INFO / Rapid la final de an. Toate rezultatele obţinute în 2018

Rapid
Imagine de la sărbătoarea de 94 ani e Rapid

În anul 2018, activitatea sportivă a CS Rapid București a cunoscut un reviriment substanțial, punctat în special de secțiile de baschet și polo. Este de ajuns să ne amintim titlul de campioană națională cucerit de echipa masculină de baschet 3X3, precum și de Cupa României la polo feminin. Alte performanțe importante au fost titlurile de vicecampioane aduse în palmaresul clubului de către echipele de baschet feminin U20 sau polo feminin. Nu trebuie uitată nici contribuția la loturile naționale, precum și medaliile la popice, promovarea la baschet masculin și feminin, ori secțiile de interes olimpic. În special la haltere și lupte, unde s-au obținut medalii europene și mondiale, avem rezultate care ne dau dreptul să sperăm la un viitor mai bun.

Mai jos am detaliat rezultatele obținute în anul 2018 de fiecare secție în parte

Secția ATLETISM a CS Rapid

Cupa de Iarnă

Au câștigat probele la care au participat Maria Bisericescu – 60 metri, Denisa Lupescu – săritura în înălțime junioare III și săritura în lungime, Elena Didulescu – săritura în înălțime junioare II, Ilinca Paraschivescu – 800 metri. Antona Rotaru, l proba de 800 de metri, dar și Maria Bisericescu, la 200 de metri, au obținut medalii de bronz.

Performanța Mariei Bisericescu, la 60 de metri plat, a fost cea mai bună din concurs, în conformitate cu tabela internațională de punctaj.

Campionatele Naționale de juniori I

Bianca Anton – argint 400 metri garduri

Bianca Anton – bronz 400 metri plat

Campionate Nationale juniori  III

În prima zi, CS Rapid București a cucerit trei medalii de bronz prin ștafeta feminină de 4X100 metri, precum și prin Elena Didulescu, 1.65 metri la săritura în înălțime, sau Elena Bisericescu, 12.52 secunde la 100 metri.

Elena Bisericescu a devenit campioană națională la proba de 200 metri, cu timpul de 25,62 secunde. Performanța sprinterei noastre este extraordinară, în contextul în care ieri după-amiază a participat la trei probe: serii la 100 metri, finala la 100 metri și ștafetă 4X100 metri, fiind dublă medaliată cu bronz.

Campionate Naționale sală juniori I

Sprinterul Robert Breahnă a terminat al doilea, cu timpul de 7.91 secunde, proba de 60 metri plat. La săritura în înălțime, Mihai Bolocan, s-a clasat pe locul al treilea, trecând peste ștacheta de 1.95 metri.

Campionate Naționale Juniori II

Se raportează următoarele performanțe:

Locul II pentru Didulescu Elena la săritura în înălțime cu record personal egalat, Bisericescu Maria, finalista la 100m, cu Personal best 11,68 secunde și locul 6 la 200 m, Denisa Lupescu locul 5 la săritura în lungime cu 5.09m și Ilinca Paraschivescu locul VIII la 1500m, sunt câteva dintre rezultatele frumoase ale feroviarilor. Ilinca Paraschivescu, în prima ei cursa de 3000m, a obținut un merituos loc VIII.

De asemenea, la triplusalt, George Dima a obținut medalia de bronz.

Campionate Naționale copii

Trei medalii de aur: Gutu Iulian la 300 m, Lazăr Matei la săritura în înălțime și Lazăr Toma la triatlon. Alte două medalii sunt de argint, Crăciun Andreea la săritura în lungime și Drăghici Antoniu la greutate.

La acest palmares se adaugă două medalii de bronz, cucerite de Eftenie Mihnea la săritura în înălțime și stafeta rapidistă de 8x50m mixt.

Campionate Municipale juniori și copii

Locuri I :

Bolocan Mihai cu PB egalat-2.00m la saritura în înălțime,  Lupescu Denisa la saritura în lungime, Neaga Budoiu Ioana la triplusalt, Paraschivescu Ilinca la 1500m și Ștafeta 100+200+300+400 – juniori – și Mihăilescu Matei PB la 800m,  Răduț Andreea la 1500m, Gutu Iulian cu PB la 200m și Stafeta 4x100m la Copii I.

