Imagini rare / Juventus – Rapid în Cupa Campionilor

rapid
Rapid a luat titlul pe 11 iunie 1967

Istoria nu minte! Rapid a fost întotdeauna o nucă tare, indiferent de adversarul întâlnit! „Ne-a scos Juventus cu un gol în 180 de minute!”, sună o propoziţie celebră din şi mai cunoscutul „Glasul Roţilor de Tren”, dedicat de Ioan Chirilă întregii suflări rapidiste. Noi plusăm şi vă oferim imagini pe care puţini le-au putut vedea până acum. Inclusiv cu acel gol buclucaş, care a interzis Rapidului accesul în sferturile Cupei Campionilor. Acolo unde pe vişinii îi aşteptau germanii de la Eintracht Braunschweig. Şi, nu se ştie niciodată ce se putea întâmpla mai departe…

Rapid a ţinut piept cu brio marelui Juventus

Pe imagini se pot vedea marii jucători pe care Rapid i-a avut, mai ales în acel an 1967. Când, după câştigarea primului titlu oficial din istoria Grantului, echipa a avut şi o dublă confruntare pe măsură. Fiindcă, meciul de la Torino a fost şi va rămâne unul dintre cele mai importante şi tari pe care giuleştenii l-au jucat în întreaga lor istorie. Partea cea mai frumoasă este că nu au fost doar sparring-partneri. Ci o echipă care a luptat de la egal la egal cu un gigant italian. Un Juventus care a tras din răsputeri să nu fie răpusă de un Rapid aflat la apogeul valoric şi cu o foame colosală de rezultate!

Primul unsprezece pentru Rapid în celebrul meci, fără schimbări!

Pentru a nu uita niciodată acel moment, pe lângă imaginile pe care le puteţi accesa mai jos, vă redăm în continuare şi garnitura utilizată atunci de Rapid. Valentin Stănescu, unul dintre cei mai mari antrenori din istoria Giuleştiului, a început în următoarea formulă de echipă meciul de la Torino: Răducanu – Lupescu, Motroc, Coe, Greavu (cpt.) – Dinu, Jamaischi – Năsturescu, Dumitriu II, Ionescu, Codreanu. A fost, practic, formula standard a Rapidului din acei ani. De menţionat este că în acea partidă nu s-a făcut absolut nicio schimbare! Deci nici la Rapid. Unicul gol a fost marcat de Roger Magnusson în minutul 58. Partida de mai jos a contat pentru tur, fiindcă în retur, la Bucureşti, s-a terminat 0-0…

Doreşti ca AFC Rapid, Academia Rapid și ACS Rapid FNG să devină un tot unitar?