0
4683
Şumudică
Marius Şumudică nervos

Marius Șumudică a avut parte de un meci tensionat! Antrenorul român și-a ieșit din minți în timpul meciului dintre Kayserispor și Istanbul Bașakșehir. Antrenorul român a fost calmat cu greu. Asta după ce echipa sa a fost egalată înainte de pauză. În urma unei faze la care Emmanuel Adebayor a preluat cu mâna, înainte de a trimite mingea în poartă. Nu doar Șumudică a fost cel care a explodat, ci și jucătorii săi, printre care și Cristi Săpunaru. Fundașul român a scăpat însă de avertisment. Doar Tiago Lopes, fost jucător la CFR Cluj, și Deniz Turuc au primit cartonașul galben.

Şumudică este egal cu Fenerbahce şi Beşiktaş

Înaintea golului marcat de Adebayor, în minutul 38, Umut  Bulut a deschis scorul pentru Kayserispor. În minutul 9, după ce a împins în poarta goală mingea venită de la Deniz Turuc. Dintre românii din lotul lui Șumudică, doar Săpunaru este titular. În poartă a fost preferat Muammer Yildirim, în locul lui Silviu Lung, cel rămas pe bancă, scrie digisport.ro. În urma acestui rezultat, Kayserispor rămâne pe 5 în Turcia. La egalitate de puncte, 23, cu giganţii Fenerbahce şi Beşiktaş. Echipe aflate pe locurile 3 şi 4. Lider este Galatasaray cu 29 puncte, în timp ce adversara lui Kayseri, Istanbul BB, e pe 2 cu 27 lungimi!

Istanbul BB a bătut Galatsaray cu 5-1!

După 13 meciuri, echipa lui Marius Şumudică rămâne cu doar două înfrângeri în campionat. Kayzserispor este una dintre cele mai frumoase surprize din fotbalul turc din ultimii ani. Ca o completare, trebuie adăugat că în etapa precedentă Istanbul BB a învins-o pe Galatasaray pe propriul teren. Şi nu oricum, ci cu un incredibil 5-1, trei dintre goluri fiind marcate tocmai de Adebayor. Vedeta echipei şi omul care a punctat după o preluate cu mâna în poarta echipei lui Şumi. Următoarea etapă pentru Kayseri se va juca în deplasare, pe terenul lui Alanyaspor, echipa de pe locul 12.