Diverse

Încă un moment de istorie pentru Pancone!

FC Voluntari a câştigat primul meci în Liga 1, 1-0 cu Petrolul, după multe etape de chin. În acelaşi timp în care Cupa Mondială de rugby îşi desemna prima finalistă, aceasta fiind într-un final Noua Zeelandă, echipa ilfoveană se chinuia în faţa a câteva zeci de spectatori. Golul a fost marcat în minutul 46 de Kone. Nici măcar assistul nu i-a aparţinut lui Pancu, dar faptul că acesta a fost pe teren 62 de minute a reprezentat enorm pentru FC Voluntari.

Pancone a ratat în prima repriză trei ocazii uriaşe, dar doar pentru că l-a avut în faţă pe Pecanha, un portar aflat într-o formă excelentă. Cât a fost Pancone pe teren, Voluntari a contat foarte mult în atac, a creat în permanenţă presiune. Ulterior, treaba s-a diluat. E oarecum explicabil… Dar trebuie să remarcăm ce face Pancu pe teren! La 38 de ani! Prima victorie din istoria ilfovenilor în Liga 1 i se datorează şi acestui monstru sacru al fotbalului!