Seara nebuna in Europa! Surprize cat roata carului

Europa League

CFR Cluj s-a calificat lejer in play-off-ul Europa League dupa 7-0 la general cu Alashkert. Armenii nu au avut vreo sansa. Singurul marcator notabil, din punct de vedere al rapidistilor, este Sebastian Mailat. Cel a carui poveste am scris-o aici. Alex Ionita II a jucat si el in ultima jumatate de ora, dar mai important este adversarul din play-off. Acesta este… Dudelange din Luxemburg! Echipa care a produs una dintre marile surprize ale serii eliminand Legia Varsovia. Polonezii au pierdut acasa, 1-2, iar in principat nu au reusit decat 2-2. Cu greu, dupa ce au fost condusi cu 2-0 dupa primele 17 minute!

Miracolul de la Sankt Petersburg a redus Europa la tacere

Alt rezultat neverosimil ca evolutie s-a inregistrat intre Zenit si Dinamo Minsk. Chiar daca rusii erau mari favoriti, ei au pierdut in capital Bielorusiei cu… 4-0. Toate bune si frumoase, prima si aparent insurmontabila surpriza se consumase. Doar ca la Sankt Petersburg s-a produs miracolul. Rusii au facut 4-0, au egalat la general si au intrat in prelungiri. Cu in ultim efort, Dinamo a marcat golul ce parea al calificarii. Mai ales ca era minutul 99. Iar pana in minutul 109 asa a ramas. Pe urma a urmat furtuna. Zenit a marcat de patru ori si a invins cu… 8-1! Evident, s-a calificat. Asadar, socul numarul 2. Si soc, nu asa.

Besiktas a evitat o eliminare rusionasa la limita

Besiktas a reusit si ea o calificare in fata austreicilor de la LASK in minutul 90, cand Negredo a marcat golul salvator, iar la capitolul surprize poate fi inclusa si remiza obtinuta de CS U Craiova cu Leipzig. 1-1, dupa in joc catastrofal in partida tur. Atunci cand a scapat ieftin doar cu 3-1. Mai departe, asadar, vom avea in total neconventional CFR Cluj – Dudelange. Si, contrar a ceea ce se intampla cu multi ani in urma, cand formatiile din Luxemburg erau considerate victim sigure, se va anunta o dubla de foc pentru ardeleni. Sau sa fie asa slaba Legia?