AMICAL / ACS Viitorul Berceni – Rapid 3-1

rapid
Pe vremea când AFC RAPID juca pe Giuleşti

Rapid a disputat al treilea amical dinaintea reînceperii sezonului. Din păcate, vişinii au pierdut cu 3-1 în faţa adversarului din liga a 4-a Ilfov. Unicul gol a fost marcat de Cătălin Bărbălău. Mihai Iosif a început cu un prim unsprezece din care au făcut parte mai mulţi jucători care au jucat puţin pentru Rapid în tur. În afara celor trei portari, care a jucat fiecare câte 90 de minute, Anton Oprea fiind titular, restul fotbaliştilor au fost împărţiţi în două echipe. Câte una pe repriză. Astfel, formaţia noastră a arătat astfel în meciul desfăşurat în comuna Berceni, pe 1 martie:

Rapid, repriza I:

Oprea – Costache, Nemuc, Badea, Geambaşu – Feroiu, Stancu, Pilă, Dovleac – Brăileanu, Petre

Rapid, repriza a II-a*:

Boian, Magdalinis, Cocu, Manole – Popa, Ioniţă, Croitoru, Dinu – Haidar, Bărbălău

*au jucat ceilalţi doi portari, Rareş Dragne şi Ştefan Toma

Experimente şi impresii

În prima echipă, doar câţiva jucători au jucat constant în prima parte a campionatului. Este vorba despre Costache, Geambaşu, Stancu şi Dovleac. Restul sunt nou veniţi sau care au intrat mai mult din postura de rezervă. Mihai Iosif a încercat, nevoit de circumstanţe, să facă unele experimente. Motiv pentru care l-a testat pe Alex Costache fundaş dreapta şi pe Marius Pilă mijlocaş central. În repriza a doua, tehnicianul a inovat cu Magdalinis în centrul apărării, dar şi cu Narcis Ioniţă în centru, la mijlocul terenului. Din păcate, Rapid nu s-a putut baza încă pe doi titulari din tur, Octavian Ursescu şi Constantin Berechet, ambii cu probleme medicale la genunchi. La partidă nu au venit nici două proaspete achiziţii din această iarnă, Alex Potecea şi Adrian Mitea.