Locuri II:

Didulescu Elena și Floares Elena la saritura în înălțime,  Bisericescu Maria la 100m, Neaga Budoiu Ioana la 80mg, Paraschivescu Ilinca la 800m, Constantin Alexandru la 200mg.

Locul III:

Lupescu Denisa la saritura în înălțime, Bisericescu Maria la 200m și Gutu Cristian cu PB. la saritura în lungime!

Campionate Internaționale ale României

Cosmin Dumitrache a câștigat proba de 110 metri garduri, cu timpul de 14.20 secunde. Ionela Luca s-a impus la săritura cu prăjina, trecând peste ștacheta înălțată la 3.80 metri.

Adrian Vasile, la săritura în lungime, a cucerit medalia de bronz, cu o performanță de 7.58 metri, în timp ce Elena Viscun, la 100 metri garduri, a luat argintul, cu 14.12 secunde.

La săritura în înălțime masculin, Mihai Anastasiu a cucerit medalia de bronz cu o performanță de 2.15 metri. În competiție s-au mai aflat alți colegi ai săi de club cum ar fi Dan Lăzărică, locul 5 cu 2.10 metri și Mihai Bolocan, locul 8 cu 1.95 metri.

Bianca Anton a fost introdusă la proba de 400 metri garduri unde s-a clasat pe locul 5, cu timpul de 65,64 secunde.

Valentin Stanciu, la săritura cu prăjina, a cucerit medalia de argint, cu o performanță de 4.40 metri. Ionela Luca a fost aproape de medalie la săritura în lungime, clasându-se pe locul al patrulea, cu un salt de 6.09 metri.

La săritura în lungime, Denisa Lupescu, cu 5,25 metri, a ocupat locul al treilea.

Cupa ”Gheorghe Teșu”

5 locuri I (CRĂCIUN ANDREEA 50m,  MIHĂILESCU MATEI și LUPESCU DENISA – saritura în lungime, FLOARES ELENA – saritura în înălțime și BISERICESCU MARIA 100m);

4 locuri II (AGOPSA LUCA 50m, GUȚU IULIAN 80m, CONSTANTIN Alexandru – saritura în lungime, DIDULESCU ELENA – saritura în înălțime);

4 locuri III (GUȚU CRISTIAN și PETRE ANDREEA saritura în lungime, CHIRAN ALEXANDRU – 150m și EFTA MATEI – 300m).

Campionate Naționale sală seniori

  • Ionela Luca, săritura cu prăjina, locul I, 3.90 metri;
  • Carmen Toma (foto), triplusalt, locul III, 13.37 metri;
  • Dan Lăzărică, săritura în lungime, locul I, 2.20 metri;
  • Mihai Atanasiu, săritura în lungime, locul III, 2.15 metri.
  • Bogdan Popa argint săritura cu prăjina, 4.60 metri;
  • Valentin Stanciu bronz săritura cu prăjina, 4.50 metri;
  • Simona Balcă bronz tineret 60 metri garduri, 8.98 secunde;
  • Cosmin Dumitrache argint 50 metri garduri, 8.05 secunde;
  • Ionela Luca aur săritura în lungime, 6.27 metri.

Sportivi  lotul national:

Seniori:  Toma Carmen Cristina, Muscalu Georgiana,

Vasile Adrian, Baciu Alexandru, Stanciu Valentin, Grasu Mihai, Popa Bogdan

Tineret:  Caciuriac Sergiu, Petre Andrei, Dumitrache Cosmin

Juniori:   Viscun Elena Stefania, Chiorpec Mihai Vlad, Rosu Diana,

Sectie sportiva de nivel olimpic

Secţia BOX a CS Rapid

Campionate Naționale Cadeți

36 kg – Santiago Ioniță, bronz

43,5 kg – Gîndac Marius, bronz

65 kg – Aiftincăi Ionuț, argint

72 kg – Pancu Tiberiu, argint

Memorialul ”Iulian Pandele” Ploiești

Locul 1

Antonie Stavri

Ștefan Sravri

Octavian Anghel

Ștefan Săndulescu

Locul 2

Ștefan Stavri

Gala Crângași

Locul 1

Antonio Stavri

Elisei Grebenași

Alexandru Gândac

Dimitrie Stavri

Marius Anghel.

