BREAKING NEWS / A semnat cu Academia în Ajun!

ProSport Maftei
Vasile Maftei si Vladimir Bozovici. Sursa foto: ProSport / Mediafax

ABONEAZA-TE PENTRU O COLECTIE DE CANTECE RAPIDISTE

* indicates required

ProSport scrie că Academia a făcut oficial primul transfer al iernii pentru lupta la baionetă cu steaua pentru promovarea în Liga 3. Şi ce transfer important! Vasile Maftei a fost prezentat oficial ca noul fotbalist al giuleştenilor. Fostul căpitan al Rapidului a revenit în Giuleşti, la aproape 37 ani (n.r. – îi va împlini pe 1 ianuarie 2018), după ce s-a despărţit de FC Voluntari în noiembrie. „Bine ai revenit acasă, Vasile Maftei”, este mesajul cu care l-au întâmpinat giuleştenii pe fundaşul dreapta. Maftei a debutat pentru UFC Rapid pe 22 aprilie 2001. Într-un meci cu Foresta, câştigat cu 4-1.

ProSport, completatată de Digi Sport

Academia a reușit astfel o adevărată lovitură pe piața transferurilor, chiar în Ajunul Crăciunului, notează digisport.ro. Vasile Maftei a jucat nouă sezoane (2001-2009) și a fost căpitan la legendarul club. Maftei are 265 de meciuri în tricoul Rapidului, dintre care 203 doar în Liga 1. Acum, va face din nou echipă cu Daniel Pancu și Daniel Niculae, la Academia, echipa înființată în vara lui 2017 în tentativa de a continua tradiția alb-vișiniilor. Gestul lui Vasile Maftei este unul luădabil, având în vedere că vorbim, totuşi, despre un fotbalist cu peste 400 de partide în prima ligă din România!!! Vasile Maftei anunţase în prealabil că ia în calcul posibilitatea de a juca la Academia. Mai mult, acesta s-a pregătit mai multe săptămâni alături de această formaţie.

Vasile Maftei a câştigat şase trofee în Giuleşti

Fundașul central a ajuns liber de contract cu echipa din Liga a 4-a. La câteva luni după despărțirea de FC Voluntari, ultimul club de Liga 1 la care a evoluat. Vasile Maftei a semnat pe 4 ani (!!!). Şi va putea juca din nou pe stadionul Valentin Stănescu din martie 2018. Atunci când vor începe meciurile oficiale din returul celui de-al patrulea eșalon al fotbalului românesc. Acolo unde echipa antrenată de Constantin Schumacher şi Mihai Iosif se luptă cu csa steaua. De notat este că Vasile Maftei a câştigat şase trofee cu Rapid. Dintre cele 23 din palmaresul clubului înființat în 1923! Un titlu (2003), trei Cupe (2002, 2006, 2007) și două Supercupe (2002, 2007). A fost căpitanul Rapidului inclusiv în sezonul 2005-2006. Când echipa antrenată pe atunci de Răzvan Lucescu a reușit un sezon european impresionant. Reușind să ajungă până în sferturile de finală ale Cupei UEFA.

21 COMENTARII

 1. Voi ăștia mai bătrâni ar trebui să vă vedeți de pensia voastră,indexată cu 5 lei,din cauza voastră nu mai scăpăm de cei pe care îi susții cu atâta înverșunare….cam de 28 de ani.Noi ăștia tineri am ales sa nu ne vindem pe 5 lei,”mai bine săraci și curati”.

 2. Sunt ferm convins ca A FC Rapid Bucuresti ( marca inregistrata la OSIM ) va promova anul acesta in L3 , nu mai trebuie sa explic de ce , singura problema care mai trebuie rezolvata este aducerea inapoi a celor de la T2.
  In rest iti dau dreptate „importanta este „curatenia” ” , curatenie care a inceput din era Copos cu excluderea aristrocratilor si care continua si in prezent.

 3. doamna mihaela , va inteleg supararea si dezamagirea de vajnica suportera a academiei.
  dar dvs.aveti deja o alternativa (afc) pe care o apreciati
  daca sinteti suficient de tinara (nu se intreaba niciodata o femeie ce virsta are) , puteti spera ca in 20-30 de ani sa respirati aerul tare al diviziei „B”
  noi astia mai batrini nu putem astepta atita amar de vreme „saraci dar curati”

 4. acuzatiile si jignirile tale sint din partea unui suporter „dezamagit” al academiei ?
  sau din partea unui „inventat” ?

 5. tase , cum te-ai ratacit in turma de clone suportere afc?
  nu vezi ca azi este editie jubiliara la ei?

 6. cred ca ai intentionat sa spui „mai bine 10 ani in liga 4, dar curati”
  intrebarea este citi ani va va lua sa ajungeti in liga 3 ? probabil inca vreo 10 !
  importanta este „curatenia”
  va urez mult succes

 7. Binenteles ! 65 de ani am fost prigoniti. Niciodata RAPID nu a facut falsuri , nu a apelat la minciuna , mai bine 10 ani in liga 3 dar curati , avem forta sa revenim. Solutia nu este sa se uneasca AFC cu Academia , academie care sa demostrat a fi o cloaca pestilentiala, solutia este sa ne unim toti suporterii in jurul unicei entitati care este continuatoare Rapidului.

 8. Nu este niciun secret,AFC RAPID au actele,au si personalitate juridică…..Si de ce sa meargă AFC lângă clona psd?Mai bine săraci și curați decât bogați și patati!

 9. „iar echipa noastra nu a reușit să obțină personalitate juridică din cauza celor de la AFC Rapid” Mihaela nu este „din cauza” este vorba de incompetenta si prostia conducerii Academiei. Oameni cu un IQ extrem de redus. Oameni fara o minima pregatire juridica care au facut numai falsuri in documente si au ridicat minciuna la rang de arta implicandu-l pana si pe domnul Primar in mocirla asta.
  Ei sunt singurii vinovati de situatia actuala daca aveau documentele intocmite corect si legal atunci nimeni dar absolut NIMENI nu ar fi putut sa le puna piedici.
  Orice club care se respecta solicita verificarea oricarui jucator inaintea legitimarii.

 10. O sa schimbam denumirea cat de curând.Or sa mai apara „Rapidisti”,este pe țeavă Voicu,….azilul academiei Rapidista.. ..
  În loc să aduceți copii in care sa investiți bani si incredere voi veniti cu jucători terminati….ce ă facut PANCU in turul campionatului? Nu e normal ca jucătorii tineri sa primească salarii de 2sau 300 de euro iar batranii sa plece de la cel putin 1000.Numai salariul antrenorului ajunge la câteva mi de euro,el stând la un hotel de 100 euro pe noapte. Oare acei bani nu se puteau direcționa in alte parti?
  Se pare ca sunt numai interese,si totul se face pe prietenii asta este motivul pt care nu a fost primit băiatul lui Sumi,care era golgheter la liga 3….Si inca ceva daca imi poate răspunde careva care stiti:cum adică in conducere este un taximetrist ? Este adevarat? Este adevarat ca domnul Burca si domnul av.Andrei sunt homosexuali? Doru Bratu cel putin ă recunoscut că este gay dar chiar asa ma fratilor? Sper ca aceste vorbe sa fie doar povești,altfel ar fi tragi-comic sa se întâmple așa ceva.

 11. Degeaba depășim pe steaua (ăștia nu sunt fcsb),dsca noi nu o sa putem promova.Pana pe data de 15 Ian trebuie depus la amfb dosarul ,iar echipa noastra nu a reușit să obțină personalitate juridică din cauza celor de la AFC Rapid.Se intampla ceva ,si nu inteleg cum acești 4 oameni reusesc sa tina acea echipa si in plus sa ne puna si piedici mereu.Este vorba despre Manoliu,Adrian Matei,Robert Ungureanu si Adrian Drume.Ei sunt cei care se încăpățînează sa tina Afc-ul in viata in loc sa vina si sa facem o singură echipa puternică. Vom avea probleme in anul 2018 ,se pare ca se pregătește inca o depunctare pentru noi ,si mai grav par a fi probleme mult mai grave cu faptul că sa facut acel fals în foaia de joc…Chiar nu este nimeni sa se ocupe si de aceste probleme,iar la AFC cativa oameni fac totul? Aduceți fraților lingă academie oameni care sa vina cu inima si cu sufletul,nu doar mercenari care vin doar după bani fără să ai intereseze altceva….Parca era vorba sa aduceți jucatori tineri de perspectiva ,nicidecum ce refuza unii sau altii sa luam noi de bun..Parerea mea e ca Maftei,cu tot respectul pt el ,nu avea ce sa caute in echipa cel putin nu ca jucător.

 12. Poate sa vina si neymar cu suarez si messi.promovarea este imposibil legal si chiar sportiv pentru ca mai sunt sanctiuni de primit.

 13. Sa iei 2-3 mii pe luna si sa fii constient ca nu ai obiectiv pentru ca legal nu poti.e bine.proiectul ala pentru tineri unde a apus.ca e plin de fosile.media de varsta e aproape de 29 de ani.

 14. Bun revenit acasă, Vasile Maftei ! Să fie cu noroc și promovare. Să ai sănătate pentru a putea pune ”umărul” la promovare și revenirea Giuleștiului acolo unde-i este locul.

 15. pai de unde sa mai joace vasilica la varsta lui contract pe patru ani auzi altfel semna sigur nu o fi si asta vreun maldini sau giggs de municipala

 16. are dreptate cristian. trebuie sa scapam de csa steaua. atentie mare si la obtinerea dreptului de promovare dpdv administrativ. daca nu se rezolva problema cu palmaresul, se poate obtine personalitatea juridica folosind temporar o denumire care sa nu includa numele Rapid. Academia Giulestina de ex.

 17. Cimitir de elefanți!In loc sa cresteti copii aduceți toate fosilele……bine ăștia vin după ceva bănuți…2-3000 euro nu-s de colea la sfarsit de carieră. O sa fie si Maftei un mare fas ca și Pancu de altfel.Daca tot cheltuiti niște bani,cel puțin faceti-o cu cap….vreti promovare dar la viitor nu va gânditi deloc.