2 (d)
  • Mlada Boleslav 1-1 (a)
  • Panathinaikos Atena 0-0 (d)

Supercupa României:

  • Dinamo Bucureşti 7-6 d.l.d. (Naţional)

Lotul de jucători: Marinescu, D. Coman, Edel, Mincă – Săpunaru, Maftei, Perjă, N. Constantin, I. Rada, M. Constantin, G. Petroiu, Pistol, Bozovic – Bădoi, N. Grigore, R. Stancu, Artavazd Karamyan, I. Stancu, Vasilache, V. Negru, C. Lazăr, E. Dică, Măldărăşanu, An. Petrescu, Grigorie, Cesinha – Buga, Griffiths, Zicu, Burdujan, Moldovan, Mazilu, I. Ganea, Răduţă. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Rapid 2006

2007-2008

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Dacia Mioveni 3-0, 2-1
  • Gloria Bistriţa 2-2, 2-1
  • Universitatea Cluj 1-2, 2-1
  • Oţelul Galaţi 4-2, 1-0
  • Politehnica Timişoara 0-1, 1-1
  • Universitatea Craiova 2-0, 1-1
  • Steaua Bucureşti 0-3***, 0-0
  • Gloria Buzău 0-0, 0-1
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 5-1, 1-0
  • Farul Constanţa 2-0, 0-0
  • Politehnica Iaşi 3-0, 2-0
  • CFR Cluj 1-2, 0-1
  • Pandurii Târgu Jiu 1-0, 3-1
  • Unirea Urziceni 1-1, 1-0
  • Dinamo Bucureşti 1-2, 2-0
  • UTA Arad 2-3, 0-1
  • FC Vaslui 2-1, 4-2

Poziţie la finalul campionatului: 3. Rapid Bucureşti 34m, 18v, 7e, 9î, 52-31, 61 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: FCM Bacău II 3-0 (d)
  • Optimi: Politehnica Iaşi 3-0 (d)
  • Sferturi: Unirea Urziceni 0-1 (n)

Cupa UEFA:

  • FC Nurnberg 2-2, 0-0

Lotul de jucători: D. Coman, Andrade – Săpunaru, Maftei, M. Constantin, Bozovic, Perjă, Tamandare, P. Leonard – Măldărăşanu, C. Lazăr, Grigorie, Cesinha, R. Stancu, E. Dică, N. Grigore, O. Herea, Matos – Mazilu, Buga, Burdujan, Dobroiu, Boya, Pancu, Joao Paulo Pinto, Despotovic, Răduţă. Antrenori: Cristiano Bergodi, Mircea Rednic, Marian Rada

2008-2009

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Gloria Bistriţa 3-0, 3-1
  • Farul Constanţa 1-0, 2-0
  • CFR Cluj 1-0, 0-0
  • Oţelul Galaţi 4-0, 1-2
  • Dinamo Bucureşti 2-1, 0-3
  • FC Timişoara 0-2, 0-1
  • Unirea Urziceni 1-2, 1-1
  • FC Braşov 3-1, 0-0
  • FC Argeş 1-3, 0-1
  • Pandurii Târgu Jiu 2-0, 0-2
  • Gaz Metan Mediaş 4-2, 0-1
  • CS Otopeni 3-0, 2-1
  • Gloria Buzău 1-0, 1-0
  • Steaua Bucureşti 0-0, 2-1
  • Universitatea Craiova 0-3, 0-0
  • FC Vaslui 2-2, 0-1
  • Politehnica Iaşi 2-2, 2-1

Poziţie la finalul campionatului: 8. Rapid Bucureşti 34m, 16v, 7e, 11î, 44-34, 55 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Petrolul Ploieşti 3-2 d.p. (a)
  • Optimi: Internaţional Curtea de Argeş 3-0 (n)
  • Sferturi: Dinamo Bucureşti 2-4 (n)

Cupa UEFA:

  • VfL Wolfsburg 1-1, 0-1

Lotul de jucători: Andrade, Pardo, Marinescu – Maftei, R. Fernandes, Perjă, Bozovic, Păun, M. Constantin, J. P. Andrade, Vella, Mardare – O. Herea, C. Lazăr, Julio Cesar, Spadacio, Cesinha, N. Grigore, Paulista, Adefemi, Grigorie, E. Dică, Ivelja – Boya, Joao Paulo Pinto, Răduţă, Mejolaro, Djalovic, Dobroiu, Ioniţă I. Antrenori: Jose Peseiro, Nicolae Manea, Marian Rada, Viorel Hizo

2009-2010

Meciuri în Divizia Naţională:

  • Politehnica Iaşi 4-1, 1-2
  • Unirea Urziceni 1-1, 0-1
  • FC Timişoara 1-0, 3-0***
  • Unirea Alba Iulia 2-0, 1-0
  • Astra Ploieşti 0-1, 1-3
  • FC Vaslui 3-2, 0-1
  • Universitatea Craiova 0-1, 4-3
  • Internaţional Curtea de Argeş 4-0, 2-1
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1, 4-0
  • CFR Cluj 1-4, 0-1
  • Steaua Bucureşti 5-1, 1-1
  • Oţelul Galaţi 3-0, 0-0
  • Dinamo Bucureşti 2-2, 1-1
  • Gaz Metan Mediaş 4-1, 0-0
  • Pandurii Târgu Jiu 1-0, 1-1
  • FC Braşov 2-1, 1-1
  • Gloria Bistriţa 2-1, 1-1

Poziţie la finalul campionatului: 7. Rapid Bucureşti 34m, 14v, 10e, 10î, 53-38, 52 p

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: FC Bihor Oradea 2-0 (d)
  • Optimi: Internaţional Curtea de Argeş 1-2 (n)

Lotul de jucători: Straton, Marinescu, Bornescu – Păun, M. Constantin, Iencsi, Mardare, Helder, Bozovic, R. Fernandes, A. Iordache, Ciz, Săpunaru – O. Herea, C. Lazăr, Matic, Cesinha, Spadacio, Grigorie, Ivelja, Al. Tene, I. Iordache, Al. Coman, T. Bălan, Varga – Joao Paulo Pinto, Djalovic, Buga, Răduţă, Ioniţă I, Dobroiu, Gauracs. Antrenori: Viorel Hizo, Nicolae Manea, Ciprian Panait, Ioan Andone

2010-2011

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Vaslui 2-0, 1-1
  • Unirea Urziceni 1-0, 0-0
  • Oţelul Galaţi 0-0, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 0-0, 2-3
  • Gloria Bistriţa 2-0, 2-3
  • Gaz Metan Mediaş 2-1, 1-0
  • CFR Cluj 2-0, 1-0
  • Universitatea Craiova 0-0, 1-1
  • Victoria Brăneşti 7-1, 0-0
  • FC Timişoara 3-2, 1-2
  • Astra Ploieşti 3-0, 0-0
  • Sportul Studenţesc 0-1, 2-0
  • Pandurii Târgu Jiu 1-1, 1-0
  • Steaua Bucureşti 0-0, 1-0
  • FCM Târgu Mureş 1-1, 0-1
  • Universitatea Cluj 3-0, 2-1
  • FC Braşov 1-0, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 34m, 16v, 11e, 7î, 43-22, 59 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Petrolul Ploieşti 5-0 (a)
  • Optimi: Astra Ploieşti 2-0 d.p. (d)
  • Sferturi: Steaua Bucureşti 0-1 (a)

Lotul de jucători: Bornescu, D. Coman, Straton – R. Duarte, M. Antonio, M. Constantin, Bozovic, Ezequias, Glauber, Vidanov – C. Lazăr, M. Roman, O. Herea, Spadacio, Cesinha, N. Grigore, Grigorie, Veronesi, S. Frunză, Candido Costa, Olberdam, Ioniţă II – Sburlea, Cassio, Răduţă, Dobroiu, Pancu, Ciolacu. Antrenori: Marius Şumudică, Marian Rada

