Diverse

Alex Ioniţă sprintează spre titlul de golgheter!

Alex Ioniţă II a adus o nouă victorie pentru Astra. 1-0 pe terenul lui Juventus Colentina printr-un penalty transformat în repriza a doua. Este de menţionat că Alex ratase unul în prima repriză. Prin cea de-a doua execuţie însă şi-a dus echipa mult mai aproape de play-off. Mai exact, cu această victorie, giurgiuvenii au acumulat 34 de puncte şi vor rămâne minimum pe locul 6 la finalul etapei. Dacă vor învinge şi pe Botoşani etapa viitoare vor ierna pe loc de play-off. Cu toate acestea, va fi un meci extrem de dificil. Având în vedere că şi moldovenii sunt o echipă ce trage tare pentru un loc din primele şase. Şi, în acest moment, chiar se află pe o poziţie excelentă.

Alex Ioniţă este pe locul 2 în clasamentul golgheterilor

De asemenea, golul a însemnat şi o reuşită personală importantă pentru Alex Ioniţă II. Mijlocaşul a ajuns la nouă goluri marcate şi, în acest moment, este pe locul 2 în clasamentul golgheterilor. După Harlem Gnohere, dar la egalitate cu Paul Batin, Gustavo di Mauro şi George Ţucudean. Alex Ioniţă II, având în vedere forma pe care o arată, poate cuceri în acest sezon al Ligii 1 titlul de golgheter fără probleme! Jucătorul produs de Rapid şi care are tatuat în dreptul inimii numele clubului nostru are toate perspectivele!

Este monitorizat de cel puţin cinci echipe!

În sezonul în care Astra Giurgiu a luat titlul, 2015-2016, Denis Alibec a fost golgheterul echipei cu 16 goluri marcate. Cu alte cuvinte, Alex Ioniţă II nu mai are nevoie decât de şapte reuşite pentru a egala performanţa fostului său coleg din atacul echipei de la Dunăre. Pentru Ioniţă actualul sezon este, de departe, cel mai prolific din carieră. De mijlocaşul giurgiuvenilor sunt interesate, în acest moment, nu mai puţin de cinci echipe! Este vorba despre Kayserispor, Konyaspor, New York Red Bulls, CFR Cluj şi CS U Craiova.