0
759
CS Rapid
CS Rapid a înregistrat un succes şi la lupte greco-romane

La Angers, în Franța, a avut loc tradiționala competiție atletică pe echipe, Decanation. În selecționata balcanică au fost prezenți patru atleți români. Doi dintre aceștia, Carmen Toma și Cosmin Dumitrache, fiind legitimați la CS Rapid București. Carmen Toma a ocupat locul al doilea la proba de triplusalt. Rezultatul obținut de ea, 13,46 metri, fiind unul foarte bun pentru perioada actuală a calendarului de pregătire al unui atlet.

Zestre bună acumulată de CS Rapid

Cosmin Dumitrache, singurul atlet român în echipa balcanică, a ocupat locul 6 la proba de 110 metri garduri, cu un timp de 14,50 secunde. Echipa balcanică a ocupat, în clasamentul final, locul al cincilea, cu un total de 76 de puncte. După selecționatele din SUA, Franța, Polonia și Japonia. Formația noastră a devansat, în ierarhia finală, alcătuirile din Ucraina și China. Contribuția atleților rapidiști la zestrea echipei balcanice a însemnat un total de 8 puncte, 6 aduse de Carmen Toma și alte două după prestația lui Cosmin Dumitrache.

Sursa: clubulrapid.ro