Diverse

Cristi Chivu, loc de cinste în Olanda

France Football, o publicaţie care face presă adevărată, nu precum cea de la noi, l-a numit pe Cristi Chivu în top 10 al celor mai buni străini din istorie care au jucat în campionatul Olandei! Un campionat care a dat trei campioane ale Europei de-a lungul anilor! Ajax, Feyenoord şi PSV. Ba chiar pe prima, unde Cristi a fost şi căpitan, a câştigat prestigiosul trofeu în patru rânduri. Cristi a fost pe locul 10, la prima vedere nu este o performanţă, dar vă invităm să priviţi mai jos topul, ca să înţelegeţi mai bine cine i-a luat faţa lui Chivu. Practic, el este primul fundaş din top.

Cu alte cuvinte, Cristi este cel mai bun fundaş străin din istoria lui Ajax şi al campionatului Olandei! Şi nu, pentru asta nu a trebuit să joace nici la steaua şi nici la Dinamo! A trebuit să fie fotbalist adevărat şi atât. Din păcate, nici la Rapid nu a jucat, chair dacă, Mircea Lucescu mărturisea cum a vrut să îl transfere în 1998, dar din cauza ariciului de la buzunar pe care George Copos l-a avut adesea, Cristi nu a mai ajuns în Giuleşti. Ar fi fost prea frumos să fie şi el campion cu Rapid, să ne mândrim cu el la fel cum ne mândrim cu alţi doi fundaşi emblematici, Cristi Săpunaru şi Răzvan Raţ.

Dacă vi se pare ceva de neglijat, ar fi bine să înţelegeţi un fapt. Cristi Chivu s-a clasat peste fundaşi de legendă ai Ajaxului, din afara Olandei. Ne gândim, în primul rând la sârbul Velibor Vasovici, căpitan în finala câştigată de Ajax în Cupa Campionilor din 1971, prima din istorie. Căpitan într-o echipă cu alţi zece olandezi! Sau în faţa lui Horst Blakenburg, fundaşul german care a fost pe teren la toate cele trei finale câştigate din anii ’70! Aşadar, Chivu a avut concurenţă serioasă, dar calitatea sa fotbalistică l-au plasat sus în top.

Într-un top în care doi jucători sunt plasaţi uşor forţat. Ne gândim aici la Michael Laudrup şi Eidur Gudjohnsen. Nu de alta, dar locul lor acolo este dat doar de valoarea lor, nu de impactul pe care l-au avut în campionatul Olandei, fiindcă au jucat mult prea puţin pentru a fi luaţi din punct de vedere obiectiv în considerare. Nici Ronaldo nu a jucat spectaculos de mult, dar când dai 54 de goluri în 57 de meciuri, parcă nu se poate supăra nimeni că intri în top. Un top care, altfel, conţine numai nume uriaşe, aşa cum puteţi vedea mai jos. Inclusiv al unui român care a fost atât de aproape de Rapid…. Aşadar: