Ultima speranţă pentru Răzvan! Ce s-a întamplat

Răzvan Lucescu ProSport
ProSport scrie despre o victorie colosală a lui Răzvan Lucescu

UPDATE 2 / Conform presei din grecia, Ivan Savvidis, preşedintele echipei lui Răzvan Lucescu, avea programată o vizită în afara ţării, dar decizia luată de Comisia de Disciplină l-a făcut să o anuleze. Totul pentru a pregăti apărarea fostului lider din Grecia, care va face apel la sancţiunile dure primite ca urmare a incidentelor provocate duminica trecută la derby-ul cu Olympiacos. Marea speranţă a lui Savvidis e legată de un precedent creat în 2015. La un meci dintre Panathinaikos şi Olympiacos. Atunci, ca urmare a unui scandal şi mai mare, soldat cu o bătaie generală între jucători şi oamenii din staff-ul celor două echipe, Panathinaikos a fost penalizată doar cu o depunctare de trei puncte.

—————————————————————————-

UPDATE / Dezastru! Veşti proaste pentru Răzvan Lucescu, antrenorul care până de curând se bătea cu prima şansă la titlu în Grecia. PAOK Salonic a fost depunctată şi suspendată după incidentele de pe 25 februarie, din startul derby-ului cu Olympiacos. Comisia care a analizat cazul a considerat că PAOK Salonic este în culpă pentru ceea ce s-a întâmplat pe ”Toumba”, motiv pentru care echipa din Salonic a pierdut cu 3-0 la ”masa verde” jocul cu Olympiacos. A mai fost depunctată disciplinar cu trei puncte şi va disputa două partide pe teren propriu fără spectatori. De asemenea, clubul din nordul Greciei a primit şi o amendă de 30.000 de euro, scrie prosport.ro.

Nemulţumire generală la Salonic

Decizia a fost primită cu un val de nemulţumire în Salonic, acolo unde microbiştii încă îl acuză pe Oscar Garcia, antrenorul lui Olympiacos, că a exagerat mult proporţiile incidentului. Acesta a cerut să fie spitalizat şi a purtat un guler care să îi fixeze gâtul după ce a fost lovit din tribună cu o rolă de hârtie. Analiza comisiei de disciplină nu a ţinut cont, din câte se pare, de raportul observatorului de joc. Cel care notase faptul că arbitrul întâlnirii a considerat că Oscar Garcia putea continua meciul, dar şi că antrenorul lui Olympiacos a refuzat să fie consultat de medicul prezent la stadion.

Victoria cu AEK Atena este obligatorie

Decizia complică foarte mult calculele lui PAOK în acest final de sezon. Cu şase meciuri rămase de disputat, echipa antrenată de Răzvan Lucescu are 49 de puncte, cu cinci mai puţine decât AEK Atena şi cu unul mai puţin decât Olympiakos. Astfel, victoria în derby-ul de duminică, contra lui AEK, este obligatorie pentru Răzvan Lucescu. Chiar dacă partida de pe teren propriu se va disputa, în urma suspendării, fără spectatori. PAOK are dreptul să facă apel la decizie.

—————————————————————————–

ProSport scrie despre un meci halucinant. PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, şi-a încheiat seria de 16 victorii consecutive în toate competiţiile, după ce a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 3-2 (1-1). De formaţia Asteras Tripolis, în etapa a 24-a din campionatul Greciei. La primul meci în campionat după derby-ul cu scandal cu Olympiacos, PAOK a avut un start greoi contra locului nouă din Grecia înaintea etapei. Iar Lyriakopoulos a deschis scorul în minutul 18, din pasa lui Tonso.

ProSport scrie despre egalarea lui PAOK din minutul 90+7!

Egalarea a venit spre finalul primei reprize. După o cursă superbă a slovacului Mak, fostul jucător al lui Mircea Lucescu la Zenit, şi o finalizare simplă a lui Campos. Calculele s-au complicat, însă, în minutul 57. Când Tonso a marcat pentru 2-1 şi le-a dat o veste mare rivalilor de la AEK Atena. Dar finalul de meci avea să fie unul cu totul şi cu totul special! În prelungiri, PAOK a primit penalty şi golgheterul Prijovic a transformat şi a egalat în minutul 90+7. Răzvan Lucescu era la un pas să plece cu un punct şi să-şi continue seria incredibilă de invincibilitate. Dar PAOK a căutat golul victoriei, s-a aruncat în atac, a rămas descoperită şi a plătit preţul.

Sezon aproape năruit la ultima fază a partidei

La ultima fază a meciului, patru jucători ai gazdelor au scăpat contra lui Varela şi a încă unui fundaş al liderului, Kotsiras a pasat pentru Iglesias, iar argentinianul a marcat cu un şut la colţul scurt. Apoi a dat startul unei bucurii nebune pentru Asteras, mai notează ProSport. Este prima înfrângere suferită în ultimele patru luni de PAOK, care pierduse ultima oară, pe 5 noiembrie 2017, contra celor de la AEK Atena, scor 1-0. De atunci, echipa lui Răzvan Lucescu a obţinut 17 victorii şi o remiză, în toate competiţiile. În urma acestei înfrângeri, PAOK a fost depăşită în clasament de AEK Atena, care a câştigat 1-0 cu Panionios. Atenienii au două puncte avans, dar şi un meci mai mult.

Ziua decisivă pentru Răzvan Lucescu şi şansele lui PAOK la titlu

Pe 5 martie Răzvan Lucescu va afla decizia Ligii Profesioniste din Grecia, care a judecat incidentele de la partida contra liderului cu Olympiacos, de duminica trecută, mai aminteşte ProSport. Meciul de pe arena celor de la PAOK nu s-a mai disputat după ce antrenorul oaspeţilor, spaniolul Oscar Garcia, a solicitat îngrijiri medicale pentru că a fost lovit de o rolă de hârtie aruncată din tribune. În acest context, indiferent de deznodământ, pentru PAOK Salonic urmează cel mai important meci. Pe 11 martie, Lucescu jr. joacă partida cu AEK Atena pe propriul teren. Cine câştigă acest meci va fi, aproape sigur, noua campioană a Greciei. La finalul sezonului 2017-2018.

Doreşti ca AFC Rapid, Academia Rapid și ACS Rapid FNG să devină un tot unitar?