Record impresionant pentru Gianluigi Buffon

Trăim într-o epocă în care recordurile cad pe bandă rulantă în fotbalul mondial. În cursul acestei săptămâni, încă unul a fost doborât. Este vorba despre cel al lui Alessandro Del Pierro, de minute jucate pentru Juventus Torino. Acesta evoluase în 48867 minute pentru „Bătrâna Doamnă”. Gianluigi Buffon a depăşit însă acest număr în meciul de Liga Campionilor, contra Borussia Monchengladbach, scor 0-0. Legendarul portar al naţionalei Italiei a ajuns la 48885 minute!

Del Pierro rămâne totuşi lider la capitolul meciuri jucate pentru Juventus, cu 705, timp în care Gianluigi Buffon este, deocamdată, doar pe locul 3, cu 546. Ajuns la aproape 38 de ani, Buffon mai are însă timp de recorduri, având în vedere că nu are gând să se lase prea curând. În toată cariera sa, legenda Italiei a jucat 924 de meciuri la profesionişti! Pentru Parma, Juventus şi naţionala Italiei, el fiind recordmanul de selecţii al Squadrei Azzura, cu 152 de partide!

Sursa foto: pagina twitter eurosport.it