Dan Alexa scrie istorie în fotbalul românesc! Succes fabulos pentru „chirurg”

Dan Alexa ProSport
Dan Alexa bate tot! După bucuria adusă rapidiştilor, ProSprot scrie despre istoria pe care "chirurgul" a scris-o la Călăraşi

ProSport vă prezintă cronica şi reacţiile după un meci istoric. Este vorba despre Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara 3-1 (0-1)! Dan Alexa este fabulos! Pentru antrenorul care a promovat Rapidul în Liga 1 în 2016, înainte de faliment, este a patra mare reuşită din CV. La care se adaugă promovarea celor de la ACS Poli Timişoara şi salvarea de la retrogradare a Concordiei Chiajna. Până una alta, vă oferim cronica meciului 30 al lui Dan Alexa pe banca Dunării Călăraşi! Al 30-lea la rând fără înfrângere pentru omul care a părăsit ultimul corabia Rapidului! La finalul căruia a deschis sticla cu şampanie. 26 de victorii şi patru egaluri. FABULOS!

Dan Alexa, omul care a scris istorie la Călăraşi

Mare sărbătoare, sâmbătă, la Călăraşi, unde Dunărea a promovat matematic şi va fi prima echipă din istoria oraşului care va juca în prima ligă de fotbal. Galben-albaştrii au câştigat cu 3-1 cu Ripensia Timişoara, după o repriză secundă dominată clar de elevii lui Dan Alexa. Totuşi, în prima repriză, spectatorii veniţi pe arena ”Ion Comşa” nu au prea avut ce vedea, deoarece Dunărea a intrat slab în meci, iar, la pauză, galben-roşii au condus după golul lui Marius Toma. Gazdele s-au revanşat apoi, graţie golurilor lui Munteanu, Dobrosavlevici şi Pană, al doilea ”făcând rost” şi de un cartonaş roşu, notează ProSport.

O primă repriză slabă a Dunării Călăraşi!

Cu promovarea obţinută şi la o remiză, Dunărea poate că a avut „emoţii” în prima repriză a jocului de pe teren propriu, când a jucat slăbuţ. Ripensia nu a avut mari probleme în apărare, cu excepţia unui balon trimis cu capul în plasa laterală, după un corner, de timişoreanul de la Dunărea, Alin Dobrosavlevici. Deşi nici timişorenii nu au avut mari ocazii, în minutul 30 au deschis scorul. Adrian Ungureanu a bătut un corner de pe stânga, iar Marius Toma a scăpat din marcajul lui Puşcaş şi a înscris cu capul. Până la pauză, golgheterul Valentin Munteanu a scăpat spre poarta oaspeţilor, dar Rădulescu a ieşit şi l-a blocat bine, mai scrie ProSport.

După pauză, Dunărea a curs limpede spre Liga 1

Situaţia s-a schimbat mult la pauză, când Alexa i-a trimis pe teren pe Paul Iacob şi Ciprian Rus. Egalare a venit în minutul 47, după o pasă scurtă a lui Mendy pentru Munteanu. Jucătorul a preluat sus şi a lobat direct la vinclul porţii lui Rădulescu. Peste şase minute, Dunărea a preluat ”frâiele” şi pe tabelă. A fost o lovitură liberă bătută de Pană, iar Alin Dobrosavlevici a înscris cu capul. Ripensia a avut o singură mare ocazie, după ce Mediop a scăpat singur, după ce ridicat mingea peste Puşcaş. Rămas singur cu portarul Muntean, a tras însă din 10 metri pe lângă poartă, notează ProSport.

Final şi cu lupte, şi cu dans

Nici călăreşenii nu au rămas datori la ratări, pentru că şi Valentin Munteanu a avut un balon trimis pe lângă buturi, la o fază bună. Vitezistul Dunării a ştiut însă ce să facă în minutul 83, când a trecut şi de Bocşan, şi de Rădulescu, după care i-a pasat lui Silviu Pană, care a marcat pentru 3-1. Finalul a avut şi un moment tensionat, după ce Dobrosavlevici l-a luat de gât pe timişoreanul ripensist Bocşan, motiv pentru care a şi fost eliminat. Chiar şi aşa, la final, Alexa şi compania au sărbătorit obiectivul îndeplinit. Au aşteptat ultimul fluier la marginea terenului şi apoi au pătruns cu toţii pe gazon şi au petrecut.

ProSport prezintă caseta unui meci istoric

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – RIPENSIA TIMIŞOARA  3-1

Valentin Munteanu 47, Alin Dobrosavlevici 53′, Silviu Pană 83′ / Marius Toma 30′

Muntean – Vasile (Rus 46′), Şandru (Cristea 66′), Dobrosavlevici, Mendy – Stoica, Preoteasa (Iacob 46′), Puşcaş, Pană – Munteanu, Kanda (cpt.). Rezerve neutilizate: Gab. Popa – Missi Mezu, Gab. Toma, Spehar. Antrenor: Dan Alexa. Eliminat: Alin Dobrosavlevici 87′

Rădulescu – Popa (cpt.), Bocşan, M. Toma (Hecsko 90′), C. Toma – Stoi (Bobină 90′), Tudor – Mediop, Ungureanu, Golda (Cluci 75′) – Dumiter. Rezerve neutilizate: M. Contra – Mînecan, Burdeţ, Zurbagiu. Antrenor: Ciprian Urican

Stadion: Central ”Ion Comşa” (Călăraşi); Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Florin Pucheanu (Ulmi).

Dan Alexa intră în istorie!

Dunărea ocupă locul 1 în Liga 2, cu 83 de puncte, iar săptămâna viitoare are ”liber”, deoarece ar fi avut deplasare la Târgu Mureş. Ripensia a căzut pe locul 13, cu 39 de puncte, dar săptămâna viitoare se impune şi ea la ”masa verde”, deoarece ar fi primit vizita Olimpiei Satu Mare. Dunărea Călăraşi avea nevoie de cel puţin un punct în meciul de pe teren propriu, de sâmbătă, cu Ripensia Timişoara pentru a obţine promovarea matematică în Liga 1. Echipa pregătită de Dan Alexa a avut ceva emoţii la pauză, când a intrat la vestiar condusă cu 1-0, după golul lui Marius Toma (30′), însă în partea a doua a defilat şi şi-a îndeplinit obiectivul. Valentin Munteanu (47′), Alin Dobrosavlevici (53′) şi Silviu Pană (83′) au marcat pentru Dunărea, asigurând promovarea cu cinci etape înainte de finalul sezonului. Pentru Dan Alexa, promovarea în Liga 1, acum cu Dunărea Călăraşi, este a treia realizată în cariera de antrenor. Fostul mijlocaş le-a mai dus în prima ligă pe ACS Poli Timişoara şi Rapid Bucureşti, aminteşte ProSport.

Dan Alexa a oferit primele declaraţii după promovare

„A fost un sezon greu, dar frumos. Suntem neînvinşi de 30 de etape, avem 26 de victorii. A fost, într-adevăr, un parcurs senzaţional. Este o performanţă nu doar istorică pentru Călăraşi, cât mai ales pentru mine, pentru că nimeni nu ne dădea nicio şansă, chiar lumea să gândea să ne salvăm de la retrogradare. Este o performanţă, a fost mult mai greu decât celelalte două, pentru că în ambele cazuri, Rapid şi Poli Timişoara erau favorite şi era normal să promovăm. Dar acum e altceva! E foarte frumos!”, a declarat Dan Alexa, conform ProSport.

„Felicit jucătorii pentru că fără ei era foarte greu, felicit conducerea, pe toţi în care am avut mare sprijin. Am avut foarte multă linişte, s-a muncit bine, am intrat în istoria acestui oraş, judeţ şi cred că asta contează cel mai mult. Peste ani, momentele astea nu se vor uita niciodată”, a mai declarat Alexa.

Brişan: ”Nu-mi vine să cred. Trăiesc momente incredibile”

Preşedintele Florentin Brişan aproape că nu mai avea grai după meciul cu Ripensia. Imediat după fluierul final a alergat pe teren şi l-a strâns în braţe pe Dan Alexa. „Nu-mi vine să cred. Trăiesc momente incredibile. Am câştigat şi acest meci, extrem de important prin prisma presiunii legate de promovare şi iată-ne în Liga 1. Nici n-am cuvinte să descriu bucuria pe care o simt în aceste clipe. N-am să uit niciodată această zi de 5 mai 2018. Îi felicit pe băieţi, pe antrenori şi le mulţumesc tuturor celor care au pus umărul la dezvoltarea acestui vis: finanţatori, primăria Călăraşi, Consiliul Local Călăraşi, Consiliul Judeţean Călăraşi, sponsorii şi mai ales suporterii. Ei au fost astăzi, dacă-mi este permis, al 12-lea nostru jucător. Această promovare este a lor!”, a spus Brişan, citat de ProSport.