VIDEO / Meci ireal între Buga şi Ilyeş!

0
389

Mugurel Buga joacă la Hărman, iar Robert Ilyeş la echipa din Miercurea Ciuc. Cei doi foşti mari jucători ai Rapidului luptă pentru promovare în liga a 2-a. După 1-1 în tur, la Hărman, acelaşi scor s-a consumat şi la Miercurea Ciuc. Dar nu oricum, ci printr-un gol marcat de portarul braşovean al oaspeţilor, Potcoavă, din propria jumătate în ultimele minute. Toate evenimentele şi video sunt în materialul care urmează!

Luptă extrem de strânsă în trei!

Dramatism la cote maxime în lupta pentru promovare din Seria 1 a Ligii 3 în liga secundă. Primele două clasate din Seria 1, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc şi AFC Hărman s-au duelat sâmbătă, pe terenul ciucanilor, într-un meci de totul sau nimic, cu trei etape înainte de finalul sezonului. La fel ca şi în turul campionatului, derby-ul s-a încheiat nedecis, 1-1, cu un gol marcat de braşoveni în ultimul minut al prelungirilor! Diferenţa de puncte dintre echipe rămâne minimă, 60 de puncte faţă de 59, iar poziţiile asemănătoare, asta după ce Ştiinţa Miroslava s-a încurcat şi ea la Avântul Valea Mărului, acolo unde a remizat 1-1, şi a rămas pe locul 3 cu 58 de puncte.

Miercurea Ciuc a început mai bine

Pe o vreme ploioasă şi pe un gazon îmbibat cu apă şi alunecos, dar şi în faţa unei tribune oficiale arhipline cu mulţi spectatori veniţi şi din localităţile învecinate, inclusiv galerie echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, ciucanii au deschis scorul prin Nandor Tamas (35) şi au mai ratat două ocazii uriaşe prin golgheterul Bajko Barna şi Andrei Ţepeş.

Goluri anulate pentru Ilyes şi Barna

În debutul părţii secunde, Robert Ilyes (49) a reuşit să înscrie, dar golul a fost anulat pentru că mijlocaşul gazdelor a fost considerat în offside. Din minutul 62 al meciului, braşovenii au evoluat în inferioritate numerică, antrenorul-jucător Florin Stîngă fiind eliminat uşor după un duel cu un adversar. Pe final jocul s-a mai animat, Ilyes a lovit bara (70). Două minute mai târziu, Diego Alupoaie a executat perfect o lovitura liberă direct în transversala porţii gazdelor, iar lui Bajko Barna i s-a anulat un alt gol pentru offside.

După alte câteva situaţii mari de gol ale ciucanilor, parate incredibil de Octavian Potcoavă, portarul braşovenilor a dat lovitura în ultimul minut al prelungirilor. Potcoavă degajează lung o minge în jumătatea adversă, aceasta cade în faţa careului şi se duce peste portarul Barna Nagy, ieşit la întâmpinare. În disperare de cauză, Nagy a prins mingea, însă a alunecat pe spate din cauza gazonului îmbibat cu apă şi a scăpat-o în poartă.

Lacrimi de fericire pentru Potcoavă: „Îmi amintesc doar cum colegii au sărit pe mine”

Golul lui Potcoavă a adus liniştea pe stadion, cei circa 1500 de fani ai ciucanilor fiind reduşi la tăcere de reuşita fantastică a tânărului portar braşovean. „E primul meu gol! Nu-mi vine să cred! A fost o minge respinsă de la mijloc şi din instinct am şutat la poartă, şiret plin! Nu am mai ţinut cont de problemele pe care le am la genunchi! Când mingea a intrat în poartă am căzut în genunchi şi am izbucnit în lacrimi. Îmi amintesc doar cum colegii au sărit pe mine! O tensiune fantastică. Cu o seară înaintea meciului, în cantonament, vorbeam în cameră cu colegul meu, Emil Popa şi el spunea ai să vezi luni în ziare titluri de genul „Zlatan salvează Hărmanul“, iar eu i-am replicat că „Potcoava norocoasă“ va fi titlul cronicii. A ieşit cum am zis! Este un punct mare şi eu cred cu tărie că încă mai putem promova. Se poate!“, a spus Potcoavă.

Lengyel: „Soarta ne-a dat ca acest campionat să se joace până în ultima etapă”

Antrenorul echipei din Miercurea Ciuc, Roland Lengyel, crede că echipa sa ar fi meritat cu prisosinţă victoria cu Hărmanul. Acesta e convins însă că Csikszereda va câştiga ultimele două meciuri din campionat şi va obţine promovarea în Liga 2. „Echipa a jucat fantastic, am fost cu mult peste adversarii noştri. Tot anul am muncit pentru a juca astfel de meciuri. Băieţii au dat tot ce au putut în acest meci şi meritam cu prisosinţă victoria. Atmosfera în tribune a fost extraordinară. La Miercurea Ciuc nu s-a jucat niciodată un meci în asemenea atmosferă şi asta ne dă elan şi pentru viitor. Mai avem două jocuri şi, dacă le câştigăm pe amândouă, suntem campioni. Soarta ne-a dat ca acest campionat să se joace până în ultima etapă, dar ne vom concentra şi vom câştiga ambele meciuri pe care le mai avem de disputat”, a spus antrenorul Csikszeredei, Roland Lengyel.

1-1, un punct obţinut dramatic de AFC Hărman la Miercurea Ciuc, iar promovarea încă se joacă. „Dumnezeu a fost cu noi la acest meci“, spuneau oficialii lui AFC Hărman.

Buga a fost schimbat pe final

FK Csikszereda: Barna Nagy –  Cătălin Savin, Bonifác Csonka, József Lőrincz (Adrián Majzik 90), Tamás Vízi, Jebari Soufiane (Attila Csűrös 82), Andrei Ţepeş, Arthur Györgyi, Nándor Tamás, Róbert Ilyés (Zsombor Lukács 79), Barna Bajkó

AFC Hărman: Potcoavă – Moraru, Forika, Ioniţă, Pamfile – Stîngă, Leonte, Alupoaie – Boţia (Boricean 60), E. Popa, Buga (Morcov 88)

Ciucul, prima şansă la promovare

De egalul de la Miercurea Ciuc nu au profitat cei de la Ştiinţa Miroslava, care s-a împiedicat la Valea Mărului, scor 1-1. În aceste condiţii, cu două etape înainte de final, AFK Csikszereda e lider cu 60 de puncte, Hărmanul rămăne pe doi cu 59 de puncte, iar Miroslava e pe trei cu 58 de puncte.

Echipele care se luptă pentru promovare în Seria 1 a Ligii 3 / linia de clasament:

1.     AFK Csikszereda Miercurea Ciuc     26     18     6     2     57-17     60 pct.
2.     AFC Hărman     26     18     5     3     61-17     59
3.     Ştiinţa Miroslava     26     18     4     4     62-31     58

Programul din ultimele două etape ale celor trei echipe cu şanse la promovare din Seria 1: