Rapid

Rapid ne face Paştele fericit!

Rapid a avut grijă să avem un Paşte minunat! Rafa Jorda, în premieră titular, a lovit decisiv în minutul 27, dând încă o dată dovadă de atacant de rasă. Giuleştiul nu s-a umplut, dar galeria care a îndurat ploaia deasă şi ora nepotrivită s-a comportat la un nivel de Liga Campionilor. Rafa Jorda n-a jucat acolo, dar măcar a evoluat în Primera Division, aşa că ştie să speculeze o minge respinsă de portar în faţă. 1-0 la mijlocul primei reprize, după 27 de minute de chin, în care atât Rapid cât şi Dunărea Călăraşi au arătat ca două echipe de amatori.

Doar că Dan Alexa a fost foarte inspirat cu titularizarea atacantului spaniol care, probabil, dacă venea de la începutul sezonului şi nici cu accidentările nu avea probleme, ar fi strâns măcar 25 de goluri până acum. Important este că l-a marcat pe cel care ne-a dus la trei puncte în faţa Dunării. Ne aşteaptă returul, nu vom avea suporteri la Călăraşi, dar momentan să ne bucurăm de victoria aceasta superbă din vinerea mare. Jocul nu a fost grozav, motiv pentru care în repriza a doua am tremurat serios la unele faze.

Ce mai contează? De câte ori nu a pierdut Rapid puncte sau calificări în meciuri pe care le-a controlat cap coadă! Ce contează că am evoluat slăbuţ cu Farul şi Dunărea, când am luat şase puncte vitale? Drăghia a fost providenţial în două faze, motiv pentru care a câştigat pe merit titlul de rapidistul lunii martie! Paştele rapidiştilor va fi unul frumos, cel puţin echipa a încercat să ne ofere o sărbătoare mai plăcută. Şi pentru ei este, pentru că promovarea e mai aproape. Mult mai aproape!

Aboneaza-te la newsletterul 1923.ro

indicates required

S-ar putea sa te intereseze

One Comment

1. „Doar că Dan Alexa a fost foarte inspirat cu titularizarea atacantului spaniol care, probabil, dacă venea de la începutul sezonului şi nici cu accidentările nu avea probleme, ar fi strâns măcar 25 de goluri până acum”

Ma, tie chiar nu iti este dor de Embalo? Nu ii simti lipsa? Ca pe Pulpo Romero mai aveai putin si-l luai acasa fara sa-ti dai seama ca Draghia este un mare portar.