EXCLUSIV / Rapid – Venus 6-5

1
221

Rapid – Venus a fost un mare derby în perioada interbelică! Ulterior, adversara menţionată aici a dispărut, dar a reapărut, după multe decenii de pauză în liga a patra. Fireşte, în acest moment se zbate într-un anonimat total, la fel ca alte două echipe de tradiţie din Bucureşti, Progresul şi Sportul Studenţesc. Totuşi, pe 17 februarie 2016, s-a consemnat un eveniment istoric. După multe decenii, Rapid şi Venus s-au reîntâlnit.

Venus, prima echipă, a jucat cu Rapid, dar nu cu echipa din liga a doua, care se află încă în turneu în India, ci cu juniorii republicani, antrenaţi de Silvian Dobre. Băieţii noştri s-au impus cu 6-5, un scor care aduce aminte de meciurile din perioada interbelică. Golurile au fost marcate de Stan, trei la număr, Novac, Tonea şi Rotariu câte unul. Partida s-a jucat în Dămăroaia, de la ora 16:00, iar primul unsprezece al Rapidului a arătat astfel: Dragne – Marina, Găman, Constantin, Al. Petre – Novac, Stancu, Popescu, Rotariu – Tonea, Stan. După pauză au mai intrat Paraschiv şi George Ganea.