Real Madrid şi o nouă felie de istorie

real madrid
real madrid

Real Madrid a câştigat pe 18 decembrie 2016 un nou Campionat Mondial al Cluburilor. Echipa lui Zinedine Zidane s-a impus cu 4-2 în prelungiri după ce la începutul reprizei a doua a fost condusă cu 2-1 de Kashima Antlers! Pentru Real Madrid, Cristiano Ronaldo a marcat de trei ori, el fiind practic omul care a întors meciul în favoarea echipei din capitala Spaniei. Real Madrid a rămas şi în cursa pentru recordul absolut de meciuri fără înfrângere consecutive. Deţinut de Juventus Torino, din perioada 2010-2011, când italienii au legat 43 de partide fără să piardă măcar una. Deocamdată Real Madrid şi-a depăşit propriul record. Dar pentru a vă da seama mai bine ce a însemnat finala CM al cluburilor Real Madrid – Kashima Antlers 4-2 vă oferim statistica completă în continuare.

Recorduri şi premiere stabilite de Real Madrid

• Real Madrid a ajuns la 37 de meciuri consecutive fără înfrângere în competiţiile oficiale. Recordul precedent era de 34 şi data de 28 de ani. Podiumul în Europa este, în acest moment: 1. Juventus (43), 2. Nottingham Forest (40) şi 3. FC Barcelona (39). Acesta din urmă stopat chiar de Real în 2016!
  • Real Madrid a reuşit să câştige toate cele trei finale majore din 2016, Liga Campionilor, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al Cluburilor după prelungiri sau lovituri de la 11 metri
  • Cu succesul din faţa japonezilor, Real Madrid a ajuns la al cincilea trofeu internaţional. După Cupa Intercontinentală cucerită în 1960, 1998 şi 2002 şi după Campionatul Mondial al cluburilor din 2014
  • În total, Real Madrid a ajuns la un număr impresionant de 85 de trofee majore, dintre care 32 de titluri în Spania şi 11 Ligi ale Campionilor. În ambele cazuri vorbim despre recorduri absolute
  • Real Madrid a intrat în istorie drept prima echipă care face patru schimbări într-un meci oficial. S-a întâmplat în prelungirile partidei când Cristiano Ronaldo a fost schimbat cu Alvaro Morata

Recorduri şi premiere stabilite de Cristiano Ronaldo

• Cristiano Ronaldo a ajuns la golul 380 oficial pentru Real în 367 de meciuri jucate
  • Cu hat-trick-ul din poarta celor de la Kashima Antlers, Cristiano Ronaldo a ajuns la 40 de triple pentru Real Madrid în toate competiţiile oficiale
  • Cristiano Ronaldo devine primul fotbalist din istorie care câştigă, în acelaşi an, Liga Campionilor, Campionatul European, Campionatul Mondial al Cluburilor şi Balonul de Aur. Este de menţionat că a ratat Supercupa Europei din cauza faptului că era accidentat în acel moment
  • Are cinci goluri marcate la Campionatul Mondial al Cluburilor, dintre care unul în 2008, pentru Manchester United. Astfel, a devenit cel mai bun marcator din top alături de Lionel Messi, Luis Suarez şi Delgado
  • Este al treilea astfel de trofeu pe care Cristiano Ronaldo îl cucereşte. Conduce clasamentul alături de coechipierul său Toni Kroos, dar şi de Paolo Maldini, Cafu, Iniesta, Dani Alves, Pique, Messi și Busquets. Toţi cu câte trei astfel de trofee