Secţia HALTERE de la CS Rapid

Campionate Naționale Juniori II

Mihai Petre trei medalii de aur (smuls, aruncat și total)

Campionate Naționale Juniori II

Robert Ioniță trei medalii de bronz (smuls, aruncat și total)

Campionate Naționale U15

Andreea Niculescu trei medalii de bronz (smuls, aruncat și total)

Campionate Naționale Juniori II

Andreea Niculescu trei medalii de bronz (smuls, aruncat și total)

Campionate Naționale tineret U23

Maria Grigoriu  trei medalii de argint (smuls, aruncat, total)

Paul Ioniță două medalii de bronz (aruncat, total)

Campionate Naționale Juniori I

Maria Grigoriu  trei medalii de aur 9smuls, aruncat, total)

Campionate Europene juniori

Maria Grigoriu medalie de bronz smuls, loc 4 aruncat și loc 5 total

Campionate Mondiale juniori

Maria Grigoriu loc 6 aruncat și două locuri 7 smuls și total

Campionate Europene seniori

Maria Grigoriu loc 3 smuls și două locuri 4 aruncat și total

Cupa României

Maria Grigoriu câștigătoare

Cupa Mondială Doha (Qatar)

Maria Grigoriu loc 5 total olimpic

Cupa Steaua

Laura costiuc – locul 1 smuls, aruncat și total.

Seniori  Lot olimpic: Croitoru Florin, Ioniță Paul, Grigoriu Maria

Juniori Lot national: Grigoriu Maria, Ionita Paul,  Motricală Adrian

Sectie sportiva de nivel olimpic

Secţia JUDO a CS Rapid

Campionate Naționale U23

Ana Maria Huțanu a cucerit un argint la 63 de kilograme, iar Mario Ioniță a luat bronz la 66 de kilograme. Iulia Lambescu a pierdut în recalificări, la fel ca și David Mirea, ambii clasându-se pe locul al cincilea.

Campionate Naționale U21

  • Mario Ioniță, locul 2, categoria de greutate 66 de kilograme;
  • Iulia Lambescu, locul 3, 70 de kilograme;
  • Marius Constantin, locul 7, 81 de kilograme.

Campionate Naționale seniori

În limitele categoriei de greutate de 63 de kilograme, Ana-Maria Huțanu a pierdut medalia de aur în fața titratei Ștefania Dobre, care i-a aplicat un ippon. La -78 de kilograme, Ioana Lambescu a cucerit medalia de bronz, fiind declarată câștigătoare într-una din finalele mici.

Sportivi lotul national de seniori: Hutanu Ana Maria,

Sportivi lotul national de juniori: Lambescu Iulia Cosmina

Sportivi lotul national de juniorii: Mocanu Victor,  Maliarciuc Matei, Paraschiv Dragos

Secţia KARATE a CS Rapid

Cupa Okinawa

Seniori

Loc I Guta Alina Mihaela kata

Loc I Matei Ioana Carmen -50;-55kg

Loc I Dumitru Marin +84kg

Loc I Botez Florin -67kg

Loc II Guta Alina Mihaela -50;-55kg

Loc II Miulescu Gabriel George -75kg

Loc III Matei Ioana Carmen kumite open

Loc III  Guta Alina Mihaela  kumite open

U21

Loc I Dinulescu Maria kumite -50kg

Juniori

Loc I Constantin Roberta kumite +59kg

Loc I Iorga Bianca Alexandra kumite -53kg

Loc I Niculae Florentina -48kg

Loc II Serbanescu Alexia Lacramioara -53kg

Loc II Dinulescu Maria kumite open

Loc II Dinulescu Maria kumite -48kg

Loc III Sohanu Alexandru -61kg

Loc III  Niculae Florentina open kumite

Cadeti

Loc I Niculae Florentina -47kg

Loc I Iorga Bianca Alexandra -54kg

Loc III  Serbanescu Alexia Lacramioara -54 kg

Loc III Sohanu Alexandru -57kg

Minicadeti

Loc I Costache Luis Andrei -55kg

Copii

Loc I Dina Robert Andrei -kata copii 3

Loc I Sulu Karina Mihaela copii 2

Loc I Gugiu Maria copii 3

Loc II Gugiu Maria kata copii 3

Loc II Caloeanu Erik -+40kg

Loc II Sulu Karina Mihaela kumite copii 2

Loc II Slamu Eduard -makiwara

Loc II Enache Albert -makiwara

Loc II Radu Alice-joc tehnic

Loc III  Ursu Alexandru- copii 2:-40kg

Loc III Dina Robert  copii 3 -35kg

Loc III  Sulu Karina Mihaela copii 2 -35kg

Loc III Grosu David copii 2 -35kg

Campionate Naționale Interstiluri

Loc I- Constantin Roberta Eleonora; kata, U21

Loc III- Constantin Roberta ; +65kg, U21

Loc II – Niculae Florentina ; -50kg, CAD

Loc III – Mihalache Mihai  -55kg, CAD

Loc II Echipe Kata Sincron; ( Nita Catalin Birdes Bogdan, Adochitei Alexandru),MNCD

Loc I -Nastas Patricia; Kata, MNCD

Loc II – Adochitei Maria; -50kg, MNCD

Loc III – Costache Luis; +55kg, MNCD

Loc III – Nastas Patricia; -40kg, MNCD

Loc I Echipe Kata Sincron(Adochitei Maria,  Nastas Patricia, Pena Ariadna),MNCD

Loc I – Vulcan Antonio; -45kg, C3

Loc I Echipe Kata Sincron( Dina Robert, Vulcan Antonio, Ursu Andrei)MNCD

Loc  I -Sulu Karina; -30Kg ,C2

Loc  II -Sulu Karina; Kata  ,C2

Campionate Europene Goju Ryu

Roberta Constantin argint 68 kg;

Ioana Matei argint 50 kg;

Echipe kata (Alina Guță, Roberta Constantin, Ioana Matei) argint;

Echipe kumite (Ioana Matei) argint;

Tineret U21

Alina Guță bronz 55 kg;

Alina Guță kata bronz;

Roberta Constantin bronz +61 kg;

Echipe kumite (Alina Guță, Roberta Constantin) argint;

Juniori

Bianca Iorga aur 53 kg;

Echipe kumite (Bianca Iorga) aur;

Maria Dinulescu argint 53 kg;

Bogdan Paven bronz kata;

Cadeți

Echipe (Adochiței, Bîrdeș, Niță ) bronz;

Bogdan Bîrdeș kumite aur;

Mihai Mihalache argint 52 kg;

Alexandru Sohanu bronz 57 kg;

Echipe kumite masculin (Mihalache) argint;

Minicadeți

Luis Costache argint 50 kg/

Openul Târgoviștei

Seniori

Loc I Guta Alina Mihaela kata

Loc I Guta Alina Mihaela -55kg

Loc II Dumitru Marin +84kg

Loc II Matei Ioana Carmen -53kg

Loc III Constantin Roberta -68kg

Loc III Botez Florin -67kg

JUNIORI

Iorga Bianca Alexandra -54kg

Loc II Dinulescu Maria -48kg

CADETI

Loc I Niculae Florentina -47kg

Loc I Mihalache Mihai-55kg

Loc I Birdes Bogdan -70kg

Loc II Sohanu Alexandru -57kg

Loc III Serbanescu Alexia Lacramioara -54kg

MINICADETI

Loc III Costache Luis +55kg

Campionate Naționale Universitare

Alina Guta a obtinut locul I la -50kg si II la kata. Beldeanu Sabina loc II la +67kg si Matei Ioana loc II la -50kg.

Campionatele Naționale

Alina Guță a pierdut finala pe categoria ei de greutate, cu largul concurs al arbitrilor, care au interpretat subiectiv lupta. Aceeași situație s-a întâmplat și în finala categoriei de greutate de 84 de kilograme, rapidistul Vlad Iorga fiind doar vicecampion național.

Concurs internațional Basel Elveția

Alina Guta a obtinut medalia de bronz la proba de kumite sub 21 de ani, -55 kg si locul al 5-lea la kata senioare. Roberta Constantin s-a clasat de asemenea pe locul al treilea la kumite sub 21 de ani, + 61 kg. Ambele sportive au trecut cateva tururi la categoria de kumite senioare OPEN, categorie grea, cu multe sportive de valoare. La kumite seniori -84 kg, Vlad Iorga a obtinut medalia de bronz. De asemenea, Vlad Iorga s-a clasat pe locul al treilea la categoria de kumite OPEN

Campionatele Europene ESKU

Seniori:

  • Locul I -Guta Alina (kata)

– Matei Ioana (kumite -50kg)

-Beldeanu Sabina (kumite SI +68 kg)

– Constantin Roberta (kumite -68 kg)

  • Locul II -Iorga Vlad (kumite SI -84 kg)

-Matei Ioana (kumite SI -50 kg)

-Beldeanu Sabina (kumite SI +68 kg)

  • Locul III -Dumitru Marin( Kumite SI +84kg si kumite +84 kg)

-Iorga Vlad (kumite -84 kg)

-Guta Alina (kumite -55 kg)

Under 21:

  • Locul I – Guta Alina (kumite SI -55kg)

-Constantin Roberta (kumite -68kg)

-Dinulescu Maria(kumite -50kg)

Juniori:

  • Locul I -Dinulescu Maria (kumite -48 kg)

-Iorga Bianca (Kumite -53 kg)

  • Locul III -Iorga Bianca (kumite SI -53 kg)

Cadeti:

  • Locul I -Niculae Florentina (kumite SI -47 kg)

-Mihalache Mihai (kumite SI -52kg)

  • Locul II -Mihalache Mihai (kumite -52 kg)
  • Locul III – Birdes Bogdan (kumite SI -70 kg)

-Adochitei  Alexandru (kumite SI +70 kg)

-Niculae Florentina (kumite -47 kg)

-Sohanu Alexandru (kumite SI -57 kg)

-Serbanescu Alexia (kumite Si -54 kg, kumite -54 kg)

La Openul Internațional, rezultatele obținute de karateka rapidiști au fost:

Seniori:

  • Locul I -Guta Alina (kata)

– Matei Ioana (kumite -50kg)

– Beldeanu Sabina (kumite SI +68 kg)

– Constantin Roberta (kumite -68 kg)

  • Locul II -Iorga Vlad (kumite SI -84 kg)
  • Locul III -Dumitru Marin( +84kg si kumite +84 kg)

-Guta Alina (kumite -55 kg)

Under 21:

  • Locul I – Guta Alina (kumite SI -55kg)

-Constantin Roberta (kumite -68kg)

-Dinulescu Maria(kumite -50kg)

Juniori:

  • Locul I -Dinulescu Maria (kumite -48 kg)

-Iorga Bianca (Kumite -53 kg)

Cadeti:

  • Locul I -Niculae Florentina (kumite SI -47 kg)

-Mihalache Mihai (kumite SI -52kg)

Locul III – -Serbanescu Alexia (kumite Si -54 kg, kumite -54 kg

-Birdes Bogdan (kumite SI -70 kg)

-Adochitei  Alexandru (kumite SI +70 kg)

-Sohanu Alexandru (kumite SI -57 kg)

Cupa Masibo

Seniori

Loc I Constantin Roberta Eleonora +60kg

Loc II Dumitru Marin +78kg

Loc III Beldeanu Sabina +60kg

Juniori

Loc I Iorga Bianca Alexandra  -53kg

Loc I Niculae Florentina -48kg

Loc II Serbanescu Alexia Lacramioara -54kg

Loc III Constantin Roberta +59kg

Cadeti

Loc I Niculae Florentina -47kg

Loc I Iorga Bianca Alexandra -54kg

Loc III Sohanu Alexandru Kata

Minicadeti

Loc II Costache Luis Andrei -55kg

Loc II Voicu Alexandru  -50kg

Copii (10-11 ani)

Loc I Nastas Patricia -30kg

Loc I Nastas Patricia -35kg

Loc I Nastas Patricia kata

Loc II Adochitei Maria +40kg

Loc III Pena Ariandna -40kg

Loc III Pena Ariandna kata

Loc III Adochitei Maria kata

Copii (8-9 ani)

Loc I Sulu Karina Mihaela -30kg

Loc I Sulu Karina Mihaela kata

Loc II Ursu Alexandru  +35kg

Loc III Ursu Alexandru  kata

Loc III Grosu David -35kg

Copii (6-7ani)

Loc II Radu Alice Kata

Loc III Radu Alice  joc tehnic

Loc III Sandu Darius kata

Loc III Sandu Darius  joc tehnic

Echipe

Loc I kumite cadete(Serbanescu Alexia,Niculae Florentina, Iorga Bianca,Vasilca Antonia)

Loc I Kata  fete 10-11 ani(Adochitei Maria,Pena Ariadna,Nastas Patricia)

Loc I kata baieti 10-11 ani(Dina Robert,Vulcan Antonnio, Ursu George)

Loc I Kata  fete 10-11 ani(Nastas Patricia , Adochitei Maria, Pena Ariadna).

Cupa Scorpion

Loc II  Niculae Florentina – Juniori open

Loc I Niculae Florentina-Cad-47kg

Loc II Serbanescu Alexia – Cad-54kg

Loc II Nita Catalin -Cad-57kg

Loc III Adochitei Alexandru Cad +70kg

Cupa Rapid

SENIORI

Loc I Guta Alina Mihaela  Kata

Loc II Guta Alina Mihaela -Kumite  Open

Loc III Dumitru Marin -Kumite Open

Loc III Matei Ioana Carmen-Kumite Open

Loc III Constantin Roberta -Kumite Open

JUNIORI

Loc I Dinulescu Maria -48kg

Loc I  Iorga Bianca Alexandra -54kg

Loc I Serbanescu Alexia Lacramioara +59kg

Loc II Sohanu Alexandru -68 kg

Loc II Niculae Florentina-48 kg

Loc III Mihalache Mihai -55 kg

Loc III Nita Catalin-55kg

Loc III Siret Orlando kata

CADETI

loc I Biredes Bogdan -68kg

Loc I Mihalache Mihai kumite -52kg

Loc I Sohanu Alexandru -57kg

Loc I Nita Catalin Kata

Loc II Adochitei Alexandru kata

loc II Niculae Florentina-47kg

Loc II Onisei Dalida  Kata

Loc II Nita Catalin-52 kg

COPII

Loc I Nastas Patricia 12-13 ani kata

Loc I Pena Ariadna 10-11 ani kata

Loc I Vulcan Antonio 10-11 ani +40kg

Loc I Voicu Alexandru 12-13 ani kata Inc

Loc I Vaduva Andreea 12-13 ani Kata incepatori

Loc I Caloeanu Erik 10-11 ani Inc

loc I Enache Raisa 8-9 ani kata inc.

Loc II Costache Luis Andrei 12-13 ani +55kg

Loc II Vulcan Antonio 10-11 ani kata

Loc II Nastas Patricia 12-13 ani  -40kg

Loc II Nastas Patricia 10-11 ani -40kg

Loc II Dina Robert 10-11 ani kata

Loc II Enache Raisa 8-9 ani JT -30kg

Loc II Adochitei Maria 10-11 ani kata

Loc II Luculescu Teodor 12-13 ani kata Inc

Loc II Salamu Eduard 8-9 ani Kata Inc

Loc II Manescu Maria JT

Loc II Ecsedi Cosmin JT8-9 ani +30kg

Loc II Radu Alice JT 8-9 ani -30kg

loc II Enache Raisa 8 ani traseu

Loc III Sandu Darius 8-9 ani JT-25kg

Loc III Adochitei Maria 10-11 ani +40kg

Loc III Sandu Darius 8-9 ani kata Inc

Loc II Floarea Andrei 10-11 ani INC

Loc III Pena Ariadna 10-11 ani -40kg

Loc III Voicu Alexandru 12-13 ani -55kg

Loc III Opran Mark 12-13 ani -55kg

Loc III 10-11 ani Ursu Alexandru  kata Inc

Loc III Radu Alice 8-9 ani-30kg

Loc III Alecu Alrexandra 8-9 aniJT -25kg

Loc III Mazilu Claudia -8 ani JT -20kg

Loc III Vasilca Antonia 12-13 ani Kata

Loc III Nastas Patricia 10-11 ani kata

Loc III Mazilu Claudia -8 ani kata

Loc III Alecu Alrexandra 9 ani traseu

Loc III Manescu Maria 7 ani traseu

Loc III Mazilu Claudia 6  ani traseu

Loc III Mihalache Vladimir -8 ani traseu

Loc III Balasa Matei -8 ani Traseu

Loc III Rizea David 7 ani traseu

Sectie sportiva de nivel international

Secţia LUPTE LIBERE de la CS Rapid

Memorialul ”Ion Marinescu”

La categoria de greutate 32 kg, Antonio Incze a cucerit medalia de aur, în timp ce Ionuț Tiberiu, la 35 kg, s-a situat pe locul secund.

David Tîrțan, deși a luptat la o categorie de greutate superioară, s-a impus pe tabloul de la 46 kg.

Campionate Naționale de plajă juniori III

David Tudor argint, 85 kg

Cupa Poseidon

David Tudor loc 3, 85 kg;

David Tîrțan loc 2, 40 kg;

Antonio Incze loc 3, 35kg

Memorialul Itsfache

  • Antonio Incze, aur, 32 kg;
  • Ionuț Tiberiu, aur 35 kg;
  • David Tîrțan, aur 38 kg;
  • Gheorghe Brezeanu, bronz 66 kg

Cupa Drobeta

La categoria de greutate 80 de kilograme, Tudor Dumitru a obținut medalia de argint, în timp ce la categoria 40 de kilograme David Tîrțan a fost al treilea.

Cupa Călărași

  • Dumitru Tudor, locul I, cat. 100 kg;
  • Gheorghe Berceanu, locul II, cat 72 kg;
  • David Tîrțan, locul III, cat. 42 kg.

Campionatele Naționale se seniori

Gabriel Moajer, în limitele categoriei de greutate 86 de kilograme a pierdut la potou bronzul, clasându-se pe locul al patrulea.

Sportivi promovati la loturile nationale:

  • seniori: Moajar Gabriel
  • tineret: Ana Andreea, Tif Roxana
  • juniori: Gorgoș Gabriela, Brăileanu Alexandru, Neagu Alexandru, Nedea Iulian

Sectie sportiva de nivel international

Secţia LUPTE GRECO–ROMANE a CS Rapid

Campionatele Internaționale ale României

Categoria de greutate 82 de kilograme, Ionuț Caraș a câștigat recalificările și a cucerit medalia de bronz.

Campionatele Mondiale de tineret U23 –București

Ionuț Caraș – eliminat în primul tur

Campionate Naționale de seniori

  • Ionuț Caraș, aur, cat. 77 kg.
  • Mihai Țenea 72 kg bronz
  • Ionuț Caraș 82 kg bronz.

Campionatele Naționale de lupte pe plajă

La seniori, la categoria de greutate 90 de kilograme, Gabriel Moajăr a cucerit medalia de argint, iar Ionuț Caraș pe cea de bronz.

Campionate Naționale pe echipe seniori

Rapid București locul 3

Campionatele Mondiale de lupte pe plajă seniori

Ionuț Caraș sferturi de finală

Sportivi promovati la loturile nationale:  Caraș Ionuț (seniori)

SECȚIA Lupte Feminin de la CS Rapid

Campionatele Internaționale ale României

Denisa Fodor, în limitele categoriei de greutate de 55 de kilograme, a ajuns în finală pe care a pierdut-o în fața unei reprezentante din SUA.

Ana-Maria Pârvu câștigătoare la cadeți categoria 49 kg.

Campionatele Mondiale de tineret U23 – București

Denisa Fodor – eliminat în primul tur

Campionatele Naționale lupte pe plajă

Gabriela Gorgos, la 50 de kilograme feminin, s-a situat pe locul 5, pierzând în recalificări. În schimb, la 60 de kilograme, Denisa Fodor a devenit vicecampioană națională la seniori.

La cadete, în limitele categoriei de 50 kilograme, Ana-Maria Pîrvu a devenit campioană națională, acest succes așezând CS Rapid București pe locul al doilea în clasamentul cluburilor la cadeți feminin.

