World Cup 2018. E gata! Urmează sferturile! Victorie dramatică la 11 metri

Harry Kane World Cup
Harry Kane, erou la World Cup. Foto: Getty Images

După ce v-am prezentat meciurile din grupe pas cu pas, zi cu zi, rezumat cu rezumat, echipa 1923.ro vă va prezenta mai departe World Cup 2018. Faza eliminatorie se anunţă şi mai interesantă. Meciuri tari, naţionale imense, care îşi doresc cel mai râvnit trofeu sportiv al lumii. Apoi continuăm cu sferturile, semifinalele şi finalele. În primul rând marea finală de la World Cup 2018. Cireaşa de pe tortul unui an fotbalistic plin de evenimente. Despre loturi şi ceea ce s-a întâmplat în grupe găsiţi aici. De aici încolo vorbim şi scriem doar despre cele mai fierbinţi meciuri. Care sunt cele de mai jos!

Optimi World Cup 2018

Ziua 4

• poate cea mai fadă optime de finală şi cea mai nedreaptă dintre calificatele în sferturi. Suedia a revenit acolo unde n-a mai fost din 1994, atunci când a eliminat la 11 metri… România! Asta după ce a învins printr-un şut deviat al lui Emil Forsberg. Un decar atipic, care loveşte mingea cam sub nivelul Ligii 1. Elveţia pleacă acasă, fără a reuşi să mai atingă măcar un sfert de finală din… 1954!
Yerry Mina, fundaşul golgheter. Foto: AFP
  • Harry Kane a ajuns la cota şase la World Cup şi sunt toate premisele ca el să iasă golgheterul competiţiei. E drept, trei au fost din 11 metri, dar asta nu este la fel de important. Ultima reuşită a contribuit decisiv la eliminarea Columbiei în optimi. Totul s-a consumat la loviturile de departajare. După ce Mina, fundaşul sud-american, a egalat în minutul 90+3. Marcând al treilea gol la acest turneu final! Tot din careu şi tot cu capul! Pentru Anglia este prima dată din 2006 când atinge sferturile;
  • ultimul sfert de finală: Suedia – Anglia.

Ziua 3

• Mexic nu reuşeşte să rupă blestemul eşecurilor pe linie cu Brazilia la World Cup. Ba mai mult, nici măcar nu reuşeşte să marcheze în poarta Selecao. Motiv pentru care echipa auri-verde se califică clar mai departe, fără a întâmpina mari probleme. Mexicanii ies pentru a şaptea oară consecutiv din optimile World Cup. Ultima dată când au jucat în sferturi – cea mai mare performanţă a lor – se întâmpla în 1986. Când au şi găzduit turneul ce iniţial era destinat Columbiei;

• Japonia suferă o înfrângere dramatică, pentru antologie, în ultimele secunde ale meciului. Belgia s-a văzut condusă cu 2-0 la începutul reprizei a doua de niponi, dar după ce au egalat, un contraatac pornit în ultimul minut de la portarul Courtois a dus mingea până în poarta lui Kawashima. Japonia a fost aproape pentru prima dată în istorie să se califice în sferturi… Ţara Soarelui Răsare este la a şasesea Cupă Mondială la rând;
  • sfertul de finală numărul 3 este unul cel puţin interesant: Brazilia – Belgia.

Ziua 2

• încă o surpriză de proporţii la World Cup 2018! Ţara gazdă, Rusia, elimină Spania la loviturile de la 11 metri! O selecţionată iberică ce nu a fost în stare să marcheze un gol în 120 de minute. Singura reuşită fiind cea în proprie poartă a lui Ignaşevici! Portarul şi căpitanul Rusiei, Akinfeev, cel care a debutat la EURO 2004, când avea numai 18 ani a apărat două lovituri la departajare! Interesant este că în 2002, Spania fusese eliminată similar de o altă ţară gazdă. Este vorba de Coreea de Sud. Atunci însă meciul avea loc în sferturile World Cup;
akinfeev world cup
Akinfeev a închis poarta Rusiei la World Cup!
  • Croaţia a reuşit să imite Rusia şi să se califice similar, la capătul unui meci deplorabil. În care s-a jucat, probabil, cel mai prost fotbal de la acest World Cup 2018. Croaţii s-au impus la loviturile de 11 metri după ce la finalul a 120 de minute scorul era 1-1. Scor stabilit încă din minutul 4! După care s-a jucat 0 fotbal, iar jucătorii nu au fost în stare să marcheze nici de la punctul cu var! Fiecare echipă a ratat câte trei lovituri. Cu menţiunea că vedeta ex-iugoslavilor, Luka Modrici, a ratat una în timpul de joc. Mai exact în minutul 116;
  • Croaţia s-a calificat în sferturi la 20 de ani şi o zi după ce făcea prima dată acest lucru în faţa României. Pe 30 iunie 1998, în Franţa, a fost ultimul meci al selecţionatei noastre la World Cup. Până acum… Iar croaţii se calificau atunci pentru prima dată în istorie în sferturi. Interesant este că s-a întâmplat pentru prima dată din 1986 ca două meciuri de la World Cup să ajungă la loviturile de departajare în aceeaşi zi. Atunci totul avea loc la nivelul fazei sferturilor de finală;
  • al doilea sfert de finală care s-a stabilit este Rusia – Croaţia.

Ziua 1

• probabil meciul Franţa – Argentina a fost cel mai spectaculos de până acum de la World Cup 2018. Nu neapărat datorită nivelului fotbalistic, ci mai ales al evoluţiei scorului. Din păcate, Lionel Messi a dezamăgit crunt şi pleacă şi de la al patrulea Mondial, care ar putea fi ultimul, cu mâna goală. În schimb, starul meciului a fost Mbappe. Cel care a obţinut o lovitură de la 11 metri şi a marcat de două ori. Totul datorită, în bună măsură, vitezei sale colosale. Dacă va continua acest joc, Franţa poate redeveni campioană mondială la fix două decenii de la precedentul şi unicul succes de până acum!
Mbappe World Cup 2018
Mbappe străluceşte la World Cup 2018
  • nici Cristiano Ronaldo nu a jucat mai bine decât Messi şi, ca drept dovadă, echipa sa, Portugalia, pleacă de la World Cup 2018. După 1-2 cu Uruguay, în care Cavani a prins un meci de senzaţie, marcând ambele goluri. Pentru Messi şi Ronaldo, la probabil ultimul lor World Cup blestemul se menţine. În cele patru participări de până acum de căciulă nici unul nu a reuşit să marcheze măcar un gol în fazele eliminatorii. În total, Leo are cinci goluri, în timp ce CR7 are şapte… Să vedem ce se va întâmpla în 2022. Messi va avea 35 ani, iar Ronaldo aproape 38. În decembrie, când va avea loc turneul final din Qatar…
  • primul sfert de finală: Franţa – Uruguay!

Meciuri

• Franţa – Argentina 4-3 (Griezmann – pen. ’13, Pavard ’57, Mbappe ’64, ’68 / Di Maria ’41, Mercado ’48, Aguero ’90+3)

• Uruguay – Portugalia 2-1 (Cavani ‘7, ’62 / Pepe ’56)

• Spania – Rusia 1-1, 3-4 d.l.d. (Ignaşevici – ag. ’11 / Dzyuba – pen. ’41. Au transformat:  Iniesta, Pique, Ramos / Smolov, Ignaşevici, Golovin, Cherysev. Au ratat: Koke, Aspas)

• Croaţia – Danemarca 1-1, 3-2 d.l.d. (Mandzukici ‘4 / M. Jorgensen ‘1. Au transformat: Kramarici, Modrici, Rakitici / Kjaer, Krohn-Dehli. Au ratat: Badelj, Pivarici / Eriksen, Schoene, N. Jorgensen)

• Brazilia – Mexic 2-0 (Neymar ’51, Firmino ’88)

• Belgia – Japonia 3-2 (Vertonghen ’69, Fellaini ’74, Chadli ’90+4 / Haraguchi ’48, Inui ’52)

• Suedia – Elveţia 1-0 (Forsberg ’66)

• Columbia – Anglia 1-1, 3-4 d.l.d. (Mina ’90+3 / Kane – pen. ’57. Au marcat: Falcao, Cuadrado, Muriel / Kane, Rashford, Trippier, Dier. Au ratat: Uribe, Bacca / Henderson)

Doreşti ca AFC Rapid, Academia Rapid și ACS Rapid FNG să devină un tot unitar?