2011-2012

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Vaslui 3-0, 3-2
  • Universitatea Cluj 1-1, 0-2
  • Petrolul Ploieşti 2-0, 1-0
  • Concordia Chiajna 2-0, 1-0
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2, 2-1
  • FC Braşov 1-1, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 0-0, 0-0
  • CFR Cluj 1-1, 5-0
  • Voinţa Sibiu 3-0, 1-0
  • CS Mioveni 4-0, 2-1
  • Steaua Bucureşti 1-1, 0-0
  • Astra Ploieşti 3-2, 1-0
  • FCM Târgu Mureş 1-1, 2-0
  • Gaz Metan Mediaş 5-3, 2-2
  • Pandurii Târgu Jiu 2-2, 0-3
  • Sportul Studenţesc 2-0, 2-0
  • Oţelul Galaţi 2-0, 0-1

Poziţie la finalul campionatului: 4. Rapid Bucureşti 34m, 18v, 10e, 6î, 54-29, 64 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Juventus Bucureşti 4-1 (a)
  • Optimi: CS Otopeni 5-0 (a)
  • Sferturi: Pandurii Târgu Jiu 2-0 (a)
  • Semifinale: FC Vaslui 3-2, 1-0
  • Finală: Dinamo Bucureşti 0-1 (Naţional)

Liga Europa:

  • Slask Wroclaw 1-1, 3-1
  • Hapoel Tel Aviv 1-3, 1-0
  • PSV Eindhoven 1-3, 1-2
  • Legia Varşovia 0-1, 1-3

Lotul de jucători: D. Coman, Straton, Vâtcă, Drăghia – R. Duarte, M. Antonio, Burcă, Bozovic, V. Creţu, Ezequias, Glauber, Oros – I. Apostol, Alexa, O. Herea, Deac, M. Roman, Grigorie, Teixeira, N. Grigore, Sotelo, Pavlovic, Gângioveanu – Cassio, Surdu, Sburlea, Pancu, Ioniţă I. Antrenor: Răzvan Lucescu

2012-2013

Meciuri în Divizia Naţională:

  • FC Vaslui 2-2, 0-1
  • Oţelul Galaţi 2-3, 1-1
  • CSMS Iaşi 1-0, 1-0
  • Dinamo Bucureşti 0-1, 1-2
  • Petrolul Ploieşti 0-0, 0-0
  • CFR Cluj 3-2, 0-0
  • Pandurii Târgu Jiu 2-0, 0-2
  • Gloria Bistriţa 3-1, 1-0
  • Steaua Bucureşti 1-1, 0-1
  • Viitorul Ovidiu 2-1, 2-1
  • CS Turnu Severin 1-0, 1-0
  • FC Braşov 1-2, 0-2
  • Concordia Chiajna 0-0, 0-0
  • Astra Giurgiu 0-2, 2-3
  • Universitatea Cluj 1-4, 2-1
  • Gaz Metan Mediaş 2-1, 1-1
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0, 0-0

Poziţie la finalul campionatului: 9. Rapid Bucureşti 34m, 13v, 10e, 11î, 35-35, 49 p

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: Olimpia Satu Mare 6-0 (a)
  • Optimi: Delta Tulcea 4-1 (a)
  • Sferturi: Astra Giurgiu 2-3 d.p. (a)

Liga Europa:

  • MyPa 3-1, 2-0
  • SC Heerenveen 1-0, 0-4

Baraj pentru Liga 1:

  • Concordia Chiajna 2-1 d.p. (n)

Lotul de jucători: Albuţ, Pecanha, Drăghia – R. Duarte, Burcă, Oros, I. Voicu II, M. Constantin, Bozovic, Glauber, Wallace, Abrudan, N. Vasile, Păun, Mardare, Ad. Grigore, Dăescu, Stoica – M. Roman, Pavlovic, Teixeira, Milisavljevic, N. Grigore, Grigorie, Codrea, O. Herea, Al. Coman, Renan, E. Dică, Fl. Călin, An. Matei, Ioniţă II – Ilijoski, Pancu, Stefan Pereira, Goga, Ciolacu, Surdu, Ioniţă I, Martin. Antrenori: Ioan Ovidiu Sabău, Marian Rada

Săpunaru Niculae Pancu
Pancu, Săpunaru, Niculae

2013-2014

Meciuri în Divizia Naţională: 

  • FC Vaslui 1-2 (d)
  • Viitorul Ovidiu 1-1 (a)

Meciuri în liga a doua:

  • ACS Berceni 3-0, 1-1
  • Gloria Buzău 1-1, 2-0
  • Unirea Tărlungeni 0-1, 1-0
  • SC Bacău 1-0, 2-1
  • CF Brăila 5-2, 2-1
  • FC Clinceni 1-0, 0-0
  • Farul Constanţa 3-2, 2-0
  • Unirea Slobozia 0-1, 0-1
  • CSMS Iaşi 0-2, 2-2
  • Rapid Suceava 5-1, 2-2
  • Dunărea Galaţi 1-0, 0-2

Play-off liga a doua:

  • FC Clinceni 2-1, 2-1
  • SC Bacău 1-0, 2-1
  • ACS Berceni 2-0, 2-2
  • CSMS Iaşi 2-2, 0-0
  • Unirea Slobozia 2-2, 1-1

Poziţie la finalul campionatului: 2. Rapid Bucureşti 20m, 9v, 8e, 3î, 26-18, 35 puncte

Cupa României:

  • 32-imi: FC Voluntari 1-0 d.p. (d)
  • Şaisprezecimi: Ceahlăul Piatra-Neamţ 3-1 (a)
  • Optimi: Petrolul Ploieşti 0-2 (a)

Lotul de jucători: Drăghia, Plopeanu, Gordin – A. Iacob, I. Voicu II, Al. Coman, Tânc, Păun, Ad. Grigore, N. Vasile, Lung, Wallace, Săndulescu – M. Stoica, V. Negru, Doman, Ioniţă II, Selagea, Lazea, An. Matei, Cl. Herea, Obed, E. Dică, T. Bălan, Fl. Călin, Fl. Istrate – Pancu, Ciolacu, Martin, Lukanovic, Niculae. Antrenori: Sandu Tăbîrcă, Viorel Moldovan

2014-2015

Meciuri în Divizia Naţională: 

  • Steaua Bucureşti / FCSB 1-3, 1-0
  • Viitorul Ovidiu 0-0, 2-1
  • Gaz Metan Mediaş 1-1, 1-0
  • Petrolul Ploieşti 1-1, 0-0
  • Astra Giurgiu 0-2, 0-2
  • Oţelul Galaţi 2-0, 0-2
  • Universitatea Cluj 2-1, 0-1
  • ASA Târgu Mureş 1-2, 0-1
  • Dinamo Bucureşti 0-3, 0-2
  • Concordia 1-0, 0-0
  • FC Braşov 0-1, 2-1
  • FC Botoşani 2-2, 0-3
  • CSMS Iaşi 0-1, 0-0
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1, 1-0
  • CS U Craiova 1-2, 0-2
  • CFR Cluj 0-0, 1-2
  • Pandurii Târgu Jiu 0-3, 0-2

Poziţie la finalul campionatului: 16. Rapid Bucureşti 34m, 8v, 9e, 17î, 21-42, 33 puncte

Cupa României:

  • Şaisprezecimi: FC Botoşani 5-4 d.l.d. (a)
  • Optimi: CFR Cluj 1-2 (a)

Cupa Ligii României:

  • Optimi: CS U Craiova 1-0 (a)
  • Sferturi: Steaua Bucureşti 1-2 (a)

Lotul de jucători: Drăghia, Bornescu, Buchta – Păun, A. Iacob, Al. Coman, Tânc, Stoica, Săndulescu, Lung, Mera, Savin, N. Vasile, Mendy, Săpunaru, Josl, Cmovs, Borda, J. Oriol, Sapina – V. Negru, Selagea, Fl. Călin, Cojocnean, I. Roşu, E. Dică, L. Buş, Al. Dan, Rui Miguel, Gecov, Garai, Meulens, Cerlincă, Coimbra, E. Oriol, R. Alves, Kikas – Ciolacu, Pancu, Martin, V. Balint, Milinceanu, Boukaka, Niculae, Benson. Antrenori: Marian Rada, Ionel Ganea, Cristi Pustai, Cristiano Bergodi

2015-2016

Meciuri în liga a doua:

  • CS Baloteşti 3-0, 1-0
  • Farul Constanţa 0-0, 0-1
  • Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0, 2-0
  • Gloria Buzău 4-0, 2-1
  • Academica Clinceni 1-0, 2-0
  • Dunărea Călăraşi 1-0, 1-0
  • Dacia Unirea Brăila 3-1, 1-1
  • Bucovina Pojorâta 5-0, 1-2
  • Rapid Suceava 1-1, 0-0
  • SC Bacău 5-1, 3-0
  • Oţelul Galaţi 0-0, 3-0
  • ACS Berceni 1-1, 2-1

Play-off liga a doua:

  • SC Bacău 1-2, 1-1
  • Academica Clinceni 3-1, 3-2
  • Farul Constanţa 1-0, 1-0
  • Dacia Unirea Brăila 1-0, 0-2
  • Dunărea Călăraşi 1-0, 0-3

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 24m, 16v, 6e, 2î, 43-10, 54 puncte

Cupa României:

  • 32-imi: ACS Berceni 0-1 (d)

Lotul de jucători: C. Manea, P. Romero, Drăghia, Botaş – Robuste, Josl, Avrămia, N. Vasile, Kusnir, Grassi, Ferran Monzo, Fran, Fota – Trandu, I. Popa, Luque, Moke, Tudoran, D. Burcea, Cerlincă, Raiciu, A. Mitu, R. Costin, Căruţă – N’Koyi, Martin, Embalo, G. Ganea, Jeslinek, Cioablă, C. Ţîră, Morar, Jorda, Potecea. Antrenor: Dan Alexa

Dan Alexa ProSport
Dan Alexa

2016-2017

Meciuri în liga a cincea Bucureşti, seria a 2-a:

  • SSC Băneasa 5-0, 0-3***
  • CS Pantelimon 9-0, 3-0
  • Unirea Dobroeşti 6-0, 2-1
  • Frăţia II 3-0***, 3-0***
  • CS Cadet 6-2, 12-2
  • AFC Asalt 8-4, 2-3
  • CS FC Dinamo 2-0, 1-1
  • VK Soccer 3-0, 8-1
  • FC Galaxya 9-5, 6-2

Play-off în liga a 4-a Bucureşti, seria a 2-a:

  • AFC Asalt 2-1, 1-2
  • VK Soccer 4-1, 2-0
  • Unirea Dobroeşti 9-1, 3-0
  • SSC Băneasa 2-1, 5-4

Play-off clasament cu locul 2 din seria 1 a ligii a cincea Bucureşti:

  • Progresul Spartac II 4-2 d.p., 2-2

Poziţie la finalul campionatului: 1. Rapid Bucureşti 28m, 21v, 4e, 3î, 120-39, 67 puncte

Cupa României, faza Bucureşti:

  • turul I: AFC Asalt 6-3 d.l.d.

Lotul de jucători: Dragne, Toma, Oprea, Velica – Boian, Ursescu, Geambaşu, Manole, Costache, A. Dumitru, Stoian, Tociu, Badea, Cazan, Sandu – N. Ioniţă, Cocu, R. Georgescu, Dachin, Stancu, Pilă, Dovleac, Nemuc, S. Iosif, A. Niţu, R. Croitoru, M. Popa, A. Mitea, Feroiu, Bordei, Andreianu, Lupaşcu – Bărbălău, Berechet, Ţonea, Al. Petre, C. Dinu, Magdalinis, Haidar, A. Dumitrescu, Brăileanu. Antrenor: Mihai Iosif

2017-2018

Meciuri în liga a patra Bucureşti:

  • FC Carmen 1-1, 0-3
  • CS Victoria 2-0, 1-2
  • Metaloglobus II 0-4, 1-3
  • AS Tricolor 2-4, 4-7
  • AS Romprim 8-4, 5-1
  • Academia 0-3, 1-5
  • Venus 6-0, 9-0
  • Comprest GIM 3-1, 1-2
  • CSA Steaua 0-2, 0-7
  • Progresul 2005 CS 5-3, 11-2
  • Progresul Spartac II 5-1, 4-1
  • AS Termo 3-0, 1-0
  • AFC Asalt 2-3, 2-1
  • CS FC Dinamo 1-1, 1-4