Campionate Naționale seniori

  • Denisa Fodor, argint, cat 57 kg, feminin;
  • Gabriela Gongos, bronz, cat. 50 kg, feminin;
  • Beatrice-Oancea-Ducov argint, 68 kg.

Campionatele Mondiale de cadeți

Ana-Maria Pârvu locul 7

Campionatele Mondiale de lupte pe plajă seniori

Beatrice Oancea-Ducov medalie de bronz

Secţia POPICE a CS Rapid

Campionatele Naționale U18 tandem individual

Cristina Popescu-Denisa Marin, medalie de bronz

Campionatele Naționale pe echipe senioare

Medalie de bronz

Cupa României pe echipe senioare

Medalie de bronz

Campionatele Naționale U23 individual clasic

Maria Enescu medalie de argint

Campionatele naționale individual senioare

Maria Enescu medalie de bronz

Campionatele Mondiale de senioare

Andreea Băicoianu participare

Sportive promovate la loturile nationale:

  • lot junioare: Enescu Maria;
  • lot senioare: Șchiopescu Ștefania, Băicoianu Andreea

Sectia Baschet Feminin de la CS Rapid

Campionat Național Liga I

Promovare în Liga Națională

Campionat Național 3×3

Calificare la turneul final

Campionat Național U20

Medalie de argint

 Sportivi promovati la loturile nationale:

  • lot U20: Stan Claudia, Matei Raluca;
  • U 18: Țicu Maria, Duță Adelina.

Secţia BASCHET MASCULIN de la CS Rapid

Campionat Național Liga I

Promovare în Liga Națională

Campionat Național 3×3

Campioană națională

Sportivi promovati la loturile nationale

lot seniori: Bordei Catalin, Bogdan Sandu

Secţia Handbal Feminin a CS Rapid

Divizia A – loc I – retrogradare din Liga Națională

Sportivi promovati la loturile nationale

lot seniori: Andreea Popa

Secţia POLO Masculin de la CS Rapid

Campionatul National Superliga loc V

Sportivi promovați la loturile naționale: Rujan Dan, Victor Antipa

SECȚIA POLO FEMININ a CS Rapid

Campionatul National  senioare – loc II  medalie de argint

Campionatul National  junioare loc IV

Cupa Romaniei feminin loc I cucerirea trofeului

Participare la turneul final al Campionatului European de senioare.

Sportivi promovati la loturile nationale

  • lot junioare U17: Bunea Andra, Lazar Bianca, Serpu Iulia, Togănel Diana (U15);
  • lot senioare: Simion Floria, Toth Johana, Marican Valentina, Iancu Alberta, Olteanu Alina.

Sectie sportiva de nivel  international

Secţia VOLEI FEMININ a CS Rapid

Campionatul National  – Div. A 2-  Loc III  turneu final pentru promovare în Divizia A 1

Sportive promovate la lotul national:

Junioare – Lupescu Claudia

Cadete – Dinu Mihaela

Secţia Volei Masculin de la CS Rapid

Campionatul National  – Div. A 2 – Locul III (Play – Off – faza a-II-a)

CAMPIONI SI MEDALIATI BALCANICI

– Ana Maria Pîrvu vicecampioană balcanică de cadeți la lupte – Bosnia-Herțegovina ;

– Mario Ioniță, vicecampion balcanic judo cadeți – Muntenegru;

– Cosmin Dumitrache campion balcanic atletism, 110 m garduri – Serbia ;

– Bianca Anton, campioană balcanică atletism, ștafeta feminin $x400 metri, juniori I – Turcia;

– Robert Breahnă, medalie de bronz, atletism, juniori I, 100 metri – Turcia;

– Cosmin Dumitrache, medalie de argint, atletism, Balcaniada de sală, 60 metri garduri – Turcia

Sursa: clubulrapid.ro

Ţi-ai dorit mereu să ştii tot ce mişcă despre Rapid. De acum e simplu, mai ales după ce te-ai abonat deja! Nu ai apucat încă să o faci, te ajutăm noi. Vezi mai jos!

Aboneaza-te pentru a primi gratuit o colectie de cantece pentru RAPID

* indicates required