Poziţie la finalul campionatului: 8. Rapid Bucureşti 28m, 13v, 2e, 13î, 80-65, 41 puncte

Cupa României, faza Bucureşti:

  • optimi: CS FC Dinamo 1-0 (d)
  • sferturi: Comprest GIM 0-2 (d)

Lotul de jucători: Stamate, Oprea, Kremmers, Marinescu, Portaru – G. Panait, Săveanu, Cristofor, Cr. Neagu, Moldoveanu, R. Popa, Caliţa, Pîrvescu, Noel, Corlan, Nagy, Geambaşu, D. Dumitru, Dumitrică, S. Drăgan, A. Apostol – Al. Stoica, N. Ioniţă, C. Stan, Munaf, N. Samoilă, Trică, C. Tănase, R. Croitoru, Mateianu, Ov. Dumitru, Chirvase, Batchabi, Trandafir, I. Popa, Stemate, D. Stoian, Cosmescu – Vuk, C. Niţu, Semudenge, C. Dinu, Magdalinis, Moroşanu, D. Ene, Kana, Berechet, Brăileanu, A. Niculescu, Al. Petre, M. Mihalache, G. Ene . Antrenori: Andrei Anghel Constantinescu, Robert Georgescu

clasament
Rapid 2017
AFC Rapid
Rapid 2017
AFC Rapid - steaua
Rapid 2018

Se consideră doar rezultatele până în vara lui 2018

Pentru a marca şi cu o încheiere pe măsură, acest material mamut, trebuie menţionat că ne-am decis să ne oprim cu rezultatele la vara anului lui 2018. Motivul este lesne de înţeles. Dacă până în acel moment a fost limpede, a existat un singur şi numai unul Rapid Bucureşti angrenat legal din punct de vedere sportiv şi legislativ în campionatul divizionar al fotbalului românesc, la finalul lui 2018 există trei entităţi care revendică numele de Rapid Bucureşti. Aşadar, avem:

  • AFC Rapid, echipă ce joacă în liga a 4-a şi care a intrat, recent, în insolvenţă – decizie ce poate fi atacată în instanţă;
  • ACS Rapid Frumoşii Nebuni ai Giuleştiului – entitate care şi-a obţinut personalitatea juridică sub denumirea de Rapid Bucureşti în vara lui 2017, dar care a intrat în competiţii oficiale abia la un an distanţă;
  • FC R, recunoscută cu jumătate de gură de FRF ca Fotbal Club Rapid. Continuatoare a Academiei Rapid – fără personalitate juridică.

Epilog

În fine, pentru că disputa de mai sus vă este destul de cunoscută, nu avem de gând să insistăm prea mult, ci doar să o reamintim, pentru ca voi să ştiţi de ce ne-am oprit la mijlocul lui 2018. Este o dovadă de respect pentru suporterii care aşteaptă ca totul să se liniştească şi, mai ales, ca procesele să se încheie. Cel în care se cere insolvenţa AFC Rapid, cel în care AFC Rapid solicită anularea mărcii revendicate de entitatea aflată în lichidare, SC FC Rapid SA. Cea care a dorit să transfere numele către Fotbal Club R, dar fără succes, având în vedere că instanţa a respins solicitarea incredibilă a lichidatorului Mihai Florea de a schimba denumira entităţii pe care o lichidează în… Locomotiva Giuleştina! Până când totul se va clarifica, noi considerăm acestea drept toate rezultatele oficiale ale echipei de fotbal Rapid. Pentru upgradări e posibil să mai aşteptăm ceva ani! Rămâi pe 1923.ro!

*** – partidele marcate cu acest simbol au fost decise de comisii

Giuleşti csa steaua - Academia Rapid
O imagine cu stadionul Giuleşti care te lasă fără cuvinte de la meciul csa steaua – Academia